Otočné dveře stále vedou
Interiérové dveře jsou vstupní bránou do místnosti, která však zároveň chrání soukromí a klid a zabraňuje úniku tepla. Dveře společně s nábytkem tvoří nejdůležitější součást vybavení interiéru. Při výběru bychom proto měli brát ohled nejen na design, ale i funkčnost dveří.
Přestože současný trh nabízí různé typy dveří – posuvné, lamelové i tzv. lítačky – největší oblibě se stále těší klasika v podobě jednokřídlých otočných dveří.
VČASNÉ ROZHODNUTÍ
Přestože osazování interiérových dveří při dokončování nového domu, bytu či rekonstrukce patří k posledním krokům, nejvhodnější velikost a typ je třeba zvolit již v době, kdy náš nový domov existuje pouze na papíře, ve stadiu projektu. Špatná volba může zkazit sebelepší vzhled interiéru a také v něm zkomplikovat provoz. S překladem nade dveřmi je později obtížné hýbat, každá oprava je spojena s náročnými stavebními pracemi. V tomto stadiu je rovněž třeba vybrat vhodnou podlahu, aby se v případě položení silnější podlahoviny nestalo, že dveře se do místnosti nevejdou a bude třeba upravit jejich výšku. V současnosti se u nás vyrábějí dveře různých šířek (60, 70, 80 i 90 cm) a naštěstí i výšek. Ještě v nedávné minulosti nejvyšší dveře, které jste sehnali, měřily 192 cm, a nejenže jimi neprošli dlouháni, ale v interiérech s vysokými stropy působily značně trpasličím dojmem. Vyšší dveře jsme si museli nechat vyrobit na zakázku. V současnosti jsou součástí standardního sortimentu řady výrobců již i dveře s průchozí výškou 210 cm.
JAK VYBÍRAT
Při výběru interiérových dveří by pro nás prvořadým kritériem neměla být cena. Dveře, na kterých jsme ušetřili, mohou značně ublížit vzhledu interiéru i zkomplikovat v něm provoz. Jaké zásady bychom měli při výběru dodržovat? Dveře by měly ladit nejen s podlahou, ale samozřejmě také s nábytkem. V tomto směru se názory odborníků značně liší. Někteří doporučují, aby povrchová úprava byla ve světlejším odstínu než barva podlahové krytiny, nejlépe o jeden stupeň. Jiní naopak doporučují dveře v odstínu, který je o stupeň tmavší než podlaha, někteří zase fandí kontrastům. Rozhodování, jaké dveře vybrat do obývacího pokoje, ložnice nebo hygienických místností nám usnadňují výrobci, kteří nabízejí ucelené série jednoho typu dveří. V obytných prostorech se plné dveře používají především tam, kde chceme mít zrakově a světelně oddělený prostor. Osazují se zpravidla u pracoven a ložnic. Své uplatnění ale nacházejí také u šaten, spíží, komor, technických místností, dále koupelen, WC či garáží, sklepů a dílen. Plné dveře jsou na rozdíl od prosklených dveří opticky těžší a robustnější, to však lze zmírnit použitím světlejších odstínů materiálů nebo použitím dělicích prvků v ploše dveří. Prosklené dveře se používají především mezi prostory, které chceme více prosvětlit a opticky zvětšit. Jsou to především dveře oddělující zádveří, chodby, schodiště. Dále jsou to obytné místnosti, které (vyjma prostupu světla například na přirozeně neosvětlenou chodbu), je vhodné mít pod dohledem. To mohou být například dětský pokoj, kuchyň, jídelna či obývací pokoj. Interiérové prosklené dveře se většinou dělí na celoprosklené, prosklené v horních dvou třetinách a prosklené v horní třetině. Velikost, tvar a případné prosklení dveří jsou velmi úzce spjaty s výběrem materiálu a barevnosti. Záleží i na celkovém vzhledu místností z obou stran dveří.
DOBŘE POČÍTEJTE
K toaletám a koupelnám lidé v menších bytech často v zájmu ušetření prostoru volí dveře o šířce pouhých 70, někdy dokonce 60 cm. Všechno se zdá v pořádku, bezproblémově jimi projde i největší a hlavně nejširší člen rodiny, ale pouze do okamžiku, než vám přivezou pračku. Dveřmi do koupelny neprojde. To je důvod, proč by v obytném prostoru měly všechny dveře mít minimálně 80 cm. A chcete-li ušetřit místo, volte v nejužších částech dveře posuvné.
VYBERME SPRÁVNÝ RÁM
Nepostradatelnou součástí otočných dveří (s výjimkou dveří, které jsou zakomponovány do stěny ze stejného materiálu) je zárubeň. Představuje vlastně rám dveří, který nese jejich tíhu. Výrobním materiálem je masivní dřevo, dýhovaná dřevotříska anebo ocel. Organickou součástí zárubní jsou závěsy a těsnicí profily. Co se týče výrobního materiálu, razantně klesl zájem o kovové zárubně, jaké známe z paneláků. Podstatně větší zájem je o zárubně obložkové. Výrobním materiálem je v jejich případě dřevotříska, kterou lze dobře tvarovat, a to i do kulatých hran. Tento materiál rovněž dobře odolává vlhkosti, a tak mu neublíží vlhké prostředí novostaveb ani vyloženě mokré provozy, jako je koupelna, případně prádelna. Další výhodou obložkových zárubní je jejich rychlá a čistá instalace. Montují se až po zhotovení omítek, malby, obkladů a po položení podlahové krytiny, včetně plovoucích podlah a koberců. Náročnější zákazníci se mohou rozhodnout pro bezpolodrážkové zárubně. Zavřené dveře v tomto provedení zachovávají jednotnou plochu se zárubní. Nová konstrukce skrytých závěsů umožňuje úplné otevření dveří a zároveň při zavření skryté závěsy neruší plochu dveří a zárubně. Dalším typem zárubně je tzv. skrytá zárubeň, jejíž obrys je v jedné rovině se stěnou, v níž je osazena. Jedná se o obloukovou zárubeň specifické konstrukce, určenou pro bezpolodrážkové dveře se skrytými závěsy. Její součástí je kontrazárubeň z kovového profilu, kterou je třeba osadit do prostoru již při hrubé stavbě. To vyžaduje značnou přesnost. Při výběru dveří a zárubní je třeba dodržet jedno základní pravidlo: Dveře a zárubně by měly mít stejnou povrchovou úpravu, či naopak vytvářet kontrast. To platí zvláště o dveřích, k jejichž povrchové úpravě byla použita dýha.
NEPŘEBERNÉ MOŽNOSTI
Současný trh nám nabízí nepřeberné množství nejrůznějších dveří. Standard v moderních interiérech představují dveře, jejichž obvod tvoří rám z masivního dřeva, jádro výplň z dřevotřískových lamel. Dveře s vyšší hmotností mají jádro ze spřažených dřevotřískových desek. Obě výplně zajišťují podstatně lepší tepelnou a zvukovou izolaci než dříve používaná papírová voština. Rozhodnout se můžete i pro dveře z masivního dřeva, které se však již rovněž nevyrábějí z celistvého kusu dřeva. Opět jde o dveře ze tří vrstev, kde prostřední – jádro, stejně jako u oken – tvoří špalíčky z masivu. Do stylových interiérů jsou vhodné tzv. kazetové dveře. Obvykle je tvoří rámy se dvěma podélnými a třemi či čtyřmi svislými vlysy. Coby výplně slouží rozmanité materiály, nejčastěji však sklo. V moderních interiérech můžeme často spatřit dveře celoskleněné – vyrobené z kaleného nerozbitného skla, a to především výplně bez zasklívacích lišt a rámečků.
JAKÉ DVEŘE SE NOSÍ
V současnosti můžete vybírat z dveří s různým povrchem. Z přírodních je to především dýha – v moderních interiérech je to nejčastěji dýha s nenápadnou kresbou. Z umělých povrchů pak můžeme volit mezi fólií, laminátem a lakem. In jsou lesklé povrchy, to znamená lak a fólie. Asi nejvýraznějším rysem současných dveří je jednoduchá elegance. Nejžádanějším trendem jsou dveře v jednoduchém provedení s výrazným detailem či prvkem oživujícím jejich vzhled. U plných dveří je moderní nápadné příčné dýhování. U dveří můžeme pozorovat větší souhru dveřního křídla a kování. Dveřní komplety mají často integrované kování. Prvky použité na dveřním křídle a kování se často prolínají do celého interiéru a stávají se jednotícím prvkem. Součástí křídla jsou často i nejrůznější funkční doplňky například v podobě věšáčků, tabule nebo zrcadla. Přímo hit v roli dveří představuje sklo, ale i dveře opláštěné hliníkem či jiným kovem.
Datum vydání: 29. 8. 2015