Podzim na zahradě bez zbytečné dřiny
Krásné léto končí a na zahradě čeká spousta práce. Můžete se na ně vrhnout „holýma rukama“, ale zahradní pomocníci počínaje promyšleným nářadím a konče moderní zahradní technikou vám přípravu zahrady na zimní období mnohonásobně ulehčí.
S koncem léta nadchází nejen období sklízení plodů, ale především příprava zahrady na zimní spánek, úklid. Pokud máte na pozemku listnaté stromy, čekají vás hodiny hrabání listí, péči před mrazivým obdobím potřebují záhony, trávník, ale i stromy, keře, nemluvě o práci na „nezelených“ věcech – třeba čištění okapů nebo příprava dříví na zimu. Na nic z toho dnes nemusíte být sami.
OBYČEJNÉ HRÁBĚ?
Úklid spadaného listí je typickou podzimní prací. Potřebujete k němu především hrábě. Na hrabání listí jsou nejvhodnější lehké hrábě s doširoka rozevřenými prsty, které mohou být vyrobené z plastu nebo kovu. Plastové provedení nabízí snadnou manipulaci a odolnost proti zlomení, na souběžný úklid trávníku po provzdušňování– vertikutaci, jsou vhodnější hrábě kovové.
S velkým množstvím listí vám v první fázi ale může pomoci zahradní foukač (respektive vysavač) listí. Díky proudu vzduchu umožňuje napadané listí buď „vyfoukat“ i z hůře dostupných ploch na jedno místo, jeho chod lze ale také obrátit a s použitím vaku listí naopak vysávat. Sofistikované přístroje tohoto typu nejen listí vyfoukají či vysají, ale umějí posbíraný odpad před vstupem do vaku nadrtit. Snadno jej pak využijete na kompostu.
PRO KRÁSNÝ JARNÍ TRÁVNÍK
Trávník je před zimou potřeba posekat a provzdušnit. S tím vám pomůže vhodně vybraná sekačka a vertikutátor. Oba stroje jsou k dispozici v různých provedeních a s různými technickými parametry. O tom, zda zvolíte typ elektrický či benzinový, jaký záběr a výkon, rozhoduje velikost a charakter pozemku. Existují také ruční kypřiče trávníku a provzdušňovací hrábě, které udělají stejnou službu jako vertikutátor, uplatní se ale jen na opravdu malých plochách v řádu jednotek metrů čtverečních. V případě sekačky pak můžete pořídit robota. Ten bez nadsázky poseká za vás, dnes už i složitý terén třeba ve svahu.
PODZIMNÍ KALENDÁŘ PRACÍ
Září
Září je ideální čas pro výsadbu a přesazování jehličnanů a stálezelených listnatých dřevin. I cibuloviny vysazujte hned po konci léta. Nezapomínejte ani na zastřihování a vysazování trvalek a dřevin, odstraňování posklizňových zbytků a lehké zrytí záhonů, případně přihnojení.
Říjen
Říjen je měsícem hojnosti – sklízí se ovoce, hrozny, ořechy a zelenina. V tomto období byste měli rovněž zazimovat ovocné dřeviny, skleníky a pařeniště, zlikvidovat zahradní odpad, vysadit okrasné a ovocné dřeviny a postarat se náležitě o trávník.
Listopad
Čas na pečlivě naplánované hnojení a poslední úpravy trávníku. I v listopadu lze ještě vysadit a přihnojovat ovocné dřeviny, cibuloviny a maliníky. Vyplatí se nezapomenout na ani na pečlivý úklid a případnou opravu veškerých nástrojů, se kterými jste dosud pracovali!
ZASADIT STROM?
Podzim je vhodný pro výsadbu bobulovin (angrešt, rybíz, maliník) a jádrovin (jabloň, hrušeň). K výsadbě potřebujete vykopat jámu, tedy rýč. Vybírejte jej vždy v kvalitním provedení, které odolá zátěži, a dbejte na to, aby jeho břit byl vždy ostrý.
Chystáte-li se vysázet více stromů či keřů, bude práce se sebekvalitnějším rýčem pro netrénované uživatele namáhavá. Pro tyto případy jsou k dispozici zemní vrtáky – půdní jamkovače. Pro profesionály jsou k dispozici motorové varianty, na zahradě se spokojíte s ručním typem. Princip je snadný. Jamkovač se zavrtá do země, a spolu s ním pak vytáhnete i bal půdy – jáma pro nový strom, keř či sloupek plotu je na světě.
Pokud potřebujete pečovat o stromy či keře již vzrostlé, důležité jsou rovněž kvalitní nástroje, ideálně s ergonomickými vlastnostmi. Základní pomůckou při prořezu jsou zahradnické nůžky. Pro zastřižení mladých dřevin postačí klasické jednoruční, pokud ale chcete bez námahy stříhat i silnější větve, zvolte některý z moderních výrobků s ráčnovým mechanismem či nůžky s prodlouženou rukojetí, posloužit může i zahradnická pilka. Na úpravu živého plotu se vedle ručních plotových nůžek uplatní zejména na velkých plochách nůžky akumulátorové, elektrické či benzinové.
HURÁ NA DŘÍVÍ
Příprava palivového dřeva je samostatnou kapitolou podzimních prací na zahradě. Co budete potřebovat? Sekeru, pravděpodobně i pilu a velkým pomocníkem jsou i štípače dříví.
Na štípání menšího množství a menších kusů dřeva se hodí sekera malá, univerzální. Dlouhé topůrko a širokou čepel má pak sekera štípací, která je vhodná po ty, kdo potřebují štípat špalky a připravit dřevo na zátop. Stejně dlouhá, ale s užší čepelí, je sekera pro univerzálnější práce na zahradě – můžete s ní naštípat dřevo i odvětvovat kmeny. Dnešní sekery mají topůrko buď ze dřeva nebo z plastu. Čepele moderních seker jsou ocelové a potažené speciálními povrchy, které nejenže chrání materiál před stárnutím, ale díky nim čepel snáz pronikne do dřeva. U tohoto náčiní samozřejmě oceníte nejen životnost, ale především ergonomické vlastnosti, které usnadní úchop i používání.
S výběrem pily si nechejte poradit od odborníků. Pomohou vybrat vhodný pohon (elektrický či benzinový), správnou délku čepele i výkon, neboť jiné parametry využijete, pokud chystáte dříví pro krb na chalupě, a jiné, je-li na topení dřevem závislá tepelná pohoda v rodinném domě po celou zimu.
Podobně je lepší poradit se o výběru štípače dříví, který bez velké námahy rozštípne i velký špalek dřeva (práce s vyzvednutím špalku na štípač stále zůstává na vás). Existují modely vertikální a horizontální, se schopností štípat polena různého průměru a různé délky.
A TEĎ UKLIDIT!
Podzim na zahradě rovná se úklid. V první řadě bývá problém zbavit se odpadu – třeba právě po přípravě dříví. Zde se nabízí využít služeb drtičů a štěpkovačů. V drtiči odpad zmenší objem a získanou drť můžete využít na zahradě při mulčování nebo v krbu. Štěpkovače se postarají o větve. Mají uvnitř ozubené kolo, které větve rozseká na 2,5 centimetru dlouhé štěpky. Ty lze využít jako mulčovací materiál a po proschnutí i jako palivo.
Ale je tu ještě okolí domu. Koště a lopata je základ, s nimi však nezvládnete všechno. V tomto ohledu se uplatní tlakové myčky neboli vysokotlaké čističe, které pomocí silně tryskajícího paprsku vody umyjí nejen auto či fasádu domu, ale také střešní okapy, zahradní nábytek před uskladněním, nářadí… Při výběru tohoto pomocníka mějte na paměti, že čím vyšší tlak dokáže myčka vyvinout, tím kvalitnější je čistění, a čím větší průtok myčka má – tím je čistění rychlejší. Uplatní se zde také příslušenství, například rotační kartáč nebo zahnutá koncovka, díky níž se dostanete i do těžko přístupných míst. Potřebujete-li smýt i mastnotu, hodí se myčka se zabudovaným zařízením na automatické přisávání čistícího přípravku.
Datum vydání: 12. 11. 2015