Plechové střechy
A proč ne? Myslíte si, že patří jen na horské chalupy či na garáže? Že ji budete muset každých pět let natírat? Že bezstarostnou kvalitu vám nabídne pouze měď, ale ta je drahá a patří na věž kostela? Nebo že je plechová střecha příliš hlučná? Tak proč se s plechovými krytinami na střechách rodinných domů setkáváme stále častěji, a to nejen na horách?
Je to tak. Plechové střešní krytiny se staly významným konkurentem těch tradičních. K jejich nesporným výhodám stále patří nízká hmotnost minimálně zatěžující krov spojená s pevností a odolností, přibyly však další, které je z uživatelského hlediska učinily mnohem atraktivnějšími.
Proč střechu z plechu?
Plech patří mezi nejlehčí krytiny, až desetinásobně lehčí než těžké skládané. Je vhodný jak pro střechy o velmi nízkých, tak i velmi strmých sklonech, je ho možné použít také na štít či fasádu. Díky vysoké tvárnosti materiálu umožňuje použití i pro atypická řešení. Nízká hmotnost je výhodou při rekonstrukcích, kde by starší krov neunesl těžkou krytinu. Nenasákavost a tudíž vysoká mrazuvzdornost jsou plusem zejména pro drsnější regiony.
Plechové krytiny svým vzhledem vyhoví moderním novostavbám, subtilním dřevostavbám i typickým horským chalupám, u kterých jsme zvyklí na falcovaný plech. Dokážou však zdařile napodobit i klasickou skládanou krytinu. I to je důvod, proč obliba plechových střešních krytin roste.
Hlavně nenatírat!
Od použití plechu na střechách domů nejvíce odrazovala nutnost pravidelné údržby. Nejčastěji používaná pozinkovaná ocel totiž podléhá korozi, proto je nutné zhruba jednou za pět let střechu natřít. To kromě času a námahy přináší i dodatečné finanční náklady.
Současné plechové krytiny nás této nutnosti zbavují díky povrchovým úpravám na bázi polyesterů a polyuretanů s velmi vysokou životností, po desítky let.
Pro plechovou střechu můžeme vybrat i takové materiály, které pobytem na vzduchu získají ochrannou patinu, a jsou tedy zaručeně bezúdržbové – titanzinek či měď, jejich nevýhodou je vysoká cena. Cenově příznivější je také zcela bezúdržbový hliník, který je navíc extrémně lehký a odolný. Životnost těchto materiálů dosahuje stovky let.
Bubnující déšť?
Hrozí, že nás bude v podkroví rušit hluk dopadajících dešťových kapek? Nehrozí. V obytných podkrovních místnostech je mezi samotnou krytinou silná vrstva tepelné izolace, větrací vzduchová mezera, pojistné folie, často i bednění. Tento střešní plášť má zásadní vliv jak na tepelně izolační, tak akustické vlastnosti střechy, a brání prostupu případného
zvýšeného hluku. Navíc se vyrábějí krytiny, které hluk částečně eliminují speciální úpravou povrchu, rezonanci snižuje i profilování krytin. Vhodně navržená konstrukce střechy i s ohledem na druh krytiny je proto zárukou i akustického komfortu.
Kvalita a cena
Vše, co jsme dosud napsali, se týká kvalitních střešních krytin. Ta je závislá na kvalitě samotného materiálu a jeho tloušťce, rovnoměrném vyválcování a kvalitě povrchových vrstev. Je proto potřeba vybírat z certifikovaných krytin, které mohou své technické vlastnosti prokázat. Nevsázet na podezřele levné výrobky nejasného původu. Při výběru neporovnávejte pouze cenu samotné krytiny na metr čtvereční, ale nechte si předložit rozpočet včetně všech doplňků a montážního materiálu, tam se mohou projevit nečekané cenové rozdíly.
A především dbejte na to, komu svěříte realizaci. U plechových krytin obzvlášť platí, že konečná kvalita, tedy životnost a spolehlivost střechy je závislá na lidském faktoru, tedy kvalitě montáže.
Plech vévodí i okapům
Byť se na trhu objevují okapové systémy z plastu, plech je v tomto oboru stále nejvyhledávanější. A stejně jako plechové krytiny, i okapové systémy se mohou pochlubit tím, že nevyžadují údržbu, tedy co se kvality jejich povrchu týče. Čistit je od spadaného listí a nečistot je stále potřeba, i když i k tomu si můžeme obstarat pomocníky jako například lapače listí. Výrobci nabízejí i zjednodušení při montáži pomocí stavebnicových systémů spojování, bez nutnosti letování či lepení. To je velkou výhodou například v horských oblastech, kde toto řešení umožňuje na zimu okapy opět rozebrat a sundat, aby se nepoškodily sněhem. Jinou možností je umístit okapy níže, než je obvyklé, nebo je možné předejít zamrzání okapů jejich elektrickým vyhříváním.
A vývoj okapových systémů nezamrzl ani po estetické stránce, vybírat můžete z mnoha povrchových úprav a barev, a nemusíte zůstat u oblých tvarů, k moderní architektuře je možné zvolit svody hranaté. Nebo je zcela ukrýt v konstrukci budovy.
Falcovaná krytina
Souvislé plechové pásy jsou spojovány takzvaným falcem, dvojitou drážkou. Spoje jsou nepropustné i v případě sněhové pokrývky. Moderní technologie spojování dvojitou drážkou a bezpečné upevnění pomocí speciálních příponek umožňuje používaní falcované krytiny v každé situaci. Dává absolutní volnost architektům, lze ji ohýbat, překládat, kopíruje všechny tvary a úhly střešních rovin. Využití falcované krytiny je limitováno minimálním sklonem střechy 7o, při použití těsnění falců až 3o.
Plechové šablony
Plechové krytiny z povrchově upravovaného pozinkovaného plechu i z hliníku velmi věrně napodobují střešní tašky, eternitové šablony či šindele.
Maloformátové šablony se nejvíce přibližují vzhledu tradičních materiálů, obzvláště když jsou díky systému upevnění ukryty kotvicí prvky. Malý formát umožňuje použití i pro členité střechy.
Velkoformátové tabule profilované do vzhledu tradičních krytin usnadňují pokládku a jsou obvykle i levnější. Mohou se kotvit do latí nebo na celoplošné bednění. Použitelný sklon je dán výrobcem, obvykle do 14o.
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2017, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
foto: archiv firem
Datum vydání: 12. 2. 2017