Paráda do kuchyně
Utěrky, chňapky, prostírání, ubrusy, to všechno může mít ryze praktickou funkci, ale tyto textilní doplňky mohou prostor pro vaření a stolování také náležitě vyzdobit, zútulnit, osvěžit, zpestřit, prostě vyparádit podle nálady nebo třeba ročního období.
MALÝ VELKÝ UBRUS
Ubrus přes celý stůl nebo jen běhoun doprostřed? To záleží na vás. V prvním případě je pravidlem, aby ubrus přesahoval okraje stolu o 20 až 30 cm. Tvar ubrusu obvykle odpovídá tvaru stolu: čtvercový stůl – čtvercový ubrus, stejně u stolu obdélníkového, kulatého, oválného. Pokud však nechcete zakrýt stůl celý, lze využít různé varianty (na obdélníkový stůl běhoun položený do středu přes celou jeho délku nebo dva pásy položené souběžně kolmo na jeho delší stranu). A pokud si chcete s tabulí, a to i každodenní, pohrát a udělat z všedního stolování malou slavnost, slaďte ubrus s prostíráním a třeba i papírovými ubrousky. Není přitom nutné, aby nesly všechny prvky stejný vzor či barvu.
NENÁROČNÁ ÚDRŽBA
Při výběru kuchyňských textilních doplňků je dobré ohlížet se i na jejich údržbu. V případě utěrek je samozřejmostí, že by mělo být možné prát je minimálně na 40, ideálně však raději na 60 stupňů. Přece jen – dnes už méně slouží k utírání nádobí a častěji s nimi stíráme kuchyňskou linku, likvidujeme malé i větší nehody atd.
U zástěr platí totéž, mívají na sobě často vzorky celotýdenního jídelníčku. V případě ubrusů a prostírání je zase velice praktická nešpinivá úprava nebo speciální materiály (např. teflonové ubrusy), které zajistí, že rozlitá tekutina nebo kečup z jejich povrchu snadno setřete bez jakýchkoli následků.
Text: Kateřina Nová
Foto: archiv firem
Datum vydání: 24. 10. 2017