Pět otázek pro Vladana Běhala
Jednoduchý, minimalistický tvar považuje designér a architekt Vladan Běhal za základ svých návrhů. Zbytečně nehýří barvami ani bohatými dekoracemi, jeho produkty však zaujmou kvalitním zpracováním, nevšední kombinací materiálů a originálním detailem. Židle, křesla, jídelní stoly, svítidla, knihovny, ale i vázy, zrcadla či návrhy celých interiérů vám sympatický umělec také rád představí ve svém čerstvě otevřeném showroomu v pražském Karlíně.
Co vás po pracovní stránce v poslední době nejvíce potěšilo nebo překvapilo?
Potěšila, nebo spíš mi udělala obrovskou radost realizace mého splněného snu – čerstvě otevřený vlastní showroom a atelier v Karlíně. Tento projekt jsem měl v hlavě už několik let. Při mé práci i při cestách do zahraničí se mi hromadily nejen nápady na zajímavé autorské solitéry, ale objevil jsem i několik pozoruhodných značek interiérového vybavení, které jsem vzal k nám do Čech. A protože jsem neměl, kromě svého atelieru, žádné výstavní prostory, situace mě přivedla na myšlenku vytvořit prostor nejen pro práci, ale i místo pro expozici těchto jedinečných solitérů. Místo pro setkávání s přáteli i zákazníky, místo, kde voní dobrá káva, teče víno a je na hony vzdálené tradičním naleštěným showroomům s nesmyslnými cenami. Zákazníkovi nové bydlení navrhneme, nakreslíme i vybavíme, ale vítán je i ten, kdo chce jen přijít nasát jedinečnou atmosféru, dobrou náladu a inspiraci.
V čem je váš přístup k designu jedinečný?
Vlastní je mi hledání elementárního tvaru předmětu, ten má totiž dvě roviny. Zaprvé jednoduchost, elementárnost, ta mu dá nadčasovost a zadruhé elementární tvar, jakýsi obal skutečné funkce předmětu. Z mého pohledu není nutné předmět obalovat jinými tvary, strukturami či přehnanými barvami. V jednoduchosti je síla a krása a stejný přístup vyznávám i v architektuře. Pokud sotva dokončený interier již na začátku překypuje různými tvary, materiály, strukturami a barvami, pak poté, co se majitel nastěhuje a rozmístí všechny vázičky, fotky, obrázky, kartáčky na zuby a rozvěsí kabáty, kabelky a župany, vznikne z bytu něco jako lunapark a v lunaparku by se, myslím, mnoha lidem dobře nebydlelo. Proto kreslíme bydlení vždy jednoduché a vzdušné, aby si potom zákazník mohl sám své nové bydlení dotvořit několika předměty, které mu z něj vytvoří domov.
Který projekt vám přinesl největší radost?
Před pár lety realizace vlastního bydlení, kde je mi stále moc hezky. Byla to velká škola boje s administrativním šimlem, velká lekce koordinace prací, ze které dodnes na stavbách čerpám a v neposlední řade i těžká práce, protože si vzpomínám, že jsem mnohokrát sám přiložil ruku k dílu a pomáhal na stavbě.
Velkou radost mi vždy přináší zákazník, když mi dá důvěru a nechá mi volné ruce při mé tvorbě. Naštěstí se to stává často.
Jak si představujete pěkné bydlení?
Z pohledu architekta jsou pro mě určující tři základní body: prostor – je nejdůležitější, ale obvykle i nejdražší. Světlo – element, který vám může bydlení výrazně zlepšit, nebo i zkomplikovat, pokud se ho nedostává. Lokace – z pohledu oblasti, ve které se člověk rozhodne žít a i z pohledu stranové orientace bydlení. Z pohledu lidského, který s pěkným bydlením vždy spojuji, je to především harmonické soužití s tím, koho máte doma.
Pokud byste si mohl splnit tři umělecká přání, která by to byla?
1. Naučit se hrát na piano.
2. Zahrát si soukromě s nějakou bluesovou kytarovou hvězdou.
3. Stát se umělcem i v kuchyni a potěšit tak i ostatní, kteří jsou tam se mnou.
JEDNÍM SLOVEM – nejoblíbenější
dětská hračka – houpačka
písnička, hudební interpret – Eric Clapton
film – třeba Dobrý ročník
kniha, spisovatel – cokoliv od Laurenta Gounella
místo na zemi – Toskánsko
designér – architekt John Pawson
artefakt – tenisky Converse
barva – všechny odstíny šedé kromě padesáti
nápoj – červené víno
mimoprofesní činnost – hra na kytaru a lyžování
www.vladanbehaldesign.cz
Foto: archiv Vladana Běhala
Více informací se nachází v zářijovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 29. 9. 2016