Pevnost, ekologie, akumulace tepla
Beton je materiál se světlou budoucností. Vyniká totiž pevností v tlaku, odolností a trvanlivostí, výborně akumuluje teplo. A navíc může být zcela ekologický!
Klasický beton trpí pochopitelně také několika nedostatky. Patří mezi ně vysoká hmotnost, tepelná i zvuková vodivost nebo špatná opracovatelnost. Proto přicházejí na řadu technologické inovace, které se snaží posílit silné stránky materiálu a oslabit jeho slabiny. A daří se jim to! Některé formy betonu jsou dokonce stoprocentně přírodní a ekologické. U některých aplikací se ovšem vysoká hmotnost betonu může stát výhodou a dodávat stavbě stabilitu. Ale o tom později.
Lehký a ekologický
Pórobeton (beton vylehčený vzduchovými bublinkami) je složen z písku, vápna, cementu a vody, proto je jeho výroba citlivá k životnímu prostředí. Lehký pórobeton Ytong patří – pro někoho možná překvapivě – mezi nejekologičtější stavební materiály. Jeho výrobce (Xella) navíc klade důraz i na recyklaci a využití zbytkového či kazového materiálu. Ten se zpracovává ve speciálních drtičkách a nabízí více možností využití – buď navrácení suroviny zpět do výrobního procesu, nebo například použití výsledné směsi jako tzv. kočkolit, tedy stelivo pro domácí zvířata. Marketingový ředitel Xella pro Českou republiku Luděk Suchomel připomíná, že díky svému přírodnímu složení a promyšlenému využití nepředstavuje Ytong ani po skončení své životnosti žádnou zátěž pro přírodu. Právě významný ekologický aspekt hrál rozhodující úlohu v tom, proč při výstavbě nového rekreačního areálu na březích jezera Katlov u Kutné Hory, který prezentujeme fotograficky, padla volba na Ytong. Mezi další významné bonusy materiálu patří snadná opracovatelnost a nižší tepelná i zvuková vodivost.
Skořepiny dnem vzhůru
Již od poloviny 20. století se v západní Evropě (hlavně ve Francii a Belgii) rozvíjí technologie betonových skořepinových tvárnic. Její pomocí můžete účinně snížit náklady na hrubou stavbu a šetřit i provozní náklady na vytápění. Rozměrově přesné tvárnice jsou uvnitř duté a zdí se plným dnem vzhůru! Také skořepinová výstavba tvoří variabilní systém pro celý dům (obvodové i vnitřní zdivo, stropy) a prokazuje dlouhou životnost, vysokou pevnost, mrazuvzdornost, nízkou nasákavost a paropropustnost. Pokud kladete důraz na energeticky úspornou výstavbu, dosáhnete izolace jednak pomocí vzduchu uzavřeného v dutinách, jednak pomocí vnitřního zateplení ze speciálních panelů, jež působí zároveň jako zvukový izolant.
Lehké konstrukční betony
Nízká objemová hmotnost (1 100 až 2 000 kg/m3) je společnou předností skupiny lehkých konstrukčních betonů. Ty využívají tepelně upraveného přírodního keramického plniva (keramzit nebo perlit). Keramzit je nadýchaný pórovitý granulát hnědé barvy, který se sám o sobě uplatní v zahradách i ve stavebnictví (izolační zásypy stropů, plochých a zelených střech). Pórovitá zrnka perlitu jsou podstatně menší, bílá či šedobílá, a slouží k zateplení nebo zlepšení akustiky objektu (zdicí a omítkové malty, perlitové zásypy, vylehčené sádrové omítky). Oba lehké přírodní granuláty procházejí ve výrobě tepelným zpracováním (expandací) za teplot kolem 1 000 °C. Výsledkem expandace je zvětšení objemu výchozí suroviny až na desetinásobek. Vytvoří tak pórovité plnivo pro výrobu lehkého konstrukčního betonu, které vyniká izolační schopností, pevností, mechanickou odolností a trvanlivostí, vzdoruje vlhkosti, mrazu i ohni. Hlavní stavební aplikací je lehký keramický beton (Liaporbeton), který je vylehčen keramzitem a tvoří ucelený systém pro výstavbu rodinného domu. Jeho pevnost i trvanlivost se dá srovnat s běžnými betony, poskytuje však lepší zvukovou i tepelnou izolaci, snadnou opracovatelnost, zdravé vnitřní mikroklima a vysokou tepelnou odolnost. Může být hutný (větší pevnost), nebo mezerovitý (lepší akustika). Užitečnou stavební aplikaci s pórovitým plnivem tvoří také perlitbetony, které tepelně izolují základy nebo obvodové konstrukce domu. Zde je plnivem expandovaný perlit. Patří sem také provětrávané fasádní obklady z vibrolisovaného perlitbetonu (Stavoblock, Lifebrick Therm), jež zdivo odvlhčují a zároveň zateplují.
Potěr čtyřikrát jinak
Beton užitý jako podlaha se nazývá potěr. Rozeznáváme čtyři základní typy: litý beton využitý jako potěr, litý anhydritový potěr, beton ze zavlhlé betonové směsi a skupinu takzvaných suchých podlah. Každý z uvedených typů podlahy je specifický, má své výhody i nevýhody a leckdy ještě několik modifikací uvnitř dané skupiny. Podrobněji jsme o těchto aplikacích psali přesně před rokem (Domov 6/2021).
Beton v dřevostavbě
Své využití najde beton dokonce i v dřevostavbě. Ty se totiž často potýkají se správným zajištěním akustické izolace v rámci nadzemních pater. Řešení se nachází ve spojení moderních materiálů, jejichž součástí je i litý beton. Ten nabízí pevnost, trvanlivost i skvělou akumulaci tepla, tak proč jej nevyužít? „Jsme si vědomi toho, že poskytnout v rodinném domě správný akustický komfort je hodně důležité. V horním podlaží stavby je rozhodně třeba maximálně zmírnit otřesy směrem do přízemí, a proto jsme se v případě podlahové skladby vydali tak zvanou mokrou cestou litého betonu. Ten se svými izolačními schopnostmi dokáže postarat o hlukový útlum a tím i o klidné bydlení,“ vysvětluje Tomáš Veselý, ředitel značky Vexta Domy, předního českého výrobce dřevostaveb. Aby však vrstva litého betonu mohla adekvátně plnit svůj účel, musí být kvalitně provedena nosná konstrukce podlahy obytného podkroví. „Na statice svých domů si dáváme velmi záležet, a tak samozřejmě není problém stropní dřevopanely zatížit pěticentimetrovou betonovou vrstvou doplněnou o kročejovou izolaci. Na tuto stropní skladbu se navíc jako podlahová krytina hodí všechny typy materiálů včetně dřevěných podlah, lamina, stále oblíbenějších vinylů, koberců, nebo třeba dlažby,“ doplňuje Tomáš Veselý. Beton tedy skýtá řadu výhod nejen při použití v obvodových konstrukcích či základech, ale také na podlahách a stropech.
text Vít Straňák
foto se souhlasem firem Vexta Domy, Cemex, Centrum chytrých fasád, Dulux, Best, Xella
Datum vydání: 26. 7. 2022