Pět otázek pro… Tomáše Hovorku

6

Málokdy si uvědomíme, že i zdánlivě běžné předměty, které užíváme, někdo vymyslel, dal jim podobu a snažil se, aby fungovaly pro lidi. Ať už jde o skleničku, PET lahev nebo dětskou stavebnici. Právě takové věci, včetně svítidel a mnoha dalších originálních konceptů, navrhuje designér Tomáš Hovorka, autor vítězné likérky letošního ročníku soutěže Becherovka – Pohár českých designérů.

Jak jste prožil uplynulý týden po pracovní stránce?
Velice dobře. Jen mám poslední dobou pocit, že každý týden uběhl zase o něco rychleji než předchozí. Pracuji na konceptech – od nápojového skla přes PET lahve, svítidla až k hračkám, jako jsou stavebnice nebo hlavolam. Jelikož ale pocházím z rodiny, která měla ke sklu vždy velice blízko, je pro mě nejpříjemnější práce právě se sklem. Jsem rád, že mám příležitosti setkávat se s takovou prací průběžně, a doufám, že se s ní budu setkávat čím dál častěji.

V čem je váš přístup k designu jedinečný?
Nevím, zda slovo „jedinečný“ je to správné, ale rád bych se ve svých projektech a návrzích věnoval principům, které je možné upravovat na míru i samotným koncovým zákazníkem. Tyto principy většinou čerpám z matematiky a geometrie, kde vnímám největší předpoklad variability. V současné době je toho příkladem oživovaný produkt svítidel, který jsem navrhl na stáži v holandském Utrechtu. Svítidla se dají pomocí silikonové spojky, kterou jsme pro tento produkt vyvinuli, skládat do různých jednoduchých geometrických těles. Jedná se o svítidla skládaná ze segmentů, takže lze u každého dílu vybrat velikost, barvu nebo průsvitnost materiálu. Zákazník tak může po čase udělat například z jednoho červenobílého svítidla dvě – například bílé a červené – jedno pověsit ke stropu a druhé použít na zem. Tím se z tohoto principu stává otevřená kombinační hra a stejně jako u stavebnice žádné řešení není špatně. Rád bych, aby se každý při skládání takového svítidla mohl dozvědět i něco o základních prostorových vztazích, které se nikdy nezmění.

1

Modulární svítidla Stars v restauraci Gastronomica La Bottega di Aromi

 

2

Koktejlová sklenice Crash! z ručně foukaného a broušeného skla

 

Který projekt vám přinesl největší radost?
Kontinuálně pracuji na více projektech najednou, takže se blíží dokončení například výše zmíněných svítidel, na což se opravdu těším. Nicméně začátkem února jsem měl to štěstí, že se mi podařilo vyhrát soutěž Becherovka – Pohár českých designérů, což pro mě nyní znamená, že se má sklenička vyrobí v počtu desítek tisíc kusů. To se mi předtím nikdy nepodařilo. Je to jedna z mála soutěží v České republice srovnatelná s podobnými v zahraničí, co se týče kvality poroty i odměny pro vítěze. Největší radost mě čeká, až budu držet vylisovanou becherku v ruce. Líbí se mi, že moji skleničku na Becherovku si bude moci každý pořídit domů nebo se z ní napije v baru a že nebude k vidění pouze na výstavách.

3

Kontrasty byly hlavní inspirací k návrhu skleničky na Becherovku z roku 2010

 

7

loňský vítězný návrh odkazuje na tradiční becherku na nožičce.

 

8

originální kombinaci 20 druhů bylin představuje 20 různě širokých a posunutých vrstev na skleničce z roku 2013

 

JEDNÍM SLOVEM:
nejoblíbenější
DĚTSKÁ HRAČKA – Lego
PÍSNIČKA, HUDEBNÍ INTERPRET – Lullaby / The Cure
FILM – Pí / Darren Aronofsky
KNIHA, SPISOVATEL – Flatland / Edwin Abbott
MÍSTO NA ZEMI – Český ráj
DESIGNÉR – Buckminster Fuller
ARTEFAKT – rovnostranný trojúhelník
BARVA – žlutá
NÁPOJ – Vincentka
MIMOPROFESNÍ ČINNOST – badminton

Jak si představujete pěkné bydlení?
V první řadě je pro mě velice důležité, abych bydlel v lokalitě, která je mi příjemná. Samotný interiér mám rád světlý, s dřevěnou podlahou a bez zbytečně velkého a těžkého nábytku. Líbí se mi, když je prostor vzdušný, řešený spíše subtilními a funkčními věcmi, než když se zaplní skříněmi. Obecně zastávám pravidlo, že čím méně věcí, tím líp. Například sám používám jen jeden mělký talíř, takže dokud ho neumyji, znovu se nenajím. Tím pádem nikdy nemám ani moc špinavého nádobí, a to vařím poměrně často.

Pokud byste si mohl splnit tři umělecká přání, která by to byla?
Jedno z přání pro tento rok by určitě bylo, abych obnovil spolupráci se svojí sestrou Dagmar a oprášil naše bývalé studio Brothers, které se zabývalo především navrhováním autorského užitného skla. Kdybych si mohl přát takhle jednoduše něco dalšího, nevynechal bych zrealizování mé diplomové práce. Tou byla edukativní geometrická strukturální stavebnice XIO, která demonstrovala 21 pravidelných nebo polopravidelných struktur z 24 možných. Dají se díky ní vysvětlovat jak jednoduché základní prostorové vztahy, tak i ty složitější, které se vyučují na vysokých školách. Zároveň je to i velice kreativní stavebnice, která se opírá o význam „minimal inventory – maximal diversity“. Do třetice bych si přál, aby naše nově vznikající firma s modulárními svítidly Luxiom přinesla lidem víc prostoru a otevřenost do své vlastní kreativity.

5

4

Prototyp edukativní strukturální geometrické stavebnice XIO. Foto: Ondřej Hošt

 

Datum vydání: 1. 5. 2015

Edit: