Podle čeho vybrat vrtačku
Počátkem letošního roku provedl časopis dTest zkoušky 27 modelů vrtaček. Ale než se pustíte do výběru, ujasněte si, do čeho chcete vrtat a zda vystačíte jen s vrtáním, nebo budete i šroubovat.
Lehčí práci včetně šroubování zvládne akumulátorová vrtačka – dokonce i bez příklepu. Pro těžší úkoly ovšem budete potřebovat spolehlivou „síťovou vrtačku“ – model příklepové vrtačky s kabelem. Zvládne toho dost, na šroubování se však příliš nehodí.
AKUVRTAČKY
Jednorychlostní akumulátorové vrtačky jsou určeny především pro šroubování, protože mají široké nastavení krouticího (utahovacího) momentu, jímž regulujete sílu potřebnou pro utažení šroubu či vrutu. Univerzálnější využití ovšem nabízejí dvourychlostní modely: Jedna rychlost slouží pro šroubování, druhá pro vrtání. Některé jsou vybaveny i příklepem.
CO SE BUDE HODIT
Většina akuvrtaček na českém trhu je vybavena možností změny směru otáčení, díky čemuž lze šrouby nejen zašroubovat, ale také vyšroubovat. Ověřte si, jestli je možné uchytit vrtací či šroubovací bity přímo na osu vřetene – využijete to hlavně při práci ve stísněných prostorách: Můžete odejmout svírací čelisti, čímž ušetříte pár důležitých centimetrů. Užitečným prvkem výbavy je také LED osvětlení pracovního místa.
VĚDA KOLEM BATERIE
„Všechny testované akumodely mají elektronickou ochranu proti přetížení, nabíječky jsou vybaveny ochranou proti přebití baterie,“ zdůrazňuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu. Tuzemský trh nabízí dva typy baterií: nikl-kadmiové (Ni-Cd) akumulátory a modernější lithium-iontové (Li-Ion) akumulátory. „Druhé jmenované jsou výhodnější, protože mají vyšší kapacitu, méně trpí samovybíjením a paměťovým efektem, který při neúplném vybití nebo nabití snižuje kapacitu baterie. Jsou však také dražší,“ připouští Hana Hoffmannová. Abyste mohli pracovat bez přerušení, měla by být součástí výbavy záložní baterie: Zatímco se jedna baterie bude vybíjet ve vrtačce, druhá už se bude nabíjet. Součástí balení by měla být také rychlonabíječka, která zvládne dobít baterii do jedné hodiny. Teprve pak je možné pracovat nepřetržitě. „Z praxe můžeme doporučit, aby minimální kapacita baterie byla 2 Ah a napětí 18 V,“ říká šéfredaktorka dTestu.
SÍŤOVÉ BEZ PŘÍKLEPU
Elektrické vrtačky s kabelem, které nejsou vybaveny příklepem, se hodí pro vrtání děr menšího průměru do dřeva, plastu a jiných měkkých materiálů. Spoléhají především na vysoký počet otáček – až 3 000 za minutu! Nejsou však vhodné pro šroubování, protože postrádají vysoký krouticí moment.
SÍŤOVÉ S PŘÍKLEPEM
Podobně jako elektrické vrtačky bez příklepu mají vysoký počet otáček. Pro účinnější vrtání do tvrdých materiálů si pomáhají příklepovým mechanismem s rychlostí až 60 000 příklepů za minutu! To stačí pro méně náročné vrtání do cihlových zdí, měkčího kamene a betonu. Většina příklepových vrtaček však má pouze jednu rychlost s vyššími otáčkami a nižším točivým momentem, a proto se ani příklepové síťové vrtačky nehodí pro šroubování.
DVOURYCHLOSTNÍ MODELY
Pokud je příklepový model vybaven dvěma rychlostmi, má už lepší poměr otáček a krouticího momentu a můžete jej využít i pro šroubování. Bude to však nepohodlné, protože všechny síťové modely jsou těžší než akuvrtačky (hmotnost síťové vrtačky by neměla překročit 3 kg) a navíc po uvolnění spínače nemají okamžitou brzdu motoru, takže se setrvačností dotáčejí. To je při šroubování více šroubů nepraktické.
HLEDEJTE IDEÁL
Ideální vrtačka by měla mít automatickou aretaci vřetena, díky níž lze snadno vyměnit bity či vrtáky jednou rukou. Sklíčidlo neboli svírací čelisti by mělo mít maximální průměr 13 mm, aby šlo použít větší bity. Manuální nastavení otáček je výhodou, protože tak můžete regulovat rychlost vrtání. Zaměřte se také na přítomnost druhé rukojeti, která je potřebná pro náročnější práce s vrtačkou. Přívodní kabel by měl mít alespoň 3 m, v zájmu delší životnosti by měl být pogumovaný. Guma na rozdíl od plastu při nízkých teplotách netvrdne a zachovává si svou ohebnost.
VRTACÍ KLADIVA
Nad rámec testu dodejme, že nejlepší řešení pro vrtání do železobetonu, panelu či tvrdého kamene představuje vrtací kladivo. Většina síly je dodávána pneumatickým příklepem, proto nepotřebuje tak vysoké otáčky. Nízká rychlost naopak může být problémem pro přesnější vrtání do měkkých materiálů. Vrtací kladivo často umožňuje i sekání zdiva.
Tři tipy redakce
Aku s příklepem
Aku bez příklepu
Síťová vrtačka
TEXT: LINDA MAUEROVÁ, VÍT STRAŇÁK
FOTO: dTEST A SHUTTERSTOCK
Datum vydání: 25. 9. 2020