Pohladí chodidla, potěší zrak
Kusové koberce dokážou potěšit náš zrak, polaskat nám chodidla a opticky zateplit každou místnost. Není proto divu, že se v interiérech těší stále větší oblibě. Současný trh nám nabízí nepřeberné množství kusových koberců. Liší se materiálem, způsobem výroby, povrchovou úpravou a pochopitelně také cenou.
Nejkvalitnější a také cenově nejnáročnější jsou koberce z přírodních vláken, především z vlny. Druhou skupinou jsou koberce syntetické. Na jejich výrobu se nejčastěji používají vlákna z čistého polypropylenu, označená písmeny PP. Výhodou těchto koberců je především nízká cena, nevýhodou náročnější údržba (špatně se vysávají) a méně příjemný povrch než u jiných druhů koberců. Proto je rozumnější sáhnout hlouběji do peněženky a pořídit si koberec z polypropylenu HEATSET, jehož vlákna prošla tepelnou úpravou, a jsou tudíž měkčí, příjemnější na dotek a lépe udržovatelná. Poměrně dobrou kvalitou se vyznačují koberce akrylátové (PAN) a polyesterové (PES). Co se týče povrchové úpravy: do prostor, kde bude koberec vystaven velké zátěži, byste měli volit koberec smyčkový, který hodně vydrží a má velmi dobrou tvarovou paměť. Dnes už i v této skupině najdete koberce se zajímavým dekorem. Vzhledově hezké a příjemné na dotek jsou koberce se stříhaným vlasem, vhodné především do ložnic. S nejmenší životností musíme počítat u vpichovaných koberců, což je nejlevnější způsob výroby. Životnost tohoto typu koberců se ale odvíjí i od kvality podkladové vrstvy. Pokud je nižší, koberec se poměrně brzy rozpadne.
JAK VYBÍRAT
Současný trh většině z nás řádně zkomplikuje výběr kusového koberce svojí bohatou nabídkou. Kromě samotného vzhledu, tvaru a rozměrů bychom si měli zodpovědět i celou řadu dalších otázek: Z čeho je koberec vyroben? Jakou technikou? Jak se udržuje? Jakou má životnost? Vyplatí se zajít do specializované prodejny koberců, kde vám bude k dispozici fundovaný prodejce. Zároveň nezapomeňte prostudovat štítek koberce, kde najdete důležité údaje o jeho vlastnostech a piktogramy, které poradí s jeho údržbou.
TY NEJCENNĚJŠÍ
Nejvyšší cenu mají vlněné koberce ručně vázané a tkané, v jejichž případě rozhoduje o ceně počet uzlíků na metr čtvereční, který se pohybuje od 350 000 do 1 500 000. Kvalitu koberce ale neurčuje pouze počet uzlíků. Ovlivňuje ji i lokalita, kde ovce nebo jiné zvíře žije. Nejlepší kvalitu má vlna ovcí z vysokohorských oblastí. Je to tím, že jejich srst obsahuje velké množství lanolinu – tuku, který zvířata ochraňuje před drsným počasím. U koberců vyrobených z takové vlny pak lanolin zabraňuje usazování nečistot. Tyto koberce jsou nejen krásné, ale i velmi kvalitní – vyznačují se dlouhou životností, a to až několik století. Při správném zacházení se dědí z generace na generaci. Vlna coby výrobní materiál má celou řadu předností – vyznačuje se pevností a zároveň pružností. Na kobercích z tohoto materiálu v neposlední řadě oceníme, že se méně špiní a pohlcují méně prachu a tím, že zadržují vlhkost, přispívají k udržení potřebné vlhkosti v místnosti.
Datum vydání: 30. 6. 2015