Pod střechou v Paříži

Spojením čtyř pokojů pro služky, umístěných v posledním patře pařížského činžovního domu, vznikl prosvětlený prostor připomínající umělecký ateliér. Otevřené a funkční místo pro život.

Čtyři na sebe navazující pokoje s nádherným výhledem na Paříž a její památky Dominiku uchvátily už během první návštěvy. Nenechala se odradit množstvím práce a díky svému citu pro potenciál místa se rozhodla propojit malé uzavřené prostory o 15 m2 a vytvořit z nich krásný byt.

2

1

Holandský krb z 18. století z tepané mosazi zapadá do místnosti vydlážděné starými šestihrannými dlaždicemi z terakoty. Provensálské lampy z 18. století, marocký podnos a dřevěná židlička z bazarů a starožitnictví.

Postavila se výzvě čelem a k realizaci pozvala architekta Thierryho Paina. Po vybourání příček se otevřel pohled na nádherný krov. Architekt se rozhodl tento pohled zachovat, a tak po ošetření, přebroušení a napuštění krovu voskem vznikla jakási „páteř“, na kterou plynule navazuje hlavní obytná místnost. Původní okenní otvory se zvětšily a osadily okny s černou kovovou konstrukcí, zdobenými mosaznými kličkami. Místnost se dokonale otevírá světlu a interiér díky tomu získává velmi příhodnou podobu uměleckého ateliéru.

3

Už od vstupu můžete přehlédnout celou obytnou místnost i ložnici až ke koupelně. Pozorovatel tak obsáhne většinu bytu, který na první pohled zaujme svou celistvostí. Vyhlazená vápenná omítka barvy bílé kávy plynule propojuje zdi jednotlivých místností a odráží světlo. Celý prostor je vydlážděný starými šestihrannými dlaždicemi. Ty, které byly poškozené a nedaly se už použít, nahradily staré dlaždičky nalezené u jednoho šikovného pána, který recykluje staré materiály. Natřené nebo patinované dřevo, terakota, minerální omítky… Přírodní materiály napomáhají homogenitě stylu, který je pro byt charakteristický, a to až do nejmenších detailů. Co se zařízení týče, naleznete zde bok po boku starý nábytek, předměty z cest i drobný exotický nábytek vyčmuchaný ve starožitnictvích.

4

5

Ukázkovým příkladem souladu různých stylů je koupelna, kde žijí ve vzájemném souladu retro umyvadlo a stěny inspirované Marokem – marocký štuk tadelakt a obklady zellige.

6

Bidýlko s dřevěným malovaným papouškem proměněné v lampičku střeží vstup do ložnice. Dřevěné dveře s nátěrem pocházejí z Kazachstánu, zakoupeny byly ve starožitnictví Gracieuse Orient. Vstup byl uzpůsoben na míru, aby se sem dveře vešly.

7

8

Majitelka pracuje ve Spojených státech, a tak v některých částech roku byt pronajímá, k velkému štěstí projíždějících cizinců, kteří jsou uneseni kouzlem tohoto typicky pařížského místa, zároveň pohodlného i romantického. A navíc s ideální polohou v Latinské čtvrti.

9

Tadelakt, zellige a kované železo, koupelna se inspiruje marockými lázněmi hammam. Stolek je ze starožitnictví a vybavení koupelny od Place des Lices.

10

11

Ukázkovým příkladem souladu různých stylů je koupelna, kde žijí ve vzájemné harmonii retro umyvadlo a stěny inspirované Marokem – ma- rocký štuk tadelakt a obklady zellige. Majitelka pracuje ve Spojených státech, a tak v některých částech roku byt pronajímá, k velké- mu štěstí projíždějících cizinců, kteří jsou une- seni kouzlem tohoto typicky pařížského mís- ta, zároveň pohodlného i romantického. A navíc s ideální polohou v Latinské čtvrti.

France, Paris, feature: " Attic room revival " (stylist Marie Radot)

Datum vydání: 20. 11. 2015

Edit: