Pod střechou je léto nekonečné
Dělá vám letní plavání dobře na těle i na duši a mrzí vás, že koupací sezona u nás je tak krátká? Zkuste si pořídit k bazénu střechu, blahodárnou koupel si tak budete moci užívat mnohem déle. A to není jediná výhoda krytých bazénů.
Déšť. Začínající podzim. Sousedé sedící celý den jen pár metrů od vaší soukromé plovárny… Všechny tyto jevy dokážou pokazit radost z koupání ve vlastním bazénu. Přitom jejich řešení je jednoduché: investujte do zastřešení a koupací sezonu si tak protáhnete o několik týdnů. Zastřešení bazénu brání chladnutí vody v noci a při nižších teplotách a zároveň přispívá k jeho pasivnímu ohřevu. Podle některých údajů může být díky zastřešení teplota vody vyšší až o jedenáct stupňů. Pokud jste si k bazénu pořídili například solární panely, tepelné čerpadlo či jiný způsob ohřevu vody, udělá vám radost ještě větší! S těmito pomocníky si prodloužíte koupací sezonu v našem podnebním pásmu dokonce až na půl roku!
BEZPEČÍ I SOUKROMÍ
V rodinách s dětmi pak mluví ve prospěch zastřešení i bezpečnost. Zastřešení chrání jak děti, tak domácí zvířata před tím, aby při hrách či z neopatrnosti spadly do vody, a to mnohem lépe než různé plachty. Mnohé systémy mají uzamykatelné dveře, takže se dovnitř nedostanou bez dozoru ani větší děti. Dalším plusem těchto systémů je ochrana soukromí. Postavil si soused terasu kousek od vašeho bazénu a shodou náhod je na ní vždy ve chvíli, kdy si jdete zaplavat? Schovejte se mu pod střechu. A klidně tam zůstaňte i večer s přáteli a udělejte si party. Jestliže zvolíte dostatečně vysoké a velké zastřešení, zbude vám „na břehu“ i místo na malé posezení a několik lehátek, které využijete častěji, než si nyní myslíte. Jak vám potvrdí každý majitel bazénu, jestliže si člověk zastřešení bazénu na zahradu pořídí, stává se okamžitě přirozeným centrem, u nějž se lidé rádi setkávají. Koukat na modrou hladinu vody je příjemné a relaxační.
PODLE ČEHO VYBÍRAT
Posuvné zastřešení vás přijde na několik desítek až pár set tisíc korun. Je logické, že majitel očekává, kromě už zmiňovaných výhod, že mu zastřešení dlouho vydrží a bude léta bezchybně fungovat. Základem zastřešení bývá konstrukce vyrobená ze slitiny hliníku, která je velice pevná, proto ji nepoškodí ani šplhající dítě nebo metr sněhu v zimě. Jako výplň zpravidla firmy volí polykarbonát, který zajišťuje potřebné tepelně izolační vlastnosti. Ten může mít různé zbarvení – od čirého přes zelenkavé a modré až po kouřové. Ti, kdo si chtějí při plavání dopřát výhled ven a své soukromí si chrání třeba plotem nebo zelení, pak mohou sáhnout po kompaktních čirých deskách z plexiskla. Podle toho, jakým způsobem se jednotlivé díly pohybují, se zastřešení dělí na kolejnicové a bezkolejnicové. V prvním případě se jednotlivé segmenty pohybují na kolejničkách vyrobených z odolné hliníkové slitiny. Právě odolnost je u tohoto materiálu důležitá, protože zajistí nejen dlouhou životnost zastřešení, ale především bezproblémovou funkčnost. To znamená, že pohybovat okny je jednoduché a nevyžaduje to žádnou extra sílu, zpravidla to zvládnou i děti. Kromě zastřešení s klasickými kolejnicemi jsou na trhu typy s krytkami, které jsou například ideální volbou pro rodinu s dětmi, neboť krytky zabraňují zakopnutí.
BEZ KOLEJNIC
Jenže někdo může mít s kolejnicemi i tak potíže. Pro ně firmy nabízejí bezkolejnicové systémy. V tomto případě se segmenty pohybují po odolných kolečkách a zastřešení je zakotveno do okolní dlažby pomocí speciálních úchytek. Důležitá je zde i vysoká tuhost oblouku, aby nepotřeboval žádné další podpěry, a přesto odolával nástrahám počasí. Těsnící gumy mezi jednotlivými posuvnými díly spolu s kartáčky zamezují vniknutí listí a dalších nečistot do bazénu. I když otevřít zastřešení a odsunout díly není nic těžkého, na trh nyní přichází novinka, která dokáže tuto práci ještě zjednodušit. Jedná se o elektrický posuv zastřešení na solární pohon. Zastřešení je posouváno pomocí motorického pohonu, který funguje na baterie dobíjené ze solárního panelu. To vyžaduje umístění panelu na místo, kam dopadají sluneční paprsky. Kolo pojezdu se pohybuje po kolejnici zastřešení, a nemůže tak dojít k poničení okolí bazénu. Solární pohon je dobíjen flexibilním polykrystalickým solárním panelem o výkonu 18 W, přičemž samotný motor má výkon 50 W. K elektroposuvu se dodává i dálkové ovládání a proudová pojistka, která zaručí stoprocentní bezpečnost.
NEZAPOMÍNEJTE NA OKOLÍ
Podle odborníků je dobré myslet na zastřešení už při koupi bazénu, i když v té době jste přesvědčení, že jste do svého koupání, a potažmo i zábavy či zdraví investovali dost a žádnou střechu nepotřebujete. Za dva či tři roky ale možná názor změníte a vedle bazénu nebude na zastřešení místo a budete litovat. Kvůli zastřešení totiž potřebujete za bazénem alespoň dva a půl metru volného prostoru, aby se zde segmenty mohly „poskládat“. Samotná instalace není nijak náročná. Potřebujete pevný základ, většinou betonový pás, zasahující 10 až 15 cm do hloubky. U některých typů požadují výrobci, aby byl beton v nezámrzné hloubce. V místě za bazénem, kam skládáte segmenty, se doporučuje povrch vysypat štěrkem, kačírkem nebo vylít betonem, určitě tu nevysévejte trávu, ta by nevydržela žár pod polykarbonátem. Pro samotné okolí bazénů existuje široká škála dlažeb v rozličných úpravách povrchu. Každopádně by povrch neměl být hrubý, drásaný, s použitím kamenných drtí apod. Pro ukotvení kolejnic zastřešení je vhodné dlaždice lepit flexibilním lepidlem na betonový pas.
VYSOKÉ, NEBO NÍZKÉ?
Majitelé se musejí dále rozhodnout, zda chtějí zastřešení nenápadné, které jen zakryje hladinu, ale nenaruší celkový vzhled zahrady, nebo naopak vysoké s prostorem na posezení. Pro první se doporučuje zachovat nad hladinou volný prostor alespoň 80 centimetrů, abyste mohli i pod zastřešením pohodlně plavat. Také vyjde levněji než vysoké. To naopak dovoluje kolem bazénu pohodlně chodit a také si zde vytvořit malé posezení. Majitelé zpravidla volí to se zkosenými hranami, na jedné straně nabízí pochozí výšku, na druhé nezabírá v zahradě tolik místa jako klasický oblouk. Kompromisem pak bývají asymetrické tvary, kdy je na jedné straně nižší, na straně druhé vyšší. Zvolit si můžete i umístění vstupu do bazénu, může být v čele (odsuvné) i na boku (výsuvné).
NEŠIĎTE ANI MALÉ BAZÉNY
Zdá se vám nesmyslné pořizovat k nadzemnímu bazénu za deset tisíc korun desetkrát dražší zastřešení? Ano, toto klasické zastřešení je určené pro velké zapuštěné bazény, ale ani ty malé nadzemní či částečně zapuštěné do terénu nemusejí přijít zkrátka. Pro ně je určené takzvané přenosné zastřešení. Využívá se nejčastěji pro bazény postavené na povrchu, ale lze ho použít i pro bazény zapuštěné a může být ideálním řešením třeba pro bazén na chalupě. Jeho konstrukce je vyrobená z hliníkové slitiny, která je lehká, což zjednodušuje manipulaci, kterou zvládne opravdu každý. Textilie, která tvoří podstatu zastřešení, je ovšem velice pevná PVC tkanina – podobný materiál se používá na výrobu plachet na kamióny. Vydrží i značnou nepřízeň počasí, liják nebo vítr. Tento typ zastřešení si lze pořídit v oválném či kruhovém provedení, podle toho, jak velký bazén potřebujete zastřešit, nebo můžete zakrýt bazén a ještě si vedle něj vytvořit malé posezení. K dalším výhodám přenosného zastřešení patří rychlá montáž a demontáž. Konstrukci postavíte, přehodíte přes ni plachtu, kterou k ní snadno přichytíte, patky konstrukce pak ukotvíte do země. Nejsou potřeba žádné složité stavební úpravy. Přenosné zastřešení lze také otevřít ze všech stran, nemusíte se tak řídit umístěním schůdků či bazénu samotného. Je na kolečkách, takže si jej v případě potřeby můžete přemístit. Tento typ zastřešení při svých nesporných výhodách není řešením na celý rok a v porovnání s pevným zastřešením jsou i tepelné ztráty o něco vyšší. Také je tu omezení konstrukční, maximální možné rozměry jsou dány tím, že zastřešení je přenosné. Poměrně vysoká konstrukce může být pro někoho také nevýhodou.
Datum vydání: 3. 8. 2017