Pokojík, který má Filipa
Dětský pokoj je jediná místnost, která se stále mění. Není to dáno módními trendy, ale potřebami nejmenších. Aby jim v každém věku dobře sloužil, je při zařizování důležité přemýšlet dopředu. S designérkou Šárkou Richtrovou jsme dali dohromady pár důležitých zásad, které se určitě hodí.
ŠÁRKA RICHTROVÁ, designérka, studio Viabel
PŘEMÝŠLEJTE V SOUVISLOSTECH
„O dětském pokoji je potřeba přemýšlet v kontextu. Zohledněte i to, zda časem k jednomu dítěti nepřibude druhé, zda se z bytu, v němž právě zřizujete dětský pokoj, nebudete za pár let stěhovat, zda za půl roku, kdy bude dětský pokoj v právě dokončované novostavbě hotový, nebude vaše dítě už potřebovat něco jiného – v životě nejmenších dětí znamená totiž pár měsíců obrovský skok.“
NA HRU I NA VÁLENÍ?
Dětský pokoj musí obvykle nabídnout prostor pro hru, práci a spánek. Rozdělení na jednotlivé zóny s jasně danými funkcemi – obdobně jako mají dospělí jednotlivé pokoje – zde ale nebývá možný. Většinou se jednotlivé funkce prolínají a o to je to komplikovanější.
Pokud jde o hrací zónu, nejdůležitější je, aby se mohla v čase měnit. Nejmenší dítě potřebuje nejvíce prostoru, školák o něco méně, pro teenagera se mění na zónu válecí…
Podlaha v dětském pokoji by měla být měkká a teplá, ideální je podlahové vytápění nebo koberec, který se dá dobře udržovat, například bavlněný, který je možné prát. Rodiče často v dobré vůli vyberou koberec měkký s hodně vysokým vlasem – protože my, dospělí, ho máme rádi – ale děti vědí, jak dobře se do něho zašlapou drobné kostičky ze stavebnice…
SPÁNEK V BEZPEČÍ
Mezi druhým a třetím rokem dítě obvykle přechází z dětské postýlky do postele s rozměry pro dospělé. Doporučuje se obvykle standardní velikost postele, respektive matrace – 190 x 90 cm. Postel je dobré zútulnit, aby v ní mělo dítě pocit bezpečí a komfortu. Jednoduchým řešením jsou polštářky i různé zábrany, na kterých mohou být zavěšené polštářky nebo kapsáře.
POD NEBESY
Často se zapomíná na vzdálenost od stropu. Pro děti je totiž poměrově strop v dětském pokoji stejně útulný jako pro nás strop v tělocvičně. Skvělou službu v tomto případě udělají nebesa nebo stříšky, záleží na stylu pokoje. U prvního spaní je také dobré myslet na výsuvnou postel, která poslouží rodičům, ale i kamarádům, případně návštěvě.
ŠKOLÁKŮM A STUDENTŮM
Pracovní plochu potřebují i nejmenší. Před začátkem školy je třeba kreslicí stolek s odpovídajícími ergonomickými vlastnostmi. Se školní docházkou přichází potřeba pracovního stolu, který rovněž odpovídá vzrůstu dítěte. Ten se přitom stále mění. Ideální je zvolit stůl a židli rostoucí. Stůl pro první stupeň nemusí být obrovský, ale pořiďte k němu kontejner nebo jiný úložný prostor na školní pomůcky. Pokud jsou sourozenci dva, skvělý je pracovní stůl, kde budou dvě pracovní plochy naproti sobě. Takové řešení se hodí i na hraní deskových her. A nezapomeňte na průchodku v desce stolu – i děti dnes používají množství zařízení s kabely, které je praktické zorganizovat. U nejmenších školáků je pak vhodné myslet i na rodiče, kamaráda nebo spolužáka, a vytvořit mu vedle stolu pohodlné místo.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 5. 8. 2019