Pohodlí pro dobré víno
Konzumace vína se stává oslavou, k níž není třeba zvláštní příležitosti. Domácí vinotéky zajistí ideální podmínky pro jeho uskladnění.
JAK VYBÍRAT VINOTÉKU
- Rozhoduje kapacita vinotéky, rozměr i fakt, zda se u vás doma lépe uplatní model vestavný či volně stojící.
- Vinotéka bude v provozu nonstop, podobně jako chladnička. Dbejte tedy také na energetickou náročnost a hlučnost spotřebiče.
- Pokud budete uchovávat výhradně bílé či pouze červené, stačí vinotéka jednozónová, hodláte-li uskladnit různá vína současně, potřebujete dvě a více zón.
- Vybírat můžete také podle funkcí: vnitřní osvětlení, LED displej, skleněné dveře s UV filtrem, zámek, superchlazení nebo funkce, které udržují ve vnitřním prostoru neustále čerstvý vzduch či odstraňují bakterie.
DOMA BÝVALO CHLADNĚJI
Pokud pijete červené víno při pokojové teplotě vnímané z dnešního pohledu, tedy nad 20 °C, vězte, že to není teplota, při které ho pijí znalci. V dobách, kdy se ustálilo toto pravidlo, bylo „v pokojích“ o něco chladněji. Správná teplota pro červené je i dnes 14 až 18 °C. Takže pokud nehodláte uchovávat lahve červeného například v chladnější ložnici, je domácí vinotéka ideálním pomocníkem, jak je udržet v podmínkách umožňujících okamžitou konzumaci. V parném létě je pak příliš ohřátou láhev před podáváním možné krátce nachladit v chladničce.
RADÍ VÁM…
Kamil Gruncl ze společnosti Global Wines
„Pokud nemáte možnost zbudovat vinný sklípek, a přece jen byste chtěli skladovat větší množství lahví, jsou domácí vinotéky vhodným řešením. Na rozdíl od chladničky udržují konstantní teplotu a také chrání proti UV záření. Kvalitní vinotéka je zároveň vybavena antivibračním systémem, a tak zajišťuje vínům maximální pohodlí. U větších vinoték očekávejte také dvě teplotní zóny, díky nimž lze v jednom spotřebiči chladit více druhů vín.“
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 8. 2. 2019