Osvětlení v zahradě
Abyste nemuseli ze zahrady prchat se západem slunce, pořiďte si kvalitní venkovní svítidla, která vám chvíle venku ještě více zpříjemní. Že nemáte zahradu, ale třeba jen balkon nebo malou terasu? Nevadí. I vám venkovní osvětlení dokonale poslouží. A co víc – dokáže vykouzlit příjemnou atmosféru.
Venkovní osvětlení má skutečně široký záběr uplatnění. Při posezení na terase či na balkoně, u bazénu, kolem zahradního chodníčku nebo třeba vzadu za domem, kde rostou hustší křoviny… Poslouží zkrátka všude tam, kde potřebujete posvítit na cestu nebo zkrášlit zahradní zákoutí paprsky světla.
Výrobci v současné době nabízejí tisíce zahradních svítidel – elektrických i solárních, a to v ceně už od několika desítek korun. Stačí si jen vybrat podle toho, jakou funkci má svítidlo v zahradě plnit, jaké místo pro ně najdete a jaký styl v zahradě preferujete.
Praktická i estetická funkce
Zahradní osvětlení plní funkci praktickou i estetickou – ta druhá ovšem bývá zatím stále podceňována. Kromě toho, že vám světelné zdroje posvítí na cestu, nebo osvětlí prostor terasy, stůl s židlemi či příjezdovou cestu do domu, můžete od nich chtít daleko více. Vhodně umístěné lampy se dokážou postarat i o proměnu nálady v zahradě, nebo zdůraznit vybranou rostlinu či upoutat pozornost k umělecky ztvárněné skulptuře, ke kameni a dalším dekorativním předmětům. Zahrada bude tak pro vás zajímavá i po setmění.
Pro nasvícení stromů, trav a keříků v zahradě jsou vhodné zejména zapichovací zahradní světelné zdroje, které vybrané rostliny a předměty osvětlují odspodu. Typy na solární pohon pak mají tu výhodu, že je lze bez problémů přemístit, kamkoli vás napadne, a nemusíte přitom řešit přívod elektrické energie.
Co všechno lze osvětlit
Při výběru světel do exteriéru se nejprve projděte po zahradě a zamyslete se nad tím, co všechno budete chtít osvětlit. Najdete tak odpovědi na několik základních otázek – v kterých místech se večer venku pohybujete nejvíce, přes která místa se vám za tmy obtížně chodí a který zahradní prvek by měl nejvíce vyniknout?
Všechny takto vytipované předměty i prostory stojí za to vybavit osvětlením. Zahrada se tak pro vás stane bezpečnou i za tmy a bude na vás působit příjemně už při pohledu z okna domu.
Na co byste při plánování osvětlení do exteriéru neměli zapomenout, je rozhodně vchod do domu, a to včetně čísla domu, zvonku i poštovní schránky. Další položky na seznamu by měly určitě představovat příjezdová cesta a chodník od branky či od vrat pozemku, dále cesta ke garáži, k dílně, ke kůlnám a k hospodářským stavením.
Samostatné nasvícení si zaslouží i balkon, terasa před domem, zahradní altánek, popřípadě také prostranství u grilu či u udírny, pokud ji na zahradě máte.
Dekorativním osvětlením se pak hodí zvýraznit okrasné záhony, vybrané keře a stromy, dekorativní předměty vsazené do zeleně, studnu, vnitřní prostor bazénu, jezírko a okolí případných dalších vodních ploch.
Důležitý je stupeň ochrany
Pokud vybíráte osvětlení na zahradu, ptejte se i po stupni krytí, tzv. IP ochraně (Ingress Protection) a číslicích, které udávají odolnost světla proti vniknutí cizího tělesa, prachu a kapalin (vody), přičemž 1 je stupeň nejnižší ochrany. První číslo značí ochranu před pevnými předměty nebo materiály, druhé charakterizuje odolnost vůči tekutinám. Na některých typech svítidel najdete ještě třetí číslo udávající míru ochrany proti mechanickým nárazům.
Protože se světlo i rozvody elektrické energie musí vypořádat s veškerou nepřízní počasí, s vlhkem, mrazem i vysokými teplotami během letních dní, dbejte na bezpečnost celého systému. Svítidla s označením stupně krytí IP44 až IP68 lze ve venkovních prostorách bez problémů použít a naopak například osvětlení s kódem IP20 je vhodné pouze do interiéru.
Vyberte si správné světlo
Kategorií venkovního osvětlení, z nichž lze vybírat svítidla na zahradu, na terasu, k bazénu nebo okolo chodníčku vedoucího od branky k domu, je hned několik. Na výběr máte:
- zápustná zemní
- přízemní se zápichem i bez
- stojanová a sloupková
- závěsná
- nástěnná
- stropní
- podvodní
- dekorativní a party osvětlení
- svíticí květináče a další objekty
Jak se v nich vyznat?
Michael Urban z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz nám pro názornost světelné zdroje co nejjednodušeji rozdělil.
- Pro běžného spotřebitele jsou dostupné tyto zdroje: klasické žárovky s wolframovým vláknem a úsporné žárovky, které mají nižší energetickou náročnost.
- Skupinu úsporných světelných zdrojů pak dělíme na halogenové zdroje, kompaktní úsporné zářivky a LED žárovky.
- LED žárovka je pojem používaný mezi spotřebiteli, technicky se ale nejedná o „žárovku“ ale o světelný zdroj na bázi světelné diody.
Ke grilu
Nemusíte končit se soumrakem! Abyste viděli na grilování i poté, co slunce zapadne za obzor a nebe se pokryje temně modrým pláštěm, pořiďte si univerzální svítilnu. Model Char-Broil se dá jednoduše přichytit na madlo grilu. O dokonalé nasvícení grilovací plochy se starají dvě jasná LED světla. Více na www.mountfield.cz.
Všemocná sluneční energie
Svítidla na solární pohon oceníte všude tam, kde nechcete řešit přívod elektrické energie. Přes den lampička nabíjí své solární baterie denním světlem a po setmění pak použije získanou energii na rozsvícení LED diod.
Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem
Datum vydání: 16. 7. 2017