Odděluje, spojuje, zdobí. Sklo

Znáte jiný dekorační materiál, který dokáže sloužit jako stavební prvek a zdroj denního světla, oddělovat i spojovat prostory, účinně tlumit hluk a odolávat žáru, mrazu i vlhkosti?

Čiré sklo: elegance, která interiér provzdušní a prosvětlí. Realizace na míru včetně kování. foto Clearmont

Sklo je opravdu pozoruhodný materiál, který je navíc zcela nadčasový, zdravý a prospěšný i pro alergiky. A díky speciálním úpravám lze u stavebního skla docílit také mimořádnou pevnost, bezpečnost a stabilitu.

 

Vedou světlo, drží teplo

Nejmasivnější formu stavebního skla pro obytný interiér představují luxfery. Tyto průsvitné, ale neprůhledné tvárnice ze skla odvozují svůj název od dvou latinských slov: lux (světlo) a ferre (vést). Dobře to vystihuje podstatu luxfer. Díky kombinaci světelné propustnosti, pevnosti, stability a kvalitní tepelné izolace se luxfery stávají opravdu perspektivním stavebním materiálem. Jejich výborné izolační vlastnosti jsou dány už způsobem výroby: Jde totiž o duté skleněné tvárnice, u nichž vznikne při výrobě podtlak a vy tak získáte obdobu vakuovaných oken. Proto mají luxfery dokonce lepší tepelně izolační vlastnosti než běžné izolační dvojsklo. Navíc si pro interiér můžete vybrat jejich odstín i dekor. Základní realizaci zvládne i šikovný kutil. Ale pokud chcete, lze dodat i prefabrikované panely z luxfer – hotové stavební bloky, které se na místě stavby osadí jako celek. Speciální aplikace pak umožňují luxfery pochozí, protipožární nebo termoizolační.

Skleněné schodiště nechá vyniknout otevřený prostor. Stupnice ze tří vrstev laminovaného kaleného skla, nerezová konstrukce, dřevěná madla. foto SAŠ Glass

 

Je libo schody ze skla?

Nejodolnější ploché sklo pro stavební konstrukce nese označení VSG/ESG. Dvě nebo tři tabule kaleného skla se spojí k sobě a vytvoří mimořádně pevný blok. Ten lze použít nejen na celoskleněné dveře, příčky nebo stěny v interiéru, ale také na balustrády, skleněná zábradlí, pochozí desky či nášlapy schodiště. Laminované kalené sklo je v normálním provozu takřka nerozbitné. Dokonce i v případě cíleného nárazu do rohu skla se rozbije jen na drobné tupoúhlé střepy, které nikoho neohrozí. Tloušťka konstrukcí z laminovaného skla se pohybuje od 8 mm (celoskleněné dveře malé šířky) až do 16 mm (balustrády, pochozí desky, schodiště). Přehled doporučených úprav pro jednotlivé stavební konstrukce ze skla přinášíme v rámečku.

 

Celoskleněné příčky

Chcete vytvořit předěl mezi dvěma místnostmi, ale zároveň mezi nimi zanechat vizuální propojení a volný průchod přirozeného denního světla? Elegantní a velmi praktické řešení nabízí celoskleněné příčky. „Maximální zachování vzdušnosti a průchodu světla nabízí interiéru celoskleněné příčky, které prostor opticky rozdělí, ale zároveň mezi nimi nechají vizuální propojení. Můžete si přitom vybrat variantu fixní příčky bez průchodu, nebo skleněné stěny s otočnými, posuvnými nebo kyvnými dveřmi – to vše v jednokřídlém i dvoukřídlém provedení. Součástí celé sestavy mohou být samozřejmě také fixní prvky – horní a boční světlíky,“ vyjmenovává Pavel Hajný, manažer divize interiérových dveří značky Vekra. Sklo navíc nabízí nepřeberné možnosti vizuálního pojetí – od čirého provedení přes decentní matné sklo až po prvky s pískovaným vzorem nebo individuálním dekorem.

 

Pozor na omezení!

Výhodou je, že celoskleněné příčky lze zpravidla do interiéru instalovat i dodatečně. „Je ovšem třeba si uvědomit, že sklo je poměrně těžký materiál, proto musí být strop opravdu pevný. Pokud je tvořen sádrokartonem, je bezpodmínečně nutné jej vyztužit kovovou traverzou,“ upozorňuje Pavel Hajný. Nezapomeňte brát v potaz také přístupovou cestu na místo instalace: jak výšku průchozích stavebních otvorů, tak i třeba šířku schodiště v bytovém nebo panelovém domě. Pokud se transportované sklo nevejde do dveří či neprojde zákrutou úzké chodby, jde prakticky o neřešitelný problém.

 

Skleněné dveře

Nevyšla varianta s celoskleněnou příčkou? Nevadí: Příjemné prosvětlení interiéru zvládnou i samotné skleněné dveře. Také ony totiž umožní světlu proudit mezi jednotlivými místnostmi. V ložnici nebo koupelně, kde byste raději zachovali intimní prostředí, zvolte raději dveře z neprůhledného skla. Na rozdíl od těch čirých propustí světlo, ale obraz už nikoliv. „Pro výrobu našich celoskleněných dveří Interier Glass používáme minimálně 8 mm silné kalené sklo, jehož plocha je při běžném provozu domácnosti prakticky nerozbitná. Pokud by k jeho rozbití přece jen došlo, sklo netvoří ostré střepiny,“ vysvětluje Pavel Hajný z Vekry. Kromě běžného čirého a matného provedení jsou dveře dostupné také v široké nabídce ornamentálních skel či s možností pískování ornamentů podle vlastního návrhu.

 

Dekorační detaily

Sklo ovšem nemusí zdobit jen plochu dveří, ale rovněž jejich kliku. Klika tak může s dveřmi buď dokonale splynout, nebo naopak vystupovat a přitahovat pozornost jako vzácný šperk. Další podstatný detail ze skla, který zdobí a zároveň je plně funkční, tvoří zrcadla či zrcadlové galerky v koupelně. Do skla můžete „obléknout“ dokonce i prvky domovní elektroinstalace. Vypínačům a zásuvkám propůjčuje sklo skutečně nadčasový elegantní vzhled. A kam sklo z bezpečnostních nebo ryze praktických důvodů nakonec nedáte, tam můžete umístit některou z jeho moderních alternativ. Jednu z nich představuje interiérový materiál Glaks – akrylát smísený se skleněným prachem, který naprosto věrně imituje vzhled lesklého lakovaného skla. Navíc umožňuje dodatečné úpravy (vrtání či frézování) a v případě použití na nábytkových dvířkách není potřeba řešit speciální panty jako pro sklo.

 

Světlo, zdraví, pohoda

Ještě váháte, jestli je sklo tím pravým materiálem pro váš nový domov? Skleněné konstrukce vám přivedou světlo do tmavých koutů interiéru, dovedou prostor odlehčit, provzdušnit a opticky spojit. Zároveň však mají schopnost zvukově i funkčně oddělit jednotlivé zóny bytu. Interiér plný světla působí dojmem, že je větší. Sklo jako stavební konstrukce ovšem také reálně šetří místo, protože jeho tloušťka je neporovnatelná s tloušťkou klasické stěny. Použití skla je zcela univerzální: Výborně se dá kombinovat s jinými materiály a rodinnému domu sluší stejně jako bytu v paneláku. Bonusem je skutečnost, že jde o antialergenní materiál. Proto se nebojte udělat něco pro své zdraví, pohodlí a krásu domova.

 


Doporučená úprava konstrukcí ze skla

• Celoskleněné stěny, příčky – laminované kalené sklo, tloušťka 10–12 mm.
• Celoskleněné dveře z plochého skla – laminované kalené sklo, tloušťka 8–12 mm.
• Výplň dveří z plochého skla – jednovrstvé kalené sklo, tloušťka 4–5 mm.
• Obklady stěn – jednovrstvé kalené sklo, tloušťka 4–6 mm.
• Neprůhledné příčky z luxfer – běžná tloušťka luxfery je 80 mm.
• Skleněné desky stolů – bezpečnostní kalené sklo, tloušťka 10–12 mm.
• Zábradlí, balustrády, pochozí desky, schodiště – laminované kalené sklo, tloušťka 10–16 mm.
• Skleněné venkovní stříšky – bezpečnostní sklo Connex s vnitřní bezpečnostní fólií, celková tloušťka 13–17 mm.


 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Clearmont, SAŠ Glass, Keraservis, Vekra, Glass Vision, Dřevojas, Holar, Trachea

Datum vydání: 7. 1. 2023

Edit: