Podlahám vládnou imitace
Nový trend, který klade důraz na použití přírodních materiálů a jejich zdařilých napodobenin, již několik let úspěšně vládne interiérům našich domácností. Stále se zvyšující obliba použití přírodního dřeva, kamene i přírodních tónů barev ovlivňuje podobu jednotlivých místností i zařizovacích prvků a samozřejmě nemůže opomenout ani podlahové krytiny.
Vybavení a nábytek z přírodních materiálů má své neopakovatelné kouzlo, kterému lze snadno a rychle propadnout. Také vědomí, že každý kus vytvořený matkou přírodou je originál a právě u vás doma jste jeho existenci dali nový smysl, vás dokáže pořádně chytit za srdce. Tohle jsou také důvody, proč je pořizovací cena takových předmětů vyšší a tudíž ne pro každého úplně dostupná.
Nejinak je tomu i v sortimentu podlahových krytin, kde proti použití přírodního materiálu může mluvit i celá řada dalších důvodů. Pokud vám učarovala kresba některého druhu dřeviny nebo přírodního kamene, můžete sáhnout po imitacích, jež výrobci nabízejí v mnoha materiálových provedeních i rozměrech. Díky moderním technologiím a zejména digitálnímu tisku je podoba podlah napodobující přírodní materiály v současné době již natolik věrná, že teprve až po podrobnějším ohledání zjistíte, že se nejedná o originál pocházející z lůna matky přírody, ale o podlahu z PVC, „parkety“ z keramické dlažby, či třeba vinylovou plovoucí podlahu v podobě rustikálních prken, která navíc vypadají, jako by byla napadena červotočem.
Rustikal, industrial i zub času
Módním hitem jsou stále kolekce, které na první pohled přiznávají všechny nedokonalosti daného materiálu i jeho opracování: netradičně, až překvapivě přirozené, hrubě opracované dřevo se všemi vrypy a zářezy, dále takzvaně staršené podlahy s otvory po vytažených hřebících či zdánlivě ošlapanými a odřenými částmi, které jakoby byly léty opotřebované a zub času na nich zanechal nesmazatelné stopy.
V módě je stále také industriální styl, ke kterému patří kovové nýty, velké hřeby či třeba kousky plechu, ale také styl rustikální, jehož předností jsou dlouhá a široká nahrubo opracovaná prkna bez povrchové úpravy, nebo třeba jen jednoduše napuštěná oleji.
U podlah napodobujících přírodní kámen se největší oblibě těší velkoformátové série, na nichž dokonale vynikne „originální“ kresba toho kterého druhu vybrané štípané horniny, přičemž zelenou mají jak dílce ze světlých, tak z tmavých materiálů.
Když zvolíte dlažbu
„Dřevěné a kamenné“ dlažby v keramickém provedení najdete dnes už nejen v koupelnách, ale prakticky v celém domě. Jednotlivé série jsou na trhu v mnoha barevných modifikacích a velikostech, takže si vyberete přesně ten typ, který do vašeho interiéru dokonale padne. Téměř každý kus keramického obkladu je k nerozeznání od „živého“ materiálu.
„U jednotlivých sérií přemýšlíme nejen nad designem a našimi zákazníky, pro které tvoříme, ale také o pocitech, které v nich obklady vyvolávají. Povrch obkladů napodobuje i kombinuje rustikální dřevo, parkety, kámen, kov, cihelnou dlažbu cotto i přírodní kamenný povrch, ale i tradiční řemeslné techniky, například majoliku, které zažívají velký návrat do bytové architektury. Díky zájmu zákazníků se u některých sérií vracíme k menšímu formátu dlaždic 33 x 33 cm, falešné mozaice s dílci 10 x 10 cm na formátu 20 x 60 cm a barevným variacím na obkládačkách ve formátu 20 x 40 cm,“ dodává Petr Machoň zastupující značku Rako.
Oblíbené laminátové
Laminátové podlahy představují cenově přijatelnější variantu plovoucí podlahy s podobnou vrstvenou konstrukcí (nejčastěji třívrstvou), jakou mají dřevěné velkoplošné parkety. Vrchní nášlapnou vrstvu v tomto případě tvoří fólie se vzorem napuštěná speciální pryskyřicí, nosná vrstva je tvořena lisovanou MDF deskou z dřevního prachu a pilin. Celková tloušťka podlahy se nejčastěji pohybuje v rozmezí 7 až 10 mm, přičemž povrch laminátové podlahy chrání před mechanickým poškozením odolný průhledný povlak (například nalisovaná melaminová pryskyřice).
Vysoká odolnost proti poškrabání povrchu i jednoduchá montáž bez lepení díky zámkovému mechanismu patří k příjemným výhodám stejně jako snadná údržba nebo možnost instalace podlahového vytápění.
Naopak k nevýhodám patří téměř nemožnost renovace poškozených úseků podlahy i omezené zvukově-izolační vlastnosti. Někomu může také vadit, že povrch podlahy je na omak studený a často hodně tvrdý.
Také vinyl boduje
Vinylové podlahy se skládají z dílců o různých rozměrech i s rozdílnou tloušťkou. Můžete si tedy vybrat nejen dekor a barvu, ale i tvar, podle toho, zda chcete, aby se vaše podlaha skládala z obdélníků, čtverců nebo úzkých pásů napodobujících například tvar prken. K nesporným výhodám vinylových podlah, které se v posledních letech stávají stále oblíbenějšími, patří bezesporu jednoduchá údržba, velká odolnost vůči otěru, tepelná vodivost (v případě, že toužíte po podlahovém vytápění) a také poměrně snadná pokládka – buď volně pomocí „click-clack“ systému (tedy podobně jako plovoucí podlahy bez připevnění k podlaze), nebo klasickým způsobem pomocí lepení.
Nevýhodou vinylových podlah je fakt, že pokud je proseknete nebo jiným způsobem poškodíte jejich povrch, nelze je opravit.
Znovuobjevené PVC
Podlahy z PVC neboli linolea se hodí do všech typů interiérů. Krytina se nejčastěji pokládá na celou plochu místnosti, podobně jako celoplošné koberce se prodává v rolích v celé řadě šířek (zpravidla od 1,5 m až po 5 m) a také s různou tloušťkou. Podlahy z kvalitního PVC se vyznačují vysokou odolností, dlouhou životností, jsou hygienické, nevadí jim ani větší vlhkost. K nesporným výhodám patří i to, že se snadno udržují v čistotě, a to jak mokrou, tak suchou cestou, navíc velmi dobře tlumí kročejový hluk. Také mezi nimi najdete zdařilé imitace různých druhů parket, prken, korku nebo kamenných povrchů.
Jakou zvolit
Výběr nové podlahy je bezesporu také pocitová záležitost. Celkový dojem, jaký z místnosti budete mít, výrazně ovlivní materiál i barevný odstín podlahy. V menší a tmavší místnosti bude lépe působit podlaha ve světlejším barevném ladění, která dokáže i prostor příjemně prosvětlit a opticky zvětšit – světlé barvy totiž světlo odrážejí. Tmavá podlaha pak dokonale vynikne ve větší místnosti a skvěle se k ní hodí světlé stěny, které zdůrazní přirozenou strukturu jednotlivých lamel a navíc s podlahou vytvoří zajímavý kontrast.
Vyberte si povrch
Každý typ materiálu propůjčí interiéru svůj osobitý ráz – imitace dřeva prostor zateplí a zútulní, „žulová“ podlaha evokuje dojem luxusu a elegance. Rozdílným způsobem ovlivní prostor také velikost jednotlivých dílců, ze kterých je podlaha poskládaná – velké formáty prostor takzvaně osvobozují. Pokud však chcete, aby prostor působil útulně, s velkoformátovou podlahou se vám to s největší pravděpodobností nepodaří.
Naopak podlahy tvořené drobnými různě barevnými dílci často strhávají pozornost hlavně na sebe – prostor „rozdrobí“ a „rozbijí“, proto mohou zejména v malých místnostech se spoustou zařizovacích předmětů vyvolávat dojem chaosu a neuspořádanosti. V jednoduše zařízených místnostech s minimem nábytku však dokážou zázraky a působí velice efektně.
Ach, ta údržba, ale…
- Laminátová podlaha se udržuje a čistí podle podobných zásad jako dřevěné podlahy. Také v tomto případě raději omezte mokré způsoby čištění, které mohou způsobit nabobtnávání hran ve spojích. Vyhněte se i aplikaci abrazivních prostředků a leštidel – čím je podlaha lesklejší, tím viditelnější jsou stopy, které na ní zanechají vaše bosá chodidla.
- Vinylovou podlahu bez problémů očistíte nasucho smetákem, vysavačem, ale také vlhkým mopem. Na čištění však vždy používejte neagresivní a neabrazivní čisticí prostředky. Pokud se vám stane, že na podlahu vylijete větší množství vody, ihned kaluž důkladně vysušte.
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem
Datum vydání: 10. 4. 2018