Pořádný kus dřeva

Bez tohoto přírodního, teple působícího materiálu si vybavení bytu dokáže představit málokdo. Chcete-li být zároveň i trendoví, měli byste do svého příbytku vpustit také dřevo surové, minimálně opracované, divoké.

Opravdu už nejde jen o banality, jakými jsou dřevěné stoly, skříně a police, stoličky, židle a dveře či rámy oken. Dřevo se do interiéru vrací ve svojí původní neukázněné podobě a fascinace jeho přirozenou krásou nejspíš vrcholí. Už v jarním Miláně byly na výstavišti k vidění hrubé rozpraskané masivní kuchyňské a jídelní stoly doplňující hypermoderní hladké kuchyňské sestavy. Paříž letos v září jen potvrdila, že bez krásného dřeva je interiér jaksi nedovařený. Vedle masivních kusů se objevuje i v podobě doplňku, přibližně opracované větve, kmínku či kořene, což se krásně hodí nejen ke sklu, ale i k dalším materiálům, jako je například kov. Pokud je dřevo dokonale řemeslně zpracované, měl by ho aspoň být pořádný kus – masiv, žádné slabé prkýnko či dokonce tenounká dřevěná dýha. Ideální pak je spojení dokonale opracovaného dřeva s částmi, kterým se ponechá co nejpřirozenější vzhled. Pukliny a suky jsou vítány.

1

2

Dřevo se dobře snáší s ostatními materiály a začlení se bez problémů do různě pojatých interiérů. Podívejte se, jak přírodní úpravě sluší sousední moderní ráz čalouněného nábytku, jak se masivní deska stolu dobře snoubí s výraznými kovovými nohami, či s tenkým kovem jemné dřevěné příčky, a jak jednoduše opracovaným dřevěným deskám s krásnou kresbou, které jsou nenásilně sesazené do tvaru stolu, nakonec neublíží ani lesklý lak.

3

4

David Trubridge a jeho dřevěný svět, nad stolem „dřevěný mrak“. Dole otočný dřevěný stolek Sequoia, CATTELAN

5

Kousek přírody, kterou dřevo do bytu vnese, působí uklidňujícím dojmem

Jestli někdo z vás náhodou zavítal na Designblok, který se odehrával v Praze v říjnu, nemohl přehlédnout nábytek, který vystavovala švýcarská společnost Yask. A to je vlastně to, co se pokoušíme popsat: Společnost nabízí masivní dřevo, tradiční řemeslnou kvalitu a využívá přirozeného vzhledu evropského dubu. Veškerý nábytek je upravován jen přírodními olejovými a voskovými nátěry, aby vynikl přirozený vzhled dřeva, pokud se barví, pak jen kouřovou technikou, aby dřevo dál dýchalo, žádné moření. Osobitý design umožňuje nápadnou kombinaci hladkého, dobře zpracovaného dřeva se surovým, rozpraskaným kusem. A také tu dbají na to, aby všechny stromy, které do firmy přijdou, měly značku FSC, která značí, že pocházejí ze zdravého lesního hospodářství, kde se za každý pokácený strom, který žil minimálně dvě stě let, vysadí tři nové. Můžeme obdivovat úplně nové materiály, můžeme je samozřejmě i používat, protože jsou praktické, moderní, dobře se udržují a je na ně pěkný pohled. Na krásu dřeva, ten kousek přírody, který se dobrovolně nastěhoval k nám, a je schopen sloužit i několika generacím, bychom ale nikdy zapomenout neměli. Bez něj je doma dost studeno.

6

Přírodní dřevěný masiv, jídelní stůl Molteni, věšák je z Flander – Kapstokschors, Allaeys Philippe, špalek jako držák lahví ze SIM v Milánu a přírodní lampa z Paříže – podobné nabízí KIKA.

7

8

9

Ve stylu Provence – ve světě se stále vyrábí stylové „staré“ kusy dřevěného nábytku, patřící ke kultuře země. Vpravo přírodní stůl pro moderní kuchyni v Milánu.

11

12

Odkládací stolek z masivu Yask, vlevo přírodní koberec (Toulemonde Bochart), inspirovaný indiánským uměním a přírodní dřevo = harmonie. Dole dubová židle, Piet Heineek, Dny designu Liége

Uložit

Datum vydání: 1. 11. 2015

Edit: