Obývák mezi nebem a zemí
Zasklený balkon či lodžie vám nabídne relaxaci na čerstvém vzduchu, snížení tepelných ztrát interiéru, ochranu před rozmary počasí i hlukem z ulice a komfort srovnatelný se zimní zahradou.
Ve vastním zájmu však zvolte certifikované řešení od profesionální firmy. Bude patrně dražší než to kutilské, ale zato spolehlivé. Za své peníze získáte obytnou místnost navíc se zárukou.
S RÁMEM, NEBO BEZ?
Zasklení balkonu či panelákové lodžie může být trojího typu: pevné s rámem pro každé jednotlivé okno, hybridní s celoobvodovým rámem, nebo plně mobilní bezrámové. Každý typ má své výhody. Pevné zasklení jednotlivých oken je stabilní, odolá větru i amatérským pokusům o vloupání a mělo by lépe tepelně i zvukově izolovat. Z hygienických důvodů je však nutné, aby aspoň dvě okna šla otevřít (minimum pro vytvoření průvanu). Hybridní a mobilní systémy zasklení nabízejí odlehčený vzhled a při kvalitním provedení vám poskytnou jednoduchý způsob úplného otevření, pohodlného mytí a údržby. Můžete se rozhodovat mezi celoobvodovým rámem (hybridní systém, který je pevnější, ale jde otevírat) a bezrámovým drážkovým systémem (snadné otevření všech skel + jejich komfortní mytí).
RÁM A SKLO
Ani u bezrámového systému se ovšem nevyhnete základnímu rámu, do něhož je celý systém zasklení vložen. Volba rámového materiálu se bude odvíjet od zvoleného typu systému. Pro pevný způsob zasklení je důležité, aby rám byl odolný a trvanlivý. Favoritem číslo jedna se proto stává nerezová ocel doplněná kovy, které nepodléhají korozi (hliník, dural, měď nebo zinek). U mobilních systémů bývá základní rám či profilovaná drážka z hliníku (je lehčí a opticky subtilnější), jen upevňovací prvky a krycí plechy jsou zpravidla z nerezové oceli a hliníku. Každý typ systému by měl využívat kvalitní silikonová těsnění. V kterémkoli systému platí, že bezpečí a pohodlí vám zajistí jedině zasklení bezpečnostním tvrzeným sklem. Toto sklo zůstává plně průhledné, a nesnižuje tedy uživatelský komfort. Nejsou-li skla pevně zasazena v rámu, nýbrž jen nahoře a dole vsazena do lehkého hliníkového profilu, měla by mít pečlivě zabroušené hrany a být s tímto profilem nejen slepena, ale také snýtována. Pokud máte fóbii z mytí skel, nabídnou vám někteří výrobci řešení: zasklení samočisticím sklem. Tato vymoženost ovšem realizaci prodraží nejméně o 2000 Kč/m2.
INVESTICE NA CELÝ ŽIVOT
Zručná firma zvládne montáž zasklení na běžný balkon nebo lodžii za 5 až 6 hodin. Při svislém zasklívání je pro stanovení ceny klíčová výška zasklení. Výrobci ceníky zpravidla nezveřejňují, ale pokud jde o standardní výšku skel (maximálně 150 cm), počítejte u lodžie orientačně s cenou 3500 Kč/m2. Výrobci vám zpravidla nenabídnou delší záruku než 5 let, což ale není důvod k obavám: Reálná životnost kvalitního zasklívacího systému je až desetinásobná! Jediné, co může podlehnout zkáze dříve (vlivem nehody či neobratné manipulace), je sklo. A právě na sklo se záruka zpravidla nevztahuje! Proto se vyplatí pečlivě vybrat systém s bezpečnostním tvrzeným sklem, ale také na místě důkladně zkontrolovat kvalitu samotné realizace.
KLÍČOVÉ JE MYTÍ SKEL
Ideálem je, aby se systém zasklení dal snadno ovládat a obešel se bez pravidelné údržby. Ovšem pokud si nepřiplatíte za samočisticí skla, pravidelné mytí skel vás nemine… U většiny systémů přitom bývá právě mytí vnější strany skel určitou slabinou. Část mobilních systémů s drážkovým pojezdem (posuvem skel v kolejničce) nabízí pro čištění vnější strany skel stěrku s prodlouženou rukojetí. Díky ní zvládnete skla kompletně umýt z vnitřní strany balkonu. Ještě jednodušší způsob mytí však nabízí rozdvojené kolejničkové vedení u stropu, které umožňuje skla pohodlně otáčet a sklápět k boční stěně (systém Optimi). Právě proto se stalo předmětem hromadného kopírování. Co na tom, že je tento systém chráněn patentem – jsme přece v Česku…
VY NEMÁTE BALKON?
Jestli vlastníte jen malý byt, který nemá balkon ani lodžii, nabízí se i jednodušší (a finančně výhodnější) řešení než jeho výměna. Nechte si balkon zavěsit na fasádu! Dobrý nápad se stal základem konstrukční novinky, jejíž výroba se rychle rozvíjí. Závěsné ocelové balkony mají vlastní nosnou konstrukci: Tvoří ji zpravidla boční rám ve tvaru čtverce, který je přivařen k podlahové desce a zároveň úhlopříčně protnut nosným ocelovým táhlem k uchycení. Směr úhlopříčného uchycení je od přední spodní části bočního rámu směrem k horní zadní části. Na konci je nosné úchytové táhlo opatřeno závěsným okem. Oba boční rámy jsou v přední části dvojmo spojené nosníky. Horní část balkonu je osazena zábradlím. V zadní spodní části balkonu jsou přivařeny otočné dorazy.
VZHLED A ROZMĚRY
Kovová konstrukce balkonu má povrch zpravidla opatřen žárovým zinkem. Na vaše přání může firma opatřit povrch ještě komaxitovým nástřikem v barvě, kterou si sami zvolíte. Rovněž provedení výplně balkonu závisí jen na vašem výběru – může být z bezpečnostního skla i z plastu, z děrovaného, trapézového nebo hladkého plechu, z populárního tahokovu či kovových trubek. Také rozměry balkonu si (aspoň u některých výrobců) můžete vybrat. Nikoli neomezeně, ale maximální formát 6 x 1,5 metru už není k zahození.
ZASKLENÍ ZÁVĚSNÉHO BALKONU
Do nedávna si zasklívací systém mohli dopřát jen majitelé betonových balkonů či lodžií. Dnes však můžete zasklít rovněž samonosný závěsný balkon ocelové konstrukce. Na této novince spolupracovaly firmy Alumistr (výrobce zasklívacích systémů) a Pekstra (výrobce závěsných balkonů). Výsledné konstrukční řešení zároveň umožňuje zvětšit plochu stávající lodžie nebo balkonu až o metr hloubky. Díky tomu získáte opravdu pohodlné posezení – skutečný obývák mezi nebem a zemí…
ZÁVĚS BALKONU
Boční rám ve tvaru čtverce je přivařen k podlahové desce a protnut nosným ocelovým táhlem k uchycení.
STŘEŠNÍ OKNO, KTERÉ SE V MŽIKU ZMĚNÍ V BALKON
Patentovaný střešní balkon Velux Cabrio promění na pohled obyčejné střešní okno během pár vteřin v balkon, takže můžete vyjít ven na čerstvý vzduch, aniž byste udělali jediný krok mimo svůj dům. Střešní balkon otevře váš pokoj okolnímu světu a nabídne vám báječný výhled. Překvapivý prvek, který vpustí dovnitř více přirozeného denního světla i čerstvého vzduchu. Tři možné polohy demonstrují naše snímky. Foto: Velux
TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM
Datum vydání: 13. 5. 2020