Podlahy ve starém vzhledu
Radost ze starého vzhledu? Jistě, proč ne? Tedy pokud se nedíváme do zrcadla, ale na svou nově položenou podlahu. Ač nová, pyšní se starobylou patinou, stopami, které jí způsobil čas, a třeba i červotoč. I přesto, že jsou tyto stopy čerstvého data, podlahám velmi sluší.
Podlahy, které působí, jako by se po nich procházely celé generace předků, bez pochyby sluší starým domům a chalupám, ale nejen jim. Úspěšně dokáží zazářit jako protipól moderního nábytku, dodají ten správný industriální šmrnc loftovému bytu, nepostradatelné jsou u interiérů zařízených ve vintage stylu, zkrátka vnesou punc originality do jakéhokoliv interiéru. Kromě letitosti dokáží zdůraznit i řemeslnou práci a přirozený vzhled. A mají jednu obrovskou výhodu, nemusíme se o ně tolik bát, jako o dokonale hladké bezchybné podlahy. Nějaký ten vroubek navíc se případně snadno zařadí mezi ty uměle vytvořené.
Jenom dřevo?
Dřevěné podlahové krytiny jsou k ostařování jak stvořené, dojmu starobylosti a nedokonalého řemeslného zpracování se dosahuje různými technikami – škrábáním, kartáčováním, katrováním, hoblováním, bělením, mořením, barevnou úpravou, opalováním… Dřevo tak získává originální vzhled, ale zůstávají mu jeho nevýhody – větší starost o údržbu a vyšší pořizovací náklady. Avšak netřeba zoufat a vzdát se snu o originálním interiéru s nádechem minulosti. I vinylové a laminátové podlahy dokáží velmi zdařile imitovat ošlapané podlahy se suky, vrypy, nepřesnostmi, prasklinami, zkosenými hranami. A to díky 3D technologii digitálního tisku, strukturovaným a reliéfním povrchům. Můžete si tak dopřát „původní“ prkennou podlahu či „staré“ parkety se všemi výhodami moderních, snadno udržovatelných a odolných podlahových krytin.
I keramika?
Nově dodanou patinou se dokáže pochlubit i keramická dlažba. Dlaždice se různými způsoby opracovávají tak, aby získaly vzhled staré cihlové podlahy, nebo i zde může pomoci digitální tisk, který je možné přenést na hladký i reliéfní povrch. Keramická dlažba tak může dobře imitovat i starou dřevěnou podlahu. Iluzi sešlapaného opotřebovaného povrchu je možné docílit technikou lapování – nepravidelným přeleštěním plastické struktury dlažby.
Do jakého interiéru?
Jak již bylo řečeno, podlahy se záměrnou patinou nejsou určeny jen do stylových interiérů, ale uplatní se i ve zcela moderním kontextu. Jen musíme pamatovat na to, že na sebe budou přitahovat mnohem větší pozornost než nenápadná, neutrální, hladká podlaha. Nebudou doplňkem interiéru, ale jeho výrazným určujícím prvkem. Sladit podlahu se zařízením, výmalbou i textiliemi bude proto náročnějším úkolem, bude vyžadovat jasnou koncepci, rozvahu a cit. Jistě nebude na škodu požádat o pomoc odborníka, bytového architekta či designéra.
Jak přidat dřevu léta?
Způsobů, jak dodat dřevu starší vzhled a vyvolat iluzi ručního řemeslného zpracování, je celá řada.
- Katrování: Pomocí rámové pily nebo katru se naruší hladký povrch dřeva kolmo na jeho strukturu. Hrubší povrch tak působí rustikálním dojmem, navíc se po něm příjemně a zdravě chodí – působí jako masážní podložka.
- Hoblování a vyškrabování: Hoblíkem či dlátem se ve dřevě vytváří dojem ručního zpracování materiálu, přidávají se i nahodilé vrypy a rýhy evokující zub času.
- Kartáčování: Pomocí speciálních ocelových nebo nylonových kartáčů se odstraní z letokruhů nejměkčí části dřeva, čímž vynikne jeho krása a povrch je zároveň tvrdší a odolnější.
Takto ošetřené povrchy se dále upravují lakováním nebo olejováním, popřípadě kontrastní barevnou úpravou označovanou jako decapé. Do pórů dřeva se nanáší jiná barva, než do které je tónově laděna většina povrchu, nejčastěji světlá na tmavé podlaze, ale možných barevných variant je více. V každém případě se tak zvýrazní kresba dřeva. Dalšími zajímavými vzhledovými úpravami jsou kouřování nebo opalovaní.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 14. 1. 2018