Podkroví pro dva študáky

7

Většina nábytku pochází z IKEA (kuchyň, svítidlo, sklápěcí stůl, rozkládací pohovka, noční stolečky, koberce).

 

Jak bydlí studenti v Brně? Někteří mají i unikátní výhled na Špilberk a Staré Město… Tenhle podnájem ve starém domě oživila křiklavá magenta!

Původní kancelářské prostory odpovídaly své funkci, na podlaze ležely modré zátěžové koberce, dveře byly očíslované. Dům je sice starý, ale dobře udržovaný. Celková plocha bytu zabírá sakumprásk 25 m2, do čehož se počítá i chodbička a hygienické zázemí, sprchový kout s WC. Čili žádný extra velký prostor k uměleckému rozmachu, ale pro pár vysokoškoláků ideální podmínky k životu po dobu studií. Designér Martin Póla se ztotožnil se zadáním mladých investorů – jednoduchý, čistý interiér s minimálními náklady.

1

2

3

Vizitka bytu
Podkroví v Brně, 2 + k. k.
Užitná plocha: 25 m2
Datace: 2013
Rozpočet: 30 000 Kč

Dispozice zůstala shodná, stavebních prací si ale studenti užili dost a dost. Nové rozvody vody a elektra, nové podlahy a výmalba. Ruku k dílu mladí lidé samozřejmě přiložili tam, kde to zvládali – svépomocí položili podlahu, oškrábali zdi a vymalovali, takže pár tisíc ušetřili. Dveře, kromě těch na toaletu, vysadili, protože po otevření zabíhaly moc do místností a v tak malém bytě nebyly úplně praktické. Martin Póla vypráví: „Snažili jsme se v interiéru použít co nejméně výrazných barev, stěny jsou vymalovány čistě bílou barvou, aby se prostor opticky zvětšil, a v každé místnosti je bílá doplněná o černou a jednou výraznou, dominantní barvu. Byla zde spousta kompromisů, jako například šatní tyč z prodejny oděvů místo skříně nebo březová větev jako lustr v kuchyni. Místo skla za kuchyňskou linku se použila barva zbylá z natírání thonetky a zalakovala se voděodolným lesklým lakem. Židle i stůl jsou z bazaru, pouze se povrchově upravily. Abychom ušetřili co nejvíce místa, zvolil jsem sklápěcí pracovní stůl.“ Záměru se podařilo dostát. Ve dvou místnostech je šikovně poskládané vše, co mladý pár potřebuje, a navzdory skromné metráži působí podkroví docela prostorně.

4

Po natírání thonetky zbylo ještě dost magentové barvy. Uplatnila se na zdi za kuchyňskou linkou, kde dělá parádu ošetřená další – voděodolnou – vrstvou.

 

5

 

6

8

 

 

10

 

11

 

 

12

Martin Póla, designér
„Co je na realizaci zajímavé? Samozřejmě výhled a rozloha bytu. Možná ještě, že jsme nepoužili klasické podlahové lišty, nelíbí se mi nabídka všech těch různě profilovaných lišt, použili jsme tedy obyčejnou bílou lemovku, aby přechod podlahy na stěnu byl co nejčistější.“
Kontakt:
tel.: 603 832 970
www.empola.cz

Bc. Markéta Míčová,
spoluautorka interiéru
„Bylo potřeba se vyrovnat také se světlými výškami u obvodové zdi, kam zasahovala šikmina střechy, čemuž odpovídá momentální rozmístění nábytku a zařízení k běžnému dennímu používání. Je zajímavé, že se klienti stěhovali z bytu o podlahové ploše 100 m2 a přinesli s sebou spoustu věcí, které bylo ve stísněném prostoru nutno zakomponovat do interiéru tak, aby byt zároveň působil čistým dojmem.“

Datum vydání: 1. 5. 2015

Edit: