Pěkně vypečené Vánoce
Letošní vánoční svátky se kvapem blíží a je na čase zkontrolovat stav pečicí trouby, kvalitu pekáčků a plechů, případně si nakoupit nějaké „drobnosti“, které se vám při přípravě dobrot hodí a zároveň vás i potěší. Pojďme na to!
Na prvním místě je pečicí trouba. Jestli se chystáte koupit novou, dobře si předem promyslete, jak často a na jaké pečení ji budete potřebovat – bylo by zbytečné pořídit si super moderní troubu s bohatou nabídkou pečicích funkcí a programů, a přitom využívat jen pár základních. Při výběru se soustřeďte hlavně na funkce, jako je regulace teploty – měla by být přesná, snadná a plynulá, zhruba v rozmezí od 50 do 250 °C, na škodu není ani funkce horkovzdušného pečení nebo rovnou celá horkovzdušná trouba. Ta má ventilátor s vlastním zdrojem tepla, jehož výhoda spočívá v tom, že horký vzduch je vháněn do trouby rovnoměrně, a tak se pokrm nepřipálí a je hotov mnohem dříve než v troubě klasické – ušetříte tím čas i peníze. Další výhodou horkovzdušné trouby je možnost péci dvě zcela odlišná jídla zároveň, aniž by se vůně navzájem smíchaly a chuť hotového pokrmu nějak ovlivnily.
CO VŠECHNO NABÍZÍ?
To záleží na vašich fi nančních možnostech – trouba může být kromě základních funkcí doplněna nespočtem praktických „vychytávek“ – minutkou, funkcemi pro rozmrazení masa, kynutí těsta, infrapečení, ohřevu nebo i parního ohřevu; dražší typy nabízejí i funkce mikrovlnné trouby, sušení, speciální program na pečení pizzy a podobně. Luxusním přídavkem může být akustický signál oznamující konec pečení, spořič energie nebo samočisticí program, který za vás po pečení dokonale vyčistí interiér trouby. Pokud investujete do multifunkční trouby, nemělo by pro vás být problémem použít ji v podstatě na cokoliv, od sušení hub nebo ohřátí zbytků od večeře přes dokonalou přípravu čerstvé ryby či vykynutí těsta na vánočku až po přípravu křupavého vánočního cukroví.
Dobré rady přijdou vhod
◗ Při šlehání bílků musí být nádoba naprosto čistá a nemastná.
◗ Žloutky lépe vyšleháte, když k nim přidáte lžíci perlivé vody.
◗ Suroviny na těsto musí mít stejnou teplotu – buď je všechny dejte do ledničky, nebo je z ní naopak včas vyndejte.
◗ Čokoládu na polévání je dobré ředit kokosovým tukem a nahřívat ve vodní lázni. Teplota polevy by neměla být vyšší než teplota lidského těla.
◗ Čokoládová poleva nejlépe vynikne, když do ní cukroví rovnou namočíte a necháte okapat.
◗ Cukroví s čokoládovou polevou nedávejte ztuhnout do chladu, čokoláda by získala šedivý nádech.
◗ Cukroví, které má být křupavé, dejte co nejrychleji do uzavíratelné dózy, a naopak cukroví, které má být vláčné, nechte den dva odpočinout a až pak zabalte.
◗ Řídkou marmeládu zkuste zahustit piškotovými drobečky, nikdo nic nepozná. Zdroj: www.foodlife.cz
NEJDŘÍV JE TU TRÉNINK…
Práci s horkovzdušnou troubou je nutné si trochu natrénovat – na vlastní kůži si prubnout, jaké pokrmy vyžadují jakou teplotu pečení a podle toho „namíchat“ individuální postup. Proudící horký vzduch může totiž některé jídlo příliš vysušit, na pečení vánočního cukroví je ale ideální – za krátkou chvíli ho vysušit nestihne, naopak cukroví je křupavé akorát a později správně vláčné. Jako vodítko pro nastavení ideální teploty pečení v horkovzdušné troubě si zapamatujte, že pro dokonalý výsledek je dobré snížit teplotu asi o 10 %, než je nutné u klasické trouby. Tedy uvádí- li se v receptu teplota 200 °C, pro horkovzdušnou to znamená 180 °C bez předehřívání.
MYSLETE I NA BEZPEČÍ
Každá pečicí trouba by měla být bezpečná a energeticky úsporná, na to při radosti z koupě nového pomocníka nezapomínejte. Výrobci naštěstí myslí za vás, a proto velmi dbají na izolaci předních prosklených dvířek – většinou je vybaví izolačním troj- až čtyřsklem, čímž zabrání nejen úniku tepla z trouby, ale i popálení o jejich horký povrch. A aby toho nebylo málo, sklo dvířek je ještě podpořeno speciálním chladicím ventilátorem, což je nezbytné například během pyrolytického čištění trouby, kdy teplota uvnitř dosahuje 500 °C, přičemž venkovní teplota dvířek je maximálně 60 °C.
Domácí nudličky v pytlíčku
Ingredience na 4 sáčky: 150 g hladké mouky, 150 g semolinové mouky, 3 vejce, 3 půlky skořápek vody
Na ozdobení: celofánový sáček, washi pásky, různé provázky a mašličky
Postup:
◗ Smíchejte mouku, vejce a trochu vody. Důležité je těsto dobře prohníst, aby vám šlo později dobře zpracovat – nejlépe v kuchyňském robotu. Mouku přisypávejte do doby, než těsto přestane lepit a držet na stranách misky.
◗ Udělejte bochánek a nechte asi 15 minut odpočívat. Tento krok nepodceňte, protože těsto se pak krásně spojí a nebude se při zpracování lepit.
◗ Rozdělte těsto na čtyři části, neustále pracovní plochu podsypávejte.
◗ Vyválejte těsto – buď ručně, nebo pomocí robotu. Ručně, tedy s válečkem, to trvá asi 15 minut, kuchyňský robot to dokonale zvládne za tři minuty. Tenké placky by měly být téměř průhledné.
◗ Těsto nechte zaschnout a pak nakrájejte na nudličky.
◗ Vyskládejte na utěrku a nechte několik hodin prosychat. Pro urychlení můžete použít horkovzdušnou troubu. Rozdělte do pytlíčků, ozdobte a hotovo!
Zdroj: www.kitchenaid.cz a www.kucharinka.cz
DOPLŇKY, KTERÉ POTĚŠÍ
S jejich výběrem vám pomáhat nemusíme, to jistě zvládnete sami. Rozhodující pro zdárný průběh pečení i „vyklopení“ je samozřejmě materiál, z něhož jsou vyrobeny, ale důležitá je i samotná kvalita a struktura těsta. I sebelepší formička nebo plech vám totiž skvělý výsledek nezaručí, pokud jste zkazili těsto nebo zapomněli formu vymazattukem a vysypat moukou. Řešením jsou silikonové formy a formičky, protože v nich se těsto nepřipaluje, nelepí, jde snadno vyklopit a nemusíte si dělat hlavu s vymazáváním a vysypáváním. U větších kousků, jako je třeba ovocný koláč, zeleninový quiche nebo litý moučník, si ale dejte pozor hlavně během vkládání formy do trouby – silikon je měkký a poddajný a formu musíte podložit něčím pevným, aby se neprohnula a těsto při vkládání do trouby nevyteklo nebo se nerozpadlo. Opatrní buďte i při vyjímání hotového koláče z trouby – forma, ač nevypadá, je velmi horká a „měkká“ a vyžaduje opět citlivé zacházení. Silikonová forma na sebe neváže pachy a podle odborníků je i zdravotně nezávadná; zároveň je skladná – můžete ji jednoduše srolovat a uklidit do šuplíku. Jediným drobným nedostatkem bývá, že je trochu obtížné zbavit se ulpělé mastnoty na jejím povrchu – často se stává, že i přes důkladné mytí saponátem je téměř nemožné ji mastnoty dokonale zbavit.
A CO TEFLON?
U teflonových forem je ceněná především jejich lehkost, nepřilnavost a snadná údržba. I zde se můžete setkat s malou nedokonalostí, pokud jste si nekoupili skutečně kvalitní výrobek. Povrchová vrstva se někdy brzy opotřebuje natolik, že se začne dno formy postupně odlupovat. Nemá cenu čekat, jediným rozumným řešením je vyměnit formu za novou, abyste tím předešli konzumaci drobných částeček teflonu. Dobré renomé si uchovávají a momentálně slaví návrat klasické pečicí formy z keramiky, kameniny, porcelánu i litiny. Všechny druhy samozřejmě vyžadují opatrné zacházení, pečlivé vymazání a vysypání moukou nebo strouhankou, jsou i docela těžké a poměrně drahé, jednoduše je s nimi spousta práce a musíte se k nim i patřičně chovat, ale na druhou stranu vám připomenou dětství a časy, kdy přesně takhle pekla vaše babička – žádný spěch, žádný stres, pěkně vymazat, vysypat…
Datum vydání: 22. 3. 2015