Očista i relaxace pod kapkami
Sprchové kouty a boxy v koupelně postupně připravují vanu o titul „královna sanity“, neboť jejich obliba neustále roste. Důvodů je hned několik.
Sprchové kouty a boxy šetří prostor i vodu, je do nich snadný přístup a dokážou přispět ke vzhledu každé koupelny. Podle odborníků je sprchování ve srovnání s koupelí ve vaně i zdravější. Vana a sprchový kout se ve větších koupelnách či v domácnostech se dvěma hygienickými místnostmi v žádném případě nevylučují – naopak se vhodně doplňují.
TĚŽKÝ VÝBĚR
Výběr vhodného sprchového koutu nebo boxu však není snadný, je třeba ho provádět na základě několika kritérií. S ohledem na velikost koupelny byste měli volit nejen rozměry sprchového koutu, ale i jeho tvar. Můžete si vybrat například sprchový kout rohový, půlkruhový i víceúhlý nebo „přilepený“ ke stěně či naopak volně stojící v prostoru. Pokud si nevíte rady, navštivte bytového architekta nebo se poraďte v některém koupelnovém studiu. Můžete si také nechat sprchový kout vyprojektovat skutečně podle vlastní představy, včetně výběru zdicích i obkladových materiálů, dveří, baterií a doplňků.
S VANIČKOU, NEBO BEZ?
V prvé řadě je třeba se rozhodnout, zda si pořídíte sprchový kout s vaničkou nebo bez ní. Volit můžete vaničku čtvrtkruhovou, čtvercovou, obdélníkovou či dokonce pětiúhelníkovou. Čtvrtkruhová vanička je ideální do malé koupelny, má líbivý vzhled a v koupelně zabere málo místa. Do obdélníkové vaničky se zase pohodlně vejdou dva lidé a je vhodná i ke sprchování osob s omezenou hybností. Vaničky se dnes vyrábějí z akrylátu, ABS plastu či keramiky. Na výběr však máte i další materiály – například vaničky ocelové se smaltovaným povrchem. Vaničky jsou vybaveny speciální povrchovou úpravou, která snižuje riziko úrazu a zvyšuje bezpečnost při sprchování. To ocení především rodiny s malými dětmi nebo senioři. Důležitá je i hloubka vaničky. Vyšší vaničce dejte přednost, plánujete-li v ní například koupat malé děti. Pro seniora nebo člověka s omezenými pohybovými schopnostmi je naopak vhodná vanička nižší (pro invalidní vozík 2 cm). Pokud je to v daném bytě možné, můžeme zvolit vaničku zapuštěnou do země. Nejenže to dobře vypadá, ale jde o bezbariérové řešení. Pokud dáte přednost druhé variantě, sprchovému koutu bez vaničky, velmi záleží na správné instalaci odtokových žlabů. Pokud v tomto směru není vše, jak má být, smiřte se s tím, že po každém sprchování vás v koupelně čeká potopa a následné vytírání koupelny, což není zrovna osvěžující rituál. Ke sprchovým koutům bez vaničky se vyrábějí samostatné sprchové zástěny se skleněnou nebo plastovou výplní.
UZAVŘENÝ, NEBO OTEVŘENÝ?
Rozhodování týkající se konečné podoby sprchového koutu však pokračuje. Máte na výběr otevřený nebo uzavřený typ. Pro uzavřený se zcela jistě rozhodnou ti, kdo preferují při provádění intimní hygieny soukromí. Sprchové závěsy již patří minulosti, nahradily je praktičtější a estetičtější skleněné dveře a zástěny vyráběné z čirých až zcela neprůhledných materiálů – skla nebo plastu. Dveře a zástěny nejenže zabraňují průniku vody mimo sprchový kout, ale drží v něm i teplo, což oceníte především v chladnější koupelně. Stále větší oblibě se v domácnostech na rozdíl od minulosti, kdy jste se s nimi mohli setkat především ve veřejných prostorech nebo exteriérech, těší i otevřené sprchové kouty. Jejich předností je především to, že jsou bezbariérové. Oceníme ale i to, že v jejich případě nemusíme udržovat skleněné zástěny, což je časově poměrně náročné. Tím, že jsou otevřené, opticky zvětšují koupelnu a máme z nich výhled.
JAK SE OTEVÍRAJÍ
Pro funkčnost sprchového koutu je rovněž důležitý systém otevírání dveří, jejich materiál a rámová konstrukce. Všechny mají své výhody i nevýhody. Nejrozšířenější je posuvný systém dveří. Šetří místo v koupelně, ale pojezdy se hůře čistí a při posuvu dveří se mohou zadrhávat. Při výběru se tedy zaměřte na kvalitu posuvného systému. U kolečkových pojezdů proto zkontrolujte velikost koleček a jejich materiál. Kolečka by měla mít v průměru nejméně 2 cm, ideální je osazení bezúdržbovými ložisky. Můžete se však rozhodnout i pro sprchový kout se zalamovacím systémem otevírání. Takzvané zalamovací dveře šetří prostor i zjednodušují úklid. Největší výhodou, kterou tento systém nabízí, je velikost vstupu. I při minimální šířce koutu 70 cm zalamovací dveře zajistí vstup široký 50 cm. Zalamování směrem dovnitř zamezí vykapávání vody na podlahu a vytváření kluzkých loužiček. Tento systém však klade značné nároky na hloubku sprchového koutu, protože z ní ubírá centimetry.
PLAST, NEBO SKLO?
Všechny otevírací systémy sprchových dveří lze pořídit v plastu i ve skle, největší rozdíl tvoří zejména pořizovací cena. Plast je levnější a neváže na sebe vodní kámen. Jeho předností je snazší údržba. Sklo oproti tomu budí luxusnější dojem. Usazování vodního kamene lze řešit přípravky, které trh nabízí. Při výběru skla je třeba dát pozor na jeho kvalitu. Vhodné je bezpečnostní kalené sklo, zvlášť u takzvaných bezrámových konstrukcí sprchových koutů a dveří. Pokud sklo není usazeno v kovovém rámu, mělo by mít tloušťku alespoň 6 mm na otevíracích dveřích a pokud možno ještě o dva milimetry více na pevných částech, které jsou spojeny s dveřmi pomocí pantů. U pantového otevírání skleněných bezrámových konstrukcí se vyplatí celomosazné závěsy s kvalitním chromováním.
SPRCHOVÉ A MASÁŽNÍ BOXY
Sprchové boxy jsou vlastně kompletní sprchové kouty se sprchovou vaničkou. Tvoří je tzv. klobouk neboli strop, kde je umístěna stropní kropicí sprcha. Stěny sprchového boxu jsou vyrobeny z akrylátu nebo z bezpečnostního skla o různých šířkách začínajících na 4 mm. Sprchový box oceníte zvláště při přestavbě, protože na rozdíl od sprchového koutu nebudete při jeho instalaci muset koupelnu rekonstruovat, zdít a obkládat. Stačí ho zapojit k teplé a studené vodě a odpadu. Sprchové boxy se nejčastěji používají v koupelnách, ve kterých by vybudování trvalého sprchového koutu bylo obtížné. Na výběr máte boxy s nízkou nebo vyšší vaničkou, která částečně nahradí koupelnovou vanu. Boxy jsou vybaveny hydromasážními tryskami, horní i ruční sprchou, sedátkem a dalšími doplňky, které vám sprchování zpříjemní a usnadní provádění hygieny. Na trhu jsou i typy boxů, které vám v koupelně vytvoří parní lázně. V jejich případě však samozřejmě musíte počítat s vyšší cenou – pohybuje se v rozmezí od 8000 do 200 000 Kč. Levnější sprchové boxy jsou vhodné spíše jako dočasné řešení. Bývají většinou celoplastové, obtížněji se čistí a vaničky praskají a vržou.
DO TŘETICE – MASÁŽNÍ PANEL
Sprchové panely jsou cenově dostupným kompromisem mezi obyčejnou sprchou a dražším hydromasážním sprchovým koutem. Mají různé využití. Můžeme je instalovat do sprchového koutu, ale také nad vanu. Umožňují sprchování z ruční i hlavové sprchy, některé i z bočních trysek. Nástěnné panely mají různé provedení – rohové, nástěnné nebo univerzální. Volit můžeme i výrobní materiál, neboť se vyrábějí z plastu, skla, hliníku nebo nerezu. Luxusnější modely mohou být obohaceny o dřevěný či kamenný dekor, osvětlení nebo rádio s LCD displejem. Vodu lze regulovat stejně jako u masážních boxů, mechanicky nebo digitálně.
Datum vydání: 21. 8. 2015