Plánování kuchyně
Kuchyň má být pohodlná! V tomto tvrzení jsou zahrnuty všechny atributy moderního prostoru pro vaření, který vychází vstříc svým uživatelům. Dobře naplánovanou kuchyň ocení všichni, kteří mají vaření jako koníčka, ale přípravu pokrmů zpříjemní i těm, pro něž je jen každodenní trpěnou nutností.
Jak se pohodlná kuchyň pozná? Jejím základem je promyšlené rozmístění jednotlivých částí a součástí, spotřebičů, elektroinstalací a chytré řešení vnitřních prostor. Charakterizuje ji kvalita, ergonomie, praktičnost, funkčnost a bezpečnost… To vše ušité na míru konkrétnímu prostoru. A v tom může být někdy háček. Je-li ho málo, kam s tím vším? Je-li ho příliš, jak s ním správně naložit? Zde jsou základní pravidla kuchyně, která vám vyjde vstříc při každé příležitosti.
KUCHYŇSKÁ ABECEDA
Podoba nové kuchyně se bude řídit tím, jak je prostor velký, členitý, kde se nacházejí okna a dveře, zejména při rekonstrukci je třeba se přizpůsobit i možnosti napojení na vodovod a odpad a pozici elektrických zásuvek. Na základě těchto skutečností se kuchyňská linka „poskládá“ do některého z typických tvarů, které se pro názornost označují písmeny. „I“ je kuchyň jednoduchá, lineární, situovaná podél jedné stěny. Obdobně pak můžete mít linku ve tvaru písmen L, U, případně G. Setkat se můžete také s kuchyní, která je nazývána jako dvojdílná. Jedná se o dvě kuchyně ve tvaru I jdoucí souběžně vedle sebe. Obě mohou být situované u stěny, ale jedna z nich může být také optickou příčkou v prostoru mezi kuchyní a obývací zónou bytu nebo mít podobu barového pultu. Každé z těchto řešení může být vybaveno i ostrůvkem.
TVARY A JEJICH PŘEDNOSTI
Kuchyň ve tvaru I bývá obvykle složena ze dvou až tří jednoduchých sestav. V jedné či dvou z nich jsou umístěny úložné prostory, mycí a varné centrum, v další pak vysoké skříňky a například chladnička či výše posazená trouba. Jsou skvělou volbou do moderních interiérů. Výhodou populární kuchyně do L je množství pracovních a odkládacích ploch i úložných prostor. U kuchyně ve tvaru U bývá jedna ze tří stran linky využívána jako předěl mezi kuchyní a zbývajícím obytným prostorem. Přidá-li se k takovému provedení ještě čtvrtá strana v podobě skříněk nebo barového pultu, pak má kuchyně tvar písmene G. Nabízí ještě více úložného prostoru a praktických ploch a zároveň zajímavě člení obytný prostor.
Zvolíte-li do kuchyně ostrůvek, získáte s ním mnoho pozitiv: další možnost odkládání či ukládání, ale také na něj můžete umístit varné a mycí centrum nebo ho opatřit barovým sezením. Mezi ostrůvkem a linkou, stejně jako mezi jakýmikoli souběžnými částmi linky (při dvojdílné kuchyni, při tvaru písmene U a G), byste měli myslet na volný prostor mezi nimi. Odborníci doporučují alespoň metr. Tato vzdálenost umožní pohodlný a bezpečný pohyb v kuchyni.
DVĚ SRDCE KUCHYNĚ
Funkce kuchyně pak stojí a padá s přítomností základních spotřebičů a kusů vybavení, které umožňují přípravu jídel. Kolem nich vznikají takzvaná centra neboli zóny nazývané podle toho, jaký úkol plní: varné centrum, tvořené v základním provedení varnou deskou a digestoří, a centrum mycí, které představuje dřez a myčka nádobí. Mezi varnou deskou a dřezem doporučují odborníci zachovat maximum volné plochy, ideálně 120 cm, pokud to je možné. Tato plocha totiž představuje hlavní pracovní prostor zajišťující návaznost jednotlivých úkonů – potraviny omyjete v dřezu, na pracovní ploše nakrájíte, naklepete, okořeníte a pak přehodíte do nádoby na varné desce. V tom by vám neměly bránit žádné překážky. Volná plocha o velikosti alespoň 40 cm by rovněž měla být z druhé strany varné desky a také z druhé strany dřezu, a to pro odkládání. Zda bude mycí centrum vlevo či vpravo od zóny vaření, se může řídit tím, zda je většinový uživatel kuchyně levák či pravák.
NESMĚJÍ CHYBĚT
Kuchyň se neobejde ani bez dalších spotřebičů: chladničky, mrazničky, trouby a kávovaru. Kam s nimi? Obvykle můžete volit mezi volně stojícími spotřebiči a vestavbou, která je žádanější. Pokud jde o chladničky, menší vestavěné typy nacházejí uplatnění spíše v domácnostech lidí žijících single. Lze je umístit do spodní části linky. Častěji se v kuchyních nacházejí chladničky (a kombinace s mrazničkami) vysoké, které obvykle zaujímají místo na jednom z okrajů linky. Tak nepůsobí rušivě a zároveň nejsou překážkou při kuchyňských pracích. Oblíbené je řešení, kdy je chladnička vestavěná do vysokých skříní a vedle ní se nacházejí úložné prostory či další vestavěné spotřebiče: trouba nebo kávovar. V případě trouby má takové řešení velkou výhodu. Umístění ve výšce je praktičtější pro obsluhu bez nutnosti se ohýbat a v domácnosti s malými dětmi zajišťuje i vyšší bezpečí. Je-li trouba ve spodní části kuchyňské linky, pak má obvykle své místo pod varnou deskou.
Pokud jde o podmínky umístění jednotlivých typů spotřebičů, je nutné zohlednit pokyny výrobců. Ti udávají například, jak vysoko má být digestoř nad varnou deskou a podobně.
CHYTRÉ UKLÁDÁNÍ
Promyšlené by mělo být také ukládání kuchyňských potřeb i surovin potřebných pro přípravu jídel. V dosahu varného, ale i mycího centra je dobré situovat skříňku na nejčastěji používané nádobí. Moderní řešení představují výsuvné kontejnery, které pojmou víc věcí a i velké kusy nádobí. Na drobné náčiní (vařečky, naběračky…) pak poslouží zásuvka nebo lišta s háčky. I tito drobní pomocníci by měli být po ruce. Při ukládání denně používaného nádobí se řiďte i tím, jak daleko to máte od myčky, ale třeba také ke stolu – ať je to co nejblíž. Méně často používané věci (vánoční formičky a podobně) uložte na hůře dostupná místa, která se při sebevětší snaze najdou v každé kuchyni. Je dobré myslet i na uskladnění drobných spotřebičů (mixéry, šlehače, toustovače). Schovají se v objemnější zásuvce, skříňce, která může být uzavíratelná třeba roletkou – stačí ji vytáhnout a vše je po ruce.
A kam s potravinami, které máte běžně doma? Běžnou součástí linky je potravinová skříň. Ideální poloha je v blízkosti chladničky a nepříliš daleko od přípravné plochy. Na často používané potraviny či dochucovadla se vyplatí mít místo poblíž varného centra.
Kvalita: Zvolíte-li kvalitní materiály, prodloužíte dobu, po kterou bude kuchyň sloužit bez potíží. Kvalita se přitom netýká jen materiálů použitých na nábytek, zásadní je i pro kování, baterie a dřez.
Praktičnost: Vše byste měli mít po ruce, důležité součásti kuchyně by na sebe měly dobře navazovat a zároveň byste pro své počínání měli mít dostatek místa.
Funkčnost: Na nic nezapomeňte – potřebujete prostory na ukládání, odkládání a přípravu; velikost (objemy) spotřebičů volte podle počtu členů domácnosti i vašeho životního stylu.
Bezpečnost: Netýká se jen domácností s dětmi či seniory; třeba indukční varná deska se vypne, pokud na ní nestojí varná nádoba a po vypnutí navíc rychle chladne.
KDO VAŘÍ NEJČASTĚJI?
Kuchyň by se měla přizpůsobit svému většinovému uživateli. Pokud jde o nábytek, zohledněte výšku postavy. Pro lidi menšího vzrůstu je pohodlná výška pracovní plochy zhruba 82 centimetrů od podlahy, pro vysoké pak kolem 90 centimetrů. Stejný parametr ovlivňuje i umístění horních skříněk. Přizpůsobení spočívá také ve vybavení: pokud vaříte jen míchaná vejce a čaj, nepotřebujete supermoderní troubu s teplotní sondou, žijete-li single, na co americká chladnička?
ŠIKOVNÉ DŘEZY I BATERIE
Kuchyňské baterie představují široký sortiment od základních typů až po baterie s moderními prvky, které usnadní používání. Mezi ně patří vysouvací sprška či přepínač proudu, který může být umístěn i na horní straně vytahovací spršky. Můžete mít ale i baterii, z níž poteče rovnou vařící voda, takovou, která nabídne vodu filtrovanou, či dokonce perlivou. U dřezů pak vybírejte také podle tvaru. Praktické je řešení s odkapem (pro odkapání nádobí při rychlém mytí), s vaničkou (na očištěnou zeleninu, maso, příbory), případně s odkapem i vaničkou.
MODERNÍ VYCHYTÁVKY
Pro každou kuchyň se dnes najde řešení. Praktické jsou programy určené pro dokonalé využití vnitřních prostor linky, ať už jde o otočné rohové police určené do hůře dostupných míst v rozích linky, pořadače na příbory, nože, talíře, ale i kořenky, magnetické lišty na zavěšení nožů a dalších potřeb či závěsné programy všeho druhu. Tyto vychytávky vám v kuchyni zajistí přehled, který je důležitý.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 30. 11. 2016