Pěstování bylinek
Není to tak dávno, co se nám pod pojmem bylinky vybavila babka kořenářka, když ne přímo čarodějnice, sbírající za úplňku rozmanité druhy léčivek. Sami jsme na zahrádce většinou pěstovali petržel, pažitku, možná majoránku a výjimečně libeček, v interiéru se s bylinkami nepočítalo vůbec. Zato teď to doháníme.
Zjistili jsme totiž, že bylinky zvládají i trojroli. Nacházejí uplatnění v kuchyni, kde je využíváme ke zlepšení chuti a vůně širokého spektra pokrmů, nejrůznější bylinkové čaje nám zase pomáhají při každodenních zdravotních potížích. A do třetice – bylinky na zahradě nebo v květináči nás potěší svojí krásou.
ŠPAGETY UŽ NEJEN S KEČUPEM
Všimli jste si, že špagety se u nás již nepodávají výhradně s kečupem, v lepším případě sypané sýrem, ale že se při jejich přípravě kuchyň rozvoní nejrůznějšími vůněmi připomínající dovolenou v Itálii, na jihu Francie, Řecku nebo ještě exotičtějším Orientu? Ani klasiku v podobě kuřete či vepřového nekořeníme pouze česnekem a kmínem, ale nebojíme se je okořenit čerstvým rozmarýnem, tymiánem, oreganem (dobromyslí) a jinými bylinkami. A už jste zkusili přidat k pečené rybě hrstku šalvěje? Využití bylinek při přípravě pokrmů souvisí s otevřením poměrně uzavřené české kuchyně receptům s jiných států. Osvědčilo se. Rodinná menu jsou nyní podstatně rozmanitější i zdravější než dříve. S bylinkami přichází i více zeleniny a nápadů.
BYLINKY NAHRADÍ PILULKY
Aspiriny, odkašlávadla, vykašlávadla, milion prášků na bolení hlavy, zad a jiných součástí lidského těla zde nebyly odjakživa. Medikamenty nahrazovaly bylinky – takzvané léčivky. Některé rostou planě, v přírodě, jiné si můžeme vypěstovat. Tak například meduňka, rostlina s jemnou citronovou vůní, jejíž lístky se přidávají například do ovocných nápojů či salátů, uklidňuje, harmonizuje, léčí nespavost i žaludeční neurózu. Ani z máty peprné se nepřipravuje pouze oblíbené mojito. Tato známá aromatická trvalka nám pomůže při žaludeční nevolnosti. Podporuje trávení, působí proti nadýmání a léčí i žlučníkové potíže. Osvědčenými léčivkami jsou i letničky. Například lichořeřišnice má výrazné antibiotické účinky. Listy a květy se dají pojídat syrové. Ze semen se zase vyrábí účinný přípravek proti angínám a zánětům močových cest. Čaj z květů nenáročného měsíčku lékařského, který kvete od jara do podzimu, podporuje funkci jater a čištění krve. Květy se rovněž používají k výrobě protizánětlivé masti na nejrůznější kožní potíže. To jsou však pouhé příklady…
BYLINKY PRO POTĚŠENÍ
Bylinky ovšem nepředstavují pouze ingredienci, koření a rostliny s léčivými účinky. Mají ještě další roli, a to dekorativní. Dokážou rozsvítit a provonět zahradu i oživit interiér. Každé zahradě sluší fialkové květy šalvěje, rudbekie nachová nebo drobné květy nejrůznějších druhů mateřídoušky a dalších bylinek. Také bylinky, které pěstujeme doma, dokážou pozvednout vzhled našeho interiéru, stačí vybrat nádobu, která zvýrazní jejich krásu.
Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 5. 3. 2016