Okna v novostavbách

Výroba oken probíhá již v drtivé většině případů přesně na míru daného otvoru podle předchozího zaměření. Proto už neplatí, že by stavební otvor bylo nutné uzpůsobovat rozměrům okna.

„U novostaveb existuje možnost nechat si okna vyrábět na míru již podle projektu. Zde je ale třeba přesné domluvy o rozměrech stavebních otvorů a nových oken mezi dodavatelem a zákazníkem. Každý profilový systém a materiál má navíc své limitní rozměry. Budoucí podobu oken je proto vhodné zkonzultovat s odborníkem ještě před započetím stavebních prací,“ doporučuje Ing. Pavel Kašpar, manažer technického vývoje společnosti Vekra. Hotová skladová okna si raději nepořizujte: Může to skýtat řadu komplikací, nejčastěji v podobě dodatečného přizpůsobování stavebního otvoru.

velkoformátová okna

Jednolité prosklení velkých ploch umožňuje izolační trojsklo IZOS Energy+ s vysokými solárními zisky a světelnou prostupností. Realizace Vorlíček-plast. Foto: Izos

Velkoformátová okna

Pro dostatek světla, vzdušnost prostoru a dokonalé propojení interiéru s okolím se v novostavbách často využívají velkoformátová okna. O jejich výsledné podobě je ovšem vhodné poradit se s dodavatelem již ve fázi projektu nebo před plánováním rekonstrukce. „Už při navrhování velkoformátových oken je potřeba zároveň posoudit, zda je takový prvek vůbec možné na stavbu dopravit od příjezdové komunikace, případně jakou manipulační techniku umožní zvolit konkrétní terén,“ radí Ing. Pavel Kašpar z Vekry. Také je třeba vzít v úvahu značnou hmotnost velkoformátových prvků, která může dosahovat i několika stovek kilogramů. Vždy musí být plně a bezpečně přenesena do stavební konstrukce. „U velkoformátových prvků sahajících až k podlaze je také důležité věnovat pozornost prostoru mezi izolací proti zemní vlhkosti a prahem těchto prvků, aby nedocházelo k prochlazování podlahy. Eliminovat riziko vzniku tepelných mostů v oblasti prahu lze například pomocí podkladového profilu,“ dodává inženýr Kašpar. Pokud budou osazována v pasivním domě, je nutné dbát na vhodný návrh podkladu. Kvůli vysokým nárokům na tepelnou izolaci nabývají podlahové konstrukce na tloušťce, přednost by ale měla vždy dostat statika prvku.

Roletové překlady

okenní překlad s roletovou schránkou

Systémový překlad Porotherm KP Vario UNI tvoří komplet s univerzální roletovou schránkou. Foto: Porotherm

Zásadní stavební prvek dnes tvoří rovněž roletový překlad nad okny. Ten by vám měl umožnit pohodlnou integraci stínicí techniky bez tepelných mostů. Předokenní rolety jsou již nezbytnou součástí domu jak z hlediska regulace světla, tak i celoročního tepelného komfortu. Dobře si to uvědomují i výrobci systémů pro zděnou stavbu: například nosný roletový a žaluziový překlad HELUZ FAMILY 3in1 nebo Porotherm KP Vario UNI. Tyto promyšlené stavební prvky zapadají do systémového celku pro jednoduchou hrubou stavbu bez chyb a tepelných mostů.

venkovní žaluzie vekra

Venkovní žaluzie VEKRA Komfort účinně chrání dům před přehříváním a umožňují regulaci světla v interiéru. Jsou samonosné a odolají i silnému větru. Foto: Vekra

Kdy vybírat stínění?

Venkovní stínění pomáhá udržet v interiéru snesitelnou teplotu i v parném létě a přispívá také k úspoře za klimatizaci. Jeho výběr by měl ale přijít na řadu dříve, než začnete stavět (pokud možno ještě před dokončením projektu), a měl by být konzultován s odborníkem. Ten tak může včas upozornit na případné nedostatky a navrhnout řešení. Ideální je pořídit si venkovní stínění vždy v jednom kompletu s okny. Vše pak bude dobře vypadat i fungovat a dá vám to jistotu, že se mezi stínění a okno vejde například i síť proti hmyzu.

Text: Vít Straňák
Foto: se svolením firem Vekra, Porotherm, Izos

Datum vydání: 27. 10. 2023

Edit: