Péče o trávník
O tom, že travička zelená je naše potěšení, jsme si zpívali jako děti. Jako majitelé trávníku si možná už tak zvesela nenotujeme. Ale třeba stačí věnovat mu tu správnou péči a zase nám bude do zpěvu.
Která jiná rostlina snese to, co tráva? Šlapeme po ní, běháme, válíme se… a ona to vydrží a ještě zkrášluje naši zahradu. Za to si zaslouží naši maximální pozornost.
Co potřebuje?
Pokud máme správně založený trávník, pak toho není mnoho – světlo, vodu, vzduch, živiny a pravidelné sečení. Pokud máte s trávníkem větší problémy, je příliš zaplevelený, napadený chorobami či je v něm hodně holých míst, je lépe poradit se s odborníky a možná založit trávník znovu. Pokud je v některých místech příliš zastíněn a nedaří se mu, hledejte náhradu mezi jinými půdopokryvnými rostlinami.
Zhluboka dýchat
Zima trávníku na kráse nepřidala, možná ani nevěříte, že z té smutné plochy vzejde opět ta naše vzývaná zelená travička. Co můžeme udělat pro to, aby se tak stalo? Tak nejprve trávník pořádně očistit – shrabat listí, větvičky, které sem během zimy napadaly, někde se mohou objevit i kameny. Pokud je tráva vyšší, posečte ji. A pak se pusťte do provzdušnění trávníku. Ke kořínkům se totiž po zimě, kdy je půda slehlá, utužená a se zplstnatělým povrchem, nemůže dostat vzduch. Na malé zahradě pomohou ostré železné hrábě nebo speciální prořezávací, takzvané vertikutační. Na větších plochách se vyplatí sáhnout po motorovém pomocníkovi – vertikutátoru. Provádí tak zvaný vertikální řez – vertical cut – odtud ten jazykolomný název. Vertikutátory jsou vybaveny ostrými rotujícími noži, které se zařezávají do půdy a zároveň odstraňují suchou trávu, plsť, mechy… Plochu prořežte podélně a příčně, aby vznikla pravidelná síť. Na hodně utužených půdách můžete řezné rány zasypat pískem. Trávník nebude po tomto zásahu vypadat příliš vábně, ale tím se v tuto chvíli netrapte. Udělali jste, co potřeboval – prořezáním kořenů a přístupem vzduchu jste stimulovali růst nových kořenů a trávník se vám brzy zeleně odvděčí. Vertikutátor pak použijete nejspíš až na podzim, ale jím odvedená práce má na kvalitu vašeho trávníku podstatný vliv. Pokud váháte s jeho zakoupením, zkuste nejprve půjčovnu zahradní techniky. Vertikutace se má provádět, když je půda již sušší a teplejší – asi 10 °C. Provzdušnění můžete trávníku dopřát ještě na konci léta, aby měl dost času na regeneraci a posílení před zimou.
Dobře nakrmit
Takto ošetřený trávník je potřeba přihnojit. Vždyť ho čeká mnohem intenzivnější sklizeň než u kterýchkoli jiných rostlin. Několikrát do roka odebereme rostlinám trávníků většinu listové plochy a odklidíme ji i s živinami v nich obsaženými. Bez přísunu živin se půda pod trávníkem brzy vyčerpá a jeho kvalita prudce klesne. Čím častěji sečeme a čím více trávník zatěžujeme, tím je potřeba živin více. Dodání živin trávě pomůže prosadit se lépe proti plevelům a mechům. Hnojíme většinou kombinovanými hnojivy, nejlépe je použít směsi určené výhradně pro trávník. Obsahují především dusík, fosfor a draslík. Aplikovat je můžeme pomocí zálivky, tedy konví, to ovšem zvládneme jen na menších plochách. Pro větší použijeme tuhé hnojivo, které je však nutné rozsypat po celé ploše rovnoměrně, nejlépe pomocí sypacího vozíku. Důležité je nehnojit za slunného dne a trávník po aplikaci hnojiva důkladně zalít. Nebo si načasovat hnojení těsně před příchodem vydatného deště. Nejsme-li příznivci chemie, můžeme sáhnout po organických hnojivech. Anebo můžeme živiny, které jsme trávníku sečením odebrali, vrátit mulčováním, tedy ponecháním posečené hmoty na travnaté ploše. Tráva však musí být velmi drobně rozmělněna a nesmí jí zůstat ležet příliš mnoho a v chuchvalcích. K mulčování slouží sekačky obdařené touto funkcí. Pokud jsme trávník minulou sezonu dostatečně krmili mulčováním, nemusíme ho teď na jaře přihnojovat.
A posekat
Málokdo dokáže kosit kosou, nepostradatelným pomocníkem každého majitele trávníku se proto stala travní sekačka. Jak ale vybrat tu správnou? Výběr se odvíjí především od velikosti, členitosti a svažitosti plochy, kterou budeme sekat, a typu trávníku – tedy jak často jej bude třeba sekat. Podle toho vybereme vhodný typ. Pro malé rovné plochy postačí vřetenové sekačky. Chovají se vůči trávě šetrně, nepřesekávají ji, ale ustřihnou o protiostří žacího vřetena. Tráva se rychle zahojí a trávník je méně náchylný k napadení chorobami. Jsou ideální na nižší, jemnou a často stříhanou trávu. Pracují v nižších otáčkách, potřebují tedy méně energie ke svému pohonu, dokonce existují i v ručních variantách. Pro běžné okrasné trávníky volíme nejčastěji rotační sekačky, které fungují na principu rotujícího nože. Na trhu je jich široký výběr, malé elektrické, benzinové s pojezdem nebo bez něj. Zvládnou trávník až do výšky zhruba 40 cm. Na složité terény s drny a vysokou trávou je pak nutné zvolit sekačku bubnovou. Nelekne se i sem tam nějakého kamene. Tady určitě doporučujeme volit variantu s pojezdem, je těžká a bez pojezdu se s ní namáhavě manipuluje. Pro ty, kteří mají větší pozemek a chtějí se co nejméně namáhat, jsou na trhu připraveny traktory a ridery. Liší se od sebe zavěšením sekacího ústrojí – u traktoru je mezi koly, u rideru vepředu před koly. S ridery se díky tomu lépe manévruje, dokáží sekat i pod svěšenými větvemi a v rozích pozemku. Traktory i ridery je možné využít celoročně díky různým nástavcům k zametání, odklízení sněhu, vertikutaci a dalším činnostem. Obdobně jako v jiných oborech i v sečení trávníků přicházejí na pomoc roboti. Robotické sekačky pracují zcela samostatně podle nastaveného programu upraveném pro konkrétní zahradu. Plocha se jim vymezí pomocí slaboproudého vodiče, který není v trávníku za pár dní po instalaci vidět. Posečou trávu na velice malé kousky, které zapadnou mezi stébla trávy a přemění se v přírodní hnojivo.
Co sledovat?
I když už víme, pro jaký typ sekačky se rozhodnout, nebude snadné si vybrat z široké nabídky jeden konkrétní přístroj. Největší pozornost bychom měli věnovat motoru, který má vliv nejen na výkon sekačky, ale sledovat bychom měli i spotřebu, hlučnost, životnost, snadný start či údržbu. Sekačky s levnými slabými motory mohou mít životnost třeba jen 200 hodin, kvalitní vydrží s jistotou kolem tisíce hodin, a přitom cenový rozdíl není zdaleka tak výrazný. Na rovný menší trávník volme motor s výkonem 3,5 – 4 HP, tam, kde čekáme, že můžeme kosit i přerostlejší trávu, je dobré zvolit výkon okolo 4,5 HP, u sekaček s pojezdem a širším záběrem ještě vyšší – 4,5 až 5,5 HP. Údaj o výkonu nemusí být zcela jednoznačný kvůli rozdílným metodikám při jeho měření, lépe se zorientujeme podle tak zvaného krouticího, respektive točicího momentu, který při rotačním pohybu nože vypovídá o jeho žací síle, tedy o tom, jak vysokou trávu usekne. Čím vyšší trávu chceme sekat, tím vyšší krouticí moment potřebujeme. Sekačka zvládne posekat trávu zhruba dvakrát vyšší, než je krouticí moment (například při krouticím momentu 8 N.m zvládne 16 cm vysokou trávu). Velmi důležitou součástí sekačky jsou kolečka, obecně platí, že čím větší a širší, tím lépe. Plastová kolečka s velkou pravděpodobností příliš dlouho nevydrží, opravdu kvalitní sekačky mají v kolečkách kuličková ložiska. Porovnáváme-li šíři záběru u sekaček, abychom srovnávali stejný údaj – někteří výrobci uvádějí šíři skříně, a nikoliv skutečnou šíři žacího nože.
Další pomocníci
Na místa, kam se sekačka nedostane, můžeme použít strunovou sekačku. Trávu seče rotující struna, většinou z nylonu. Určitě se vyplatí vybrat si sekačku s nastavitelnou rukojetí, otočnou sekací hlavou a přídavným opěrným kolečkem. V každém případě si vyberte tu, která umí automaticky nastavovat strunu, často se totiž v silnější trávě přetrhává. Nemáme-li nepřístupných míst mnoho, vystačíme si i se speciálními nůžkami. Na špatně přístupnou, vysokou a houževnatou trávu je ideální benzinový křovinořez neboli turbotrimer. K pěknému trávníku patří i rovné nepřerostlé okraje. K jejich udržování si můžeme pořídit speciální rýč nebo nůž, případně rotační zarovnávač okrajů. Normální rýč není vhodný, protože jeho vydutý tvar nevytvoří rovinu.
Náhradní díly na sekačky: www.kasumex.cz
Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: archiv firem
Datum vydání: 28. 5. 2016