Pokoj pro školáka?
Není to tak těžké, jak si možná myslíte. Když se soustředíte na pár zásadních pravidel, zvládnete to raz dva. Rozhodující je, jestli pokojík chcete jen pozměnit a vylepšit, nebo plánujete úplně nový.
I když je pravda, že pokoj v takové podobě, jaký měl předškolák, už vašemu školákovi asi stačit nebude, nemusíte se přesto hned pouštět do razantní změny. Samotné zahájení školní docházky je pro dítě i celou rodinu v začátcích velkou zátěží, tak proč si přidělávat ještě další? Úplně stačí, když vyměníte některé vybavení pokoje tak, aby dítě školou povinné mělo vše, co bude potřebovat. Koupíte pár nových kousků nábytku, vymalujete, uklidíte, nazdobíte a je to. I odborníci se shodují, že pro psychiku dítěte je lepší, když se odehrají jen malé, ač významné změny a staré známé jistoty mu zůstanou. Například hračky a vše kolem nich bude čerstvý školák potřebovat ještě dlouho… Na ty mu zatím nesahejte!
CO NEPODCENIT?
Na čem byste obecně v pokoji školáka bez ohledu na jeho věk neměli šetřit, je kvalitní psací stůl, židle a osvětlení, pokud dosud vaše dítě spalo v dětské posteli, je na čase pořídit mu i standardní prostornou postel s dokonalou matrací a roštem. Podcenit byste neměli ani dostatek úložného prostoru – aby si mělo kam ukládat učebnice, sešity a další pracovní pomůcky, knihy a podobně. Ideální možností, jak udržet v pokoji pořádek a zároveň neubrat dítěti nic z prostoru pokoje, je využití stohovatelných nebo zasouvacích boxů s pojezdy, jejichž obsluhu zvládne každý, i malý prvňák. Toto vše plus dostatek denního světla je základem správně fungujícího dětského pokoje.
POKOJ PRO PRVŇÁČKA
Zde platí pravidlo takzvaných tří zón a když se jím budete řídit, bude spokojeno vaše dítě i vy sami. Jedná se o zónu na spaní, hraní a učení. Mohou se klidně prolínat, nemusíte je striktně oddělovat. Před samotnou akcí si celý prostor pokoje třeba nakreslete jako půdorys a jednotlivé zóny si na něm zkuste vyznačit nebo jen opticky představit, rozmístěte si (alespoň v hlavě) jednotlivé kousky nábytku a zamyslete se, jestli něco někde nepřekáží, kam dopadá denní světlo, kde jsou vypínače, kam nejlépe dát koberec a podobně. Pokud jde o koberec, vhodnější je rozhodně kusový, který se snadněji udržuje v čistotě, někdy je dokonce možné ho i prát. Pod koberec vždy dejte protiskluzovou podložku. Při výběru i umístění stolu a židle myslete na to, že první měsíce a možná i roky školní docházky budete s úkoly a učením dítěti pomáhat, takže s ním budete u toho stolu sedět. Zvažte tedy i to, jestli se k němu oba pohodlně vejdete. A když budete mít ve všem jasno, hurá do akce.
Pár tipů na skvělý pokojík
- Barvy volte veselé, ale ne přehnaně. Vybírejte je s dítětem, aby odpovídaly i jeho vkusu. Správná barva po ránu dokáže dítě příjemně probudit a pozvednout mu náladu.
- Nábytek by měl být především funkční, bezpečný, příjemný na pohled a snadno udržovatelný. Nekupujte zbytečně kousky, o nichž si nejste jisti, jestli je dítě využije. Pouze mu uberou místo z prostoru na hraní.
- Není na škodu pořídit nábytek výhradně z přírodních materiálů nebo recyklovaných surovin. Většinou jde o kousky s certifi kátem „ekologický výrobek“, které jsou navíc i vysoce funkční, bezpečné a příjemné na pohled i na dotyk.
- Myslete i na úložné prostory, ideálně uzavíratelné, které uspořádejte tak, aby se v nich dítě samo vyznalo a umělo je snadno používat.
- Staré a nepoužívané věci (hračky, dekorace…) bez milosti eliminujte, jinak se dítěti v pokoji nahromadí a stanou se z nich jen lapače prachu.
- Nepodceňte dostatek volného prostoru, přestože je vaše dítě už školák – prázdná podlaha třeba jen s kusovým kobercem je pro jeho vývoj velmi důležitá, podporuje představivost a poskytuje mu místo na hraní v bezpečí přímo u země.
V DETAILU…
Do pracovní zóny patří samozřejmě psací stůl a židle, můžete pořídit takzvané rostoucí, u nichž je možné nastavovat (prodlužovat) rozměry a nožičky. Třeba výšku stolu, sklon pracovní desky, ale i výšku sedáku a opěradla u židle, jejich sklon i hloubku sedu. Důležitá je orientace stolu – pravákům by mělo světlo z okna dopadat zleva nebo zpředu, levákům zase zprava. Aby nebylo tak ostré a neoslňovalo, je lepší, když bude rozptýlené nebo částečně zacloněné – na okna dejte lehké průsvitné závěsy nebo látkové rolety. Naprostou nezbytností je stolní lampa, která by také měla být výškově nastavitelná a polohovatelná se směrovatelným proudem světla. Měla by stát pod úrovní očí sedícího dítěte a být opatřena žárovkou silnou minimálně 60 wattů. Nikdy ale dítě nenechávejte pracovat u stolu pouze se světlem z lampičky, vždy by mělo svítit ještě jedno hlavní, jinak se jeho oči rychle unaví. Postel neumisťujte přímo pod okno, jednak zde hrozí průvan a dítě by se tam také mohlo bát, třeba za noční bouřky… Situování ke zdi s výhledem na okno a dveře, potažmo do celého pokoje je pro dítě nejpříjemnější alternativou.
DŮLEŽITÉ DROBNOSTI
Velkou výhodou, která možná každého rodiče hned nenapadne, je, když má stůl zásuvky, kam si dítě může uložit psací potřeby. Stejně praktický je i pojízdný kontejner se zásuvkami, ten může stát pod stolem nebo hned vedle. Školák rozhodně využije i nejrůznější přenosné přihrádky, pořadače, krabice a šanony, které mu pomohou udržet si ve školních věcech přehled a pořádek. Nezapomeňte na odpadkový koš, hodiny a noční stolek s vlastní lampičkou.
Datum vydání: 26. 5. 2015