Pasivní dům s velkou terasou

Jak se říká – do třetice všeho dobrého. V pořadí již třetí domov mladého manželského páru toto pořekadlo naplňuje na sto procent.

foto Martin Zeman

Po narození třetího potomka hledali manželé Lukáš a Petra pozemek pro dům, který by vyhovoval svou velikostí rozrůstající se rodině. Tou dobou už byl ale výběr v požadované lokalitě značně omezený, a tak se nakonec rozhodli pro úzkou svažitou parcelu. Aby zde vůbec mohli stavět, pořídili si pozemky rovnou dva. Autor projektu a majitel budoucího domu v jedné osobě už měl dost vlastních zkušeností ze stavby předchozích dvou domů, takže se svahem s převýšením 14 m od začátku počítal a svůj návrh mu přizpůsobil tak, aby minimalizoval terénní úpravy.

Podařilo se mu vytvořit moderní pasivní dřevostavbu s kaskádovitou dispozicí, která nápaditě využívá okolní terén. Hlavní výhodou pasivního domu je, že minimalizuje provozní náklady na energie, pro jeho bezproblémové fungování je třeba mít všechny technologie do detailu předem promyšlené. Aby byla splněna všechna kritéria a bylo možné požádat o dotaci Nová zelená úsporám, Lukáš s Petrou konzultovali projekt s energetickým specialistou.

 

Dokonale fungující dům

Díky předchozím zkušenostem i odborným konzultacím vznikla jižně orientovaná dřevostavba se zelenou střechou, kvalitním zateplením a zasklením oken, vytápěná tepelným čerpadlem vodavzduch a doplněná nuceným větráním s rekuperací. Konstrukci stavby tvoří lehký skelet ze sádrokartonových konstrukčních desek Rigips s výplní z minerální vlny. Tyto desky s velkou pevností v ohybu a tvrdým povrchem jsou impregnované a ohnivzdorné, takže se hodí i k opláštění dřevostaveb.

Dům Lukáše a Petry navíc zvenku chrání dřevěný obklad ze sibiřského modřínu. Dřevostavbu řídí elektronické zařízení „inteligentní dům“, které zajišťuje správnou regulaci teploty a vlhkosti a řídí také stínicí techniku v podobě předokenních žaluzií. V pasivním domě má nepostradatelnou úlohu také rekuperační jednotka, která vyměňuje vnitřní vydýchaný a ohřátý vzduch a cestou ven předehřívá přiváděný čerstvý vzduch. Stavební práce úspěšně a kvalitně zrealizovali specialisté na dřevostavby z firmy Lucern, interiér manželé svěřili designérskému studiu By Design.

 

V souladu s přírodou

Dvojice mladých designérek, Markéta Jebavá a Magdalena Špičáková, přistoupila ke svému úkolu velmi zodpovědně a citlivě, respektovala individuální přání rodiny a snažila se vnést do interiéru nenásilně zásady fengšuej. Hojně přitom využívala přírodní materiály, především dřevo, cihly a kámen. Na obklad stěn v kuchyni například designérky nevšedním způsobem použily šedou kamennou dýhu, která tak přirozeně kontrastuje s přírodní kresbou dřeva u kuchyňské linky. Často se zde objevuje drásané dřevo, stěrky, tmavý obklad v koupelnách, dřevěné obklady stropů a nápaditá práce s osvětlením v podhledech i ve výběru svítidel. Ze schodiště, propojujícího spodní společenskou část domu s horní soukromou se třemi dětskými pokoji, koupelnou a ložnicí rodičů, vytvořily designérky malou galerii s mechovými obrazy a atraktivním svítidlem. Díky spolupráci šikovných designérek a zkušených majitelů domu, kteří přesně věděli, co chtějí, mohl vzniknout uživatelsky přívětivý dům, šetrný k přírodě a respektující okolní krajinu.

 


Ing. arch. Markéta Jebavá a Ing. Magdalena Špičáková autorky návrhu a realizace interiéru

„Vždy se snažíme o individuální přístup ke klientům, a tak tomu bylo i v tomto případě. S majiteli domu vyznáváme stejné hodnoty, především šetrný přístup k životnímu prostředí. I proto jsme se snažily vytvořit nadčasový interiér, kde hlavní roli hraje dřevo, cihly a kámen a jejich kombinace. Originálním způsobem jsme kombinovaly obklad z dřevěné, ale i z kamenné dýhy a pro vytvoření příjemného uklidňujícího prostředí jsme pracovaly i s mechem a pokojovými rostlinami.“
www.bydesign.cz, www.lucern.cz


 

 

text Dita Fingerlandová foto Martin Zeman

Datum vydání: 29. 10. 2022

Edit: