Pohodlí i soběstačnost nabízí tepelné čerpadlo v kombinaci s akumulačními kamny či krbem

akumulační krb

Akumulační krb se dá propojit s tepelným čerpadlem také hydraulicky. Foto: Hoxter

Kapitálem k nezaplacení je dnes energetická soběstačnost! Co pro svou nezávislost na veřejné distribuční síti můžete udělat?

Nabízí se pořízení tepelného čerpadla nebo fotovoltaického systému s následným ukládáním přebytečné energie do baterií. Fotovoltaiku můžete také výhodně kombinovat se zelenou vegetační střechou (biosolární střechy). Vedle energetické nezávislosti ovšem může být motivem pořízení nového systému také komfort a pohodlí. Což takhle kombinace tepelného čerpadla s kachlovými kamny nebo akumulačním krbem?

tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo Daikin Altherma 3 R MT s novou venkovní jednotkou ERRA má energetickou účinnost A+++. Vytápí a ohřívá vodu i při -25 °C, snadno se napojí na fotovoltaiku. Hodí se pro novostavby i renovace. Foto: Daikin

Kombinace tepelného čerpadla s akumulačními kamny nebo krbem

Tepelné čerpadlo se u evropských rodinných domů stává hlavním zdrojem vytápění. Důvodem je zejména hledání alternativ k plynu, z čehož těží i rostoucí popularita vytápění dřevem. Spolu s tím se zvyšuje i zájem o kombinaci obou variant vytápění v podobě takzvaného hybridního systému. Akumulační krb či kamna v takovém případě slouží jako záložní zdroj k tepelnému čerpadlu, který dodá příjemné a zdravé sálavé teplo i romantickou atmosféru. Navíc dokáže efektivně vytopit objekt zejména při velmi nízkých teplotách. Za extrémně nízkých teplot se totiž rapidně zvyšuje spotřeba tepelného čerpadla. Bonusem atraktivní kombinace s akumulačními kamny nebo krbem tak je i úspora nákladů na vytápění a zároveň prodloužení životnosti tepelného čerpadla.

kachlová kamna

Kachlová kamna Afrodita mini (kaplička mx95, zelená) nabízejí půvab i skvělou akumulaci tepla. Foto: Želetavská kamna

Hydraulické propojení tepelného čerpadla s krbem nebo kamny

Pokročilejší a zároveň i nákladnější variantou je kombinace krbu či kamen a tepelného čerpadla s takzvaným hydraulickým propojením. V takovém případě jsou obě zařízení napojená na akumulační nádrže, které jsou využívány nejen pro vytápění, ale například i pro přípravu teplé užitkové vody. V případě vytápění dřevem hovoříme o teplovodních systémech, nejčastěji se jedná o teplovodní krby nebo krby s teplovodním výměníkem. Ty díky svému vysokému výkonu hromadí tepelnou energii právě do akumulační nádrže s vodou, kam ukládají nespotřebované přebytky tepla. Obě zařízení (tepelné čerpadlo i krb) jsou v případě hybridního systému dimenzována tak, aby zvládla vytopit daný objekt i samostatně.

hydraulický systém

Tepelné čerpadlo i akumulační krb jsou v hydraulickém systému společně napojeny na akumulační nádrž, která slouží k vytápění i ohřevu vody. Foto: Mistr topič

Jak hydraulické propojení funguje

Tepelné čerpadlo v případě hydraulického propojení využívá v hybridním systému zhruba jen 20 procent veškeré kapacity akumulační nádoby. Zbylá kapacita je vyčleněna pro přebytkovou energii z teplovodního krbu či kamen. Při běžném provozu tak vytápění zajišťuje tepelné čerpadlo. Nicméně v momentu, kdy se uživatel rozhodne zatopit dřevem, tepelné čerpadlo díky vzájemnému hydraulickému propojení svůj provoz automaticky utlumí nebo úplně vypne. Záleží vždy na množství tepelné energie, které do akumulační nádrže z teplovodního krbu či kamen jde, a také na tepelné potřebě domu. Ta může vzrůst zejména při velmi nízkých venkovních teplotách. V takové situaci je možné, že oba zdroje fungují současně ve vzájemné symbióze.

Drtivou většinu topné sezony se však teploty pohybují v normálu, průměrná teplota topného dne činí 2 až 3 stupně Celsia. Při topení dřevem pak bývá výroba tepla dvakrát až třikrát větší než jeho spotřeba v domě, proto tepelné čerpadlo zpravidla automaticky vypne. Pokud pak například v noci dřevo dohoří, dům si následně bere tepelnou energii z akumulační nádrže tak dlouho, dokud její množství neklesne na systémem nastavené minimum. Poté se opět zapíná tepelné čerpadlo a kontinuálně přebírá funkci hlavního zdroje tepla.

integrovaný fotovoltaický modul ve střešní krytině

Do pálených krytin Renoton 11 a Planoton 11 značky Tondach lze plně integrovat fotovoltaický střešní modul Wevolt X-Tile. Foto: Wienerberger

Fotovoltaika s baterií

Dáváte přednost fotovoltaice? Panely si můžete pořídit buď samotné, nebo s bateriemi. Ty druhé jsou u nás rozšířenější a oblíbenější, protože dokážou energii, jež se okamžitě nespotřebuje, uchovat do budoucna. Při využití fotovoltaických panelů bez baterie odtéká energie, kterou domácnost nespotřebuje, do distribuční sítě. Na základě očekávané spotřeby energie je proto nutné zvážit, jak výkonné panely má smysl pořídit. Akumulační bateriové články jednoznačně přinášejí nemalou úsporu. Pokud mají v sobě zabudovaný inteligentní software, který vám umožní výhodné obchodování s energetickými přebytky na spotovém trhu, může úspora činit desítky tisíc korun ročně.

Minusem bateriových úložišť, zejména těch větších (s kapacitou přes 10 kWh), ovšem je, že jsou zatím opravdu drahá… Na druhou stranu levnější už asi nebudou: Teď je totiž na trhu dostatek všech součástek pro fotovoltaické instalace, což tlačí ceny komponentů velmi nízko. Ani řemeslníci si neúčtují moc peněz, protože nemají tolik práce. To vše hraje do karet zákazníkům. Když připočítáte dotaci z Nové zelené úsporám, není cena za pořízení systému nedostupná. Takto příznivá situace však vydrží nanejvýš do konce dubna. Pokud je fyzické úložiště energie nad vaše finanční možnosti, můžete za minimální měsíční poplatek využít virtuální úložiště od některého distributora energie.

Virtuální baterie

Příkladem budiž produkt Virtuální baterie od společnosti E.ON. Jak funguje? Reálně se nevyužitá elektřina odesílá zpět do sítě, kde ji využívá někdo, kdo ji zrovna potřebuje. Elektroměr, který je nainstalován během zavádění systému Virtuální baterie, měří, kolik jste do sítě skutečně odeslali. Tuto energii si pak kdykoliv můžete vzít zpět. Stav Virtuální baterie lze průběžně sledovat na zákaznickém portálu Energie24, pomocí mobilní aplikace zde snadno zadáte také samoodečet. Poplatek za využívání služby Virtuální baterie platíte pohodlně na jedné faktuře spolu s elektřinou. Jeho výše se liší podle kapacity baterie (základní kapacita je 1 MWh). Průměrně zákazníci za Virtuální baterii platí 78 Kč měsíčně. Instalace zatím není možná pro zákazníky jiného distributora. Průměrná doba instalace činí jeden až dva dny. Celý proces realizace od poptávky po připojení solárního systému do sítě trvá přibližně tři měsíce.

Co si pohlídat u fotovoltaiky

  1. Zastoupení doma
    Kupujte jen technologii, která je v ČR známá a nejlépe zde má zastoupení. To znamená, že i po záruce se budete mít kam obrátit v případě potíží.
  2. Reference
    Kupujete produkt za půl milionu korun, prověřte si tedy z dřívějších realizací, jak byli zákazníci spokojeni s procesem výstavby elektrárny, jak jim elektrárna funguje, zda jim přišla dotace a zda se zde nevyskytly nějaké potíže.
  3. Servis
    Při prověřování nezapomeňte na servis. Mnoho firem vadu na díle odstraňuje velmi dlouho, někdy ji neodstraní vůbec. Také je důležité, zda se na servis dá dovolat a jak rychle reaguje.
  4. Smlouva o dílo
    Před podpisem si prostudujte smlouvu i všeobecné obchodní podmínky, měly by obsahovat záruky, pokuty a tak dále. Také obsahují součinnost, kterou musíte vykonat před a během díla.
  5. Komplexnost dodávky
    Zkontrolujte si, jestli smlouva obsahuje všechny části díla. Někdy se stává, že klient musí některé části díla zhotovit sám. Často se jedná o úpravu tzv. elektroměrového rozvaděče, lidově sloupku. Můžete pak být nemile překvapeni, že vás čeká více práce za desítky tisíc, nebo že si tuto vícepráci musíte zařídit sami.
  6. Pozor na levnou nabídku
    Předtím, než se vám zalíbí nabízená cena, zkontrolujte body 1 až 5. Levná nabídka většinou znamená i nekompletní dílo, levné komponenty z Asie nebo nulové sankce vůči firmě.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Daikin, Želetavská kamna, Wienerberger, Mistr topič, Hoxter

Datum vydání: 18. 4. 2024

Edit: