Po čem chodit v zahradě?
Hodí se k vám na zahradu spíše dřevo, kámen či keramická dlažba? Anebo vyhraje některý z odolných moderních materiálů, jako je dřevoplast či kompozit?
Při výběru vhodného typu materiálu se v každém případě řiďte nejen osobním pocitem, ale také stylem vaší zahrady. Terasa, pochozí plocha kolem bazénu či okrasného jezírka i cestičky vinoucí se mezi zelenými záhonky by měly s rostlinami, zahradním nábytkem i dalšími prvky v zahradě příjemně ladit. Kromě toho však nelze opomíjet ani praktickou stránku věci – odolnost a životnost použitých materiálů.
Klasika v podobě kamene
Vedle betonu je to snad nejčastěji používaný materiál pro tvorbu chodníčků a dalších zpevněných zahradních ploch. Přírodní kámen je nabízen v celé řadě barevných i materiálových variací, a to vždy s jedinečnou neopakovatelnou kresbou – každý dílec je vlastně originál. Vybírat můžete různé druhy pískovce, žuly, mramoru, travertinu a dalších hornin, záleží na tom, jakou máte představu o barvě a složitosti žilkování. Kamenné dílce jsou odolné proti otěru a působení chemických prostředků, nevadí jim horko, mráz ani solný posyp v zimních měsících.
Dřevěné pochozí plochy
Zdají se vám kámen a dlažba příliš chladné a okoukané? Zaměřte se na dřevo. Dřevěné prkenné podlahy a špalíková dlažba působí jako hřejivý prvek nejen v interiéru, ale také v zahradě. Pokud vyberete dílce z opravdu odolného tvrdého dřeva, jakým je například dub nebo některá z exotických dřevin, nemusíte si lámat hlavu se složitou údržbou. Na trhu najdete skutečně spoustu variant: prkna bez jakýchkoli úprav, ale i dílce impregnované a ošetřené proti působení vody, houbám, hmyzím škůdcům i proti UV záření. Narazíte pravděpodobně i na takzvaná termoprkna, která jsou díky tepelné úpravě výrazně odolnější proti plísním a hmyzu a jsou také tvarově daleko stálejší.
Dlažba – keramická i betonová
Keramické dlažbě to sluší jak na podlahách uvnitř domu, tak i venku. Pokud však vybíráte typ pro venkovní použití, zaměřte se na takové kategorie dlažeb, které jsou mrazuvzdorné, a tedy s minimální nasákavostí, a samozřejmě také protiskluzovou povrchovou úpravou.
Další řešení představuje beton a betonová dlažba, které můžete mít (podobně jako keramiku) v celé řadě dekorů, barev i povrchových úprav. I betonové dílce musí být mrazuvzdorné, odolné vůči působení vody a nejlépe opatřené některou z protiskluzných úprav, aby pro vás ani v zimě nepředstavovaly riziko pohybu po zahradě. Oba materiály se velice snadno udržují a vydrží dlouhá léta téměř beze změny.
Stále oblíbenější dřevoplasty
Na první pohled vypadají jako dřevěná prkna, ovšem chovají se podobně jako odolné plastové předměty. Velkou výhodou dřevoplastů je jejich bezúdržbovost a dlouhá životnost. Důležité však je vybrat si kvalitní materiál, protože možností je na trhu opravdu hodně. Pokud je poměr dřeva a plastu (ideálně PVC) zhruba půl na půl, materiál nepůsobí příliš „umělým“ či laciným dojmem a je dostatečně pružný. Kvalitní výrobek poznáte často již na první pohled, během užívání se nedrolí, netvoří třísky, nepraská, slunce jej příliš nerozpálí, takže po něm lze chodit bosýma nohama i v parných letních dnech, a díky povrchové úpravě ani neklouže. Na kvalitní dřevoplast většinou dostanete také prodlouženou záruku.
Pro nezpevněné plochy
Pokud zvažujete i volbu samotného podkladu pro zahradní pochozí plochy a chcete se vyhnout složitějším variantám zahrnujícím výkopové práce a betonování, zaměřte se na taková řešení, u nichž jako podklad stačí pouze zhutněné štěrkové lože. Jednu z možností představuje tzv. kamenný koberec, tedy povrch ze směsi drobných oblázků a unikátního pryskyřicového pojiva. Koberec je k dostání ve variantě říčních a mramorových kamínků a v pestré škále barevných provedení, které lze navíc libovolně kombinovat. Je vhodný jak pro zakládání nových cestiček a teras, tak i pro obměnu či renovaci starých ploch, které už přestávají sloužit.
„Jeho předností je navíc vodopropustnost, čímž je docíleno přirozeného vsakování dešťové vody v terénu, a tudíž přirozeného koloběhu vody v zahradě,“ vysvětluje Marek Ondra ze společnosti TopStone.
Nová terasa během chvilky?
Je to možné, a samotná realizace je nekomplikovaná. Pomocí tzv. rektifikačních terasových terčů z odolného polypropylenu složíte terasu či podlahu z dlaždic, dřeva i dřevoplastových dílců přesně a hlavně suchou cestou. Konstrukce je přitom lehká, pevná a vysoce nosná, kromě toho ji lze kdykoliv rozebrat.
V nabídce výrobce HPI-CZ najdete dva druhy terasových terčů: samonivelační 3D teleskopické terče s nastavitelnou výškou i sklonem a terče pod dlažbu. První typ se snadno přizpůsobí pevnému i nerovnému podkladu, navíc terasu neohrožuje vlhko, dobře větrá a v prostoru pod ní lze vést nejrůznější rozvody. Druhá varianta – terče pod dlažbu – umožňuje pokládku podlahy z terasových samonosných dlaždic nasucho, a to na zaizolovaných střechách, terasách i balkónech. Hodí se také tam, kde je nutné povrch nadzvednout, například z důvodu přítomnosti vody či vlhkosti (sklepy, garáže).
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem
Datum vydání: 17. 10. 2017