Podzimní zahradní technika
Odklízení spadaného listí, péče o trávník, úklid zahradního nábytku a okolí domu, příprava dřeva na zimu… To všechno čeká majitele zahrad v nastávajícím ročním období. Není toho málo – snad abyste si napsali seznam, co všechno je třeba udělat. Vyplatí se také přibrat na pomoc techniku. Ušetří vám mnoho dřiny a času.
Podzim na zahradě a kolem domu se nese především ve znamení úklidu. Ale přidávají se i další činnosti, které jsou před zimou nutné. Mezi ty nejčastější patří příprava dřeva do krbu. Většina těchto prací vyžaduje značnou fyzickou námahu a rovněž nebude hotová za jedno sobotní dopoledne. Takže nic neodkládejte, vezměte si k ruce vhodné pomocníky a hurá na to, ať vše v poklidu stihnete do první sněhové vločky.
PŘIPRAVIT KE SPÁNKU
Malý, nebo velký trávník, před zimou se mu věnujte, na jaře se vám odmění. Sekat už tolik nemusíte, tráva na podzim už neroste tak rychle, ale zaslouží si po sezóně provzdušnit. Trávníku takový zákrok, který je vhodné provádět na jaře a na podzim, velmi prospěje. K tomuto účelu slouží vertikutátory. Správného lékaře trávníku, jak se také vertikutátorům čili provzdušňovačům říká, vybírejte podle rozlohy pozemku. Na opravdu maličké plochy můžete použít i jen vertikutační hrábě nebo přístroj ruční, na větší trávníky už volte některý z elektrických nebo benzinových strojů.
BOŽE, TOLIK LISTÍ!
Někteří zahradníci nechávají listí na trávníku i přes zimu. Razí teorii takzvané bezúdržbové zahrady – listí slouží jako mulč. Většina majitelů zahrad ale podzim co podzim hrabe. A není-li to jen pár lístků z mladého javoru, bývá to poměrně náročné. Vyplatí se na to vhodné vybavení. Začít můžete i hráběmi, které zvládnou menší plochy a méně listí, ale s jejich pomocí můžete plochu také dočistit. Na hrabání listí jsou nejvhodnější lehké hrábě s doširoka rozevřenými prsty, které mohou být vyrobené z plastu nebo kovu. Plastové provedení nabízí snadnou manipulaci a odolnost proti zlomení, na souběžný úklid trávníku po provzdušňování jsou vhodnější hrábě kovové.
VYFOUKAT A VYSÁT
Pomoci mohou i zahradní foukače, které upotřebíte i jinde při úklidu kolem domu. Listí (a jiný lehký odpad – piliny, zbytky po stříhání plotu) proudem vzduchu naženou do jednoho místa. Lze pak zařadit zpětný chod a rázem je z foukače vysavač, který listí z nafoukané hromady nasaje do připevněného vaku, případně zároveň rozdrtí a připraví tak ideální materiál na kompost. Můžete vybírat mezi přístroji benzinovými, elektrickými a akumulátorovými, v nabídce jsou pak ruční či zádové typy, které při práci pohodlně nosíte na ramenním popruhu. Foukač se hodí dokonce i v zimě, a to na prachový sníh.
LISTÍ POSEKAT
Jste-li zahradníci puntičkáři, pak se zřejmě snažíte zbavit trávník i toho posledního lístečku. V tom vám může pomoci sekačka. Posbírá totiž nejen nadílku listí z jednoho stromu – a hrábě v tu chvíli nepotřebujete, ale rovněž plochu trávníku skvěle dočistí. Rozdrcené listí ze sběrného koše pak snadno zužitkujete na kompostu. Na běžnou zahradu stačí sekačka, při rozloze zahrady kolem 1000 m2 už se vyplatí traktůrek. Sekačky jsou na výběr elektrické, benzinové a akumulátorové, traktůrky od základních modelů až po hotové traktůrkové Rolls-Royce, s nimiž je práce opravdu zábava.
JEŠTĚ POHNOJIT
Ti, kteří nejsou příznivci bezúdržbové zahrady, co se hnojí sama, by měli trávníku před zimou dodat sílu ke zdravému vývinu i k obraně proti plevelům. Hnojit lze hnojivy ve formě granulí, prášku nebo postřiku. Vždy ale postupujte podle návodu a volte podzimní hnojiva. Obsahují vyšší množství draslíku, který trávníku dodá živiny a zároveň jej připraví na zimu. Trávník pak můžete rovněž pokrýt vrstvou kompostu, i ten mu prospěje.
NA HROMADU DŘEVA
Sekeru nejspíš máte i v případě, že netopíte dřevem. Pokud topíte, budete mít seker více. Jedna totiž poslouží na dělání třísek na táborák, druhá je vhodná na štípání malého množství menších kusů dřeva a třetí na velké špalky. Sekery se liší tvarem a úhlem ostří, délkou a tvarem násady a celkovou hmotností a délkou. Takže výběr opravdu řiďte tím, k čemu bude sekera sloužit.
Na hromady dřeva ale s pouhou sekerou nechoďte. Dnes už jsou zcela běžné štípačky dřeva, které tu nejhorší práci zvládnou za vás. Postavíte nebo položíte na ně špalek a stroj jej pomocí velkého tlaku rozštípne. Obsluha je přitom jednoduchá a kromě nutné dopravy špalku na štípačku a ovšem následného úklidu se už nemusíte namáhat. Štípač dřeva vybírejte podle toho, jak často a jaké množství dřeva zpracováváte a jak velké špalky s ním budete štípat. Na méně časté štípání menších polen poslouží štípače horizontální (poloha polene naležato), velké kusy zvládnou spíše vertikální typy (špalek štípe v poloze nastojato).
DRTIČE A ŠTĚPKOVAČE
Na zahradě bývá po podzimním úklidu, péči o stromy, ale i zpracování palivového dřeva také množství větví. S jejich zpracováním pomohou drtiče a štěpkovače. Oba typy přístrojů dokážou zpracovat větve o průměru několik centimetrů. Štěpkovač z nich nadělá drť, kterou posléze můžete použít jako mulč. Drtič větve rozseká na drobné špalíky, které se snáz skladují – necháte je proschnout a lze s nimi topit.
PILA SE MOŽNÁ TAKY HODÍ
Nejen při zpracování dřeva se hodí pila. Na příležitostné práce v okolí domu a na zahradě jsou vhodné přístroje z kategorie hobby pil, která zahrnuje elektrické i benzinové řetězové pily. Jsou určené především k řezání menšího množství palivového dřeva na topení, do krbu a k běžným pracím na zahradě, jako je třeba prořezávání ovocných stromů.
NA DŮM NEZAPOMEŇTE
Dobrým pomocníkem pro období podzimu jsou vysokotlaké čističe, které se uplatní v mnoha situacích. Dokonale s nimi omyjete špinavý chodník v zahradě, zámkovou dlažbu i fasádu domu, ale také vůz či motorku, a to díky proudu vody pod vysokým tlakem. U některých modelů lze do vody dávkovat i mycí prostředek, případně je na výběr z bodového či plošného proudu, jehož šíři lze regulovat.
AKUMULÁTOROVÉ PŘÍSTROJE
Trendem současnosti jsou akumulátorové přístroje, jejichž použití je na rozdíl od těch s elektrickými kabely snadné i v místech, kde v blízkosti žádná elektrická zásuvka není. Oproti benzinovým přístrojům, ačkoli jejich nejvyšších výkonů ještě nedosahují, jsou zase tišší a ekologičtější. Lze dnes již dokonce pořídit několik různých pomocníků (například motorovou pilu, vyžínač či foukač), které budou pracovat s totožným typem baterie. Tu pak stačí střídat mezi jednotlivými přístroji podle potřeby.
BUĎTE PŘIPRAVENI I NA ZIMU
Podzimní práce máte za sebou, ale jste připraveni i na zimu? Tak jako každý rok – i letos mohou přijít vánice. Hrablo, lopata a smeták je základ i v domcích s malou zahrádkou, na velkých zahradách, zejména na příjezdové cesty k domu se pak hodí sněhová fréza. Zvažte její koupi s předstihem – prodejci mají zkušenost, že když zima udeří, bývá výběr již omezený.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 24. 11. 2016