Obložený dům
Souvislost anglických slov „facade“ (fasáda) a „face“ (tvář) je víc než zřejmá. Při pohledu zvenčí jde jednoznačně o nejviditelnější část stavby, o skutečnou tvář domu. Navíc má ovšem za úkol obydlí chránit před horkem, zimou i nepřízní počasí. Všechny uvedené funkce spolehlivě zvládne kvalitní fasádní obklad.
Fasádní obklady a panely dnes dokážou vašemu domu nabídnout trvanlivé a elegantní řešení, které – na rozdíl od většiny omítek – nevlhne, nebledne, neloupe se ani nešpiní. Obklad fasády lze vytvořit z materiálů skutečně rozmanitých – od měkčeného PVC na dřevěném roštu přes vysokotlaký laminát, hliník, dřevo, cementotřískové desky, cihelné pásky, mrazuvzdornou keramiku a přírodní kámen až po betonové imitace kamene a řadu dalších „kamenů 21. století“, moderních kompozitů. Těm jsme se ovšem podrobně věnovali v loňském roce (Domov č. 11/2014), takže je při letošní přehlídce „módy pro dům“ naopak ošidíme.
Přírodní půvaby vedou, ale…
Ze všeho nejdříve dejme slovo tomu, z čeho jsme všichni vzešli – ryzí přírodě! Možná není dokonalá, má své slabůstky, zato je však plná fantazie. Kamenný obklad fasády si můžete pořídit z kvarcitu, mramoru, žuly, břidlice nebo pískovce, ale také třeba z poněkud extravagantního polodrahokamu onyx. Většina obkladů se přitom dá použít jak pro fasády, tak i pro vnitřní prostory. A jestliže specifické funkční vlastnosti materiálu zpravidla lze překonat použitím umělého kamene, bohatství přírodní kresby, struktury i textury kamene zatím umělé materiály dosáhnout nedovedou. A snad je to dobře! Ale rozhodně je dobře i skutečnost, že se kompozity blíží nejen k ideálu funkční dokonalosti, nýbrž také kvalitní estetické nápodoby. Pro laika je stále těžší poznat, co je a co není přírodní kámen. Už žádný laciný kýč!
MOUROVATÝ OBKLAD. Půvabný efekt vícebarevného obkladu fasády rodinného domu umělým kamenem Shale 1208. MAGICRETE.
Co kdo má a nemá
Přírodní kameny mají každý něco. Žula (granit) se právem honosí skvělými mechanickými vlastnostmi (vysoká pevnost, nízká obrusnost, nízká nasákavost). Navíc se dá velmi dobře povrchově upravovat. Také křemenec (kvarcit) vyniká tvrdostí a pestrostí barevné škály. Jeho další předností je jemně zrnitý neklouzavý povrch, který nabízí hojné využití i pro vodorovné plochy terasy nebo okolí bazénu. Rovněž mezi pískovci jsou nejodolnější právě ty, které obsahují dostatek křemitého tmelu (křemenné pískovce). Svou kvalitou se ovšem pískovce výrazně liší. Pro využitelnost pískovce na fasádní obklady má proto klíčový (skutečně zcela zásadní!) význam ložisko, z něhož byl vytěžen. Tvrdá a mimořádně trvanlivá je břidlice: díky své specifické odlučnosti po vrstvách a barevně atraktivnímu povrchu s řadou zajímavých odlesků nachází uplatnění jak pro obklad fasády, tak i jako střešní krytina. Nevýhodou bývá vyšší cena. Neméně atraktivní povrch s nádhernou přírodní kresbou vám nabídne mramor, jenže v jeho případě nemůže být o vysoké odolnosti řeč. Vykazuje nejen nižší tvrdost a odolnost vůči povětrnostním vlivům, nýbrž i vyšší obrusnost.
Umělý jako pravý
I když ponecháme stranou „klasické kompozity“ (Corian, Hi-Macs, Montelli, Avonite, Staron, Swanstone, Lyric, Hanex a další), zbývá ještě řada výrobků z vysoce kvalitních betonových směsí, které se snaží co nejvěrněji napodobit přírodní kameny. Například u štípané břidlice nebo lámaného mramoru existují opravdu věrohodné imitace. Ať už ve formě obkladových pásků, nebo obkladových panelů nacházejí uplatnění na fasádě, terase i v interiéru. Nejčastěji jde právě o fasádní obklady, obklady zdí, soklů, plotů, komínů či krbů, kde zajišťuji dokonalý vzhled obložené plochy po dobu několika generací. Trvanlivost těchto výrobků (včetně stálosti vzhledu) se pohybuje v řádu desítek let. Totéž platí také pro betonovou dlažbu v provedení umělého kamene, zejména pak pískovce či břidlice, která je určena především k využití v exteriéru.
SOUBOJ KAMENŮ. Zatímco na zahradě vily se vyjímá přírodní kámen, její fasáda je obložena umělým kamenem typu Shale. MAGICRETE.
Krása lícové cihly
Nezvolili jste kámen? Nevadí – máte ještě řadu dalších možností. Jednou z nich jsou elegantní lícové cihly. A pokud už máte postaveno a hledáte jen „vnější slupku“, můžete ji bez rozpaků vytvořit pomocí cihelných obkladových pásků. Jejich výhodou jsou jednak nízké náklady (materiál není drahý a pro obklad fasády nejsou zapotřebí náročné stavební úpravy), jednak snadnost práce (obklad je jednoduchý, odpadá pracné řezání cihel). Přitom výsledný vzhled zdiva může být k nerozeznání od cihelné stěny! Ale taky nemusí: Budete-li chtít, můžete cíleně použít barvy a odstíny, jichž u klasické lícové cihly nikdy nedosáhnete. Jestliže máte obavy z odolnosti povrchu vůči mechům, lišejníkům a rozmarům počasí, můžete podstatně zvýšit trvanlivost využitím glazovaného povrchu. Tutéž možnost máte ostatně i v případě plného lícového zdiva. Jen se pak musíte smířit s tím, že povrch se bude lesknout a i po letech bude spíše „zářit novotou“ než vyzařovat důstojnou patinu.
Není cihla jako cihla
Pokračujme v „matení pojmů“… U obkladu fasády lze zvolit rovněž keramické pásky, které také zvýší odolnost a trvanlivost povrchu, nebo dokonce věrnou betonovou nápodobu cihelných pásků. Aby toho nebylo málo, můžete mít z betonu i masivnější obklad, který bude věrně imitovat cihelné zdivo a plnit další dvě funkce: zateplení a odstranění vlhkosti zdiva. Fasády z betonových obkladů totiž mohou být dokonale odvětrávané, takže ochrání váš dům před vznikem plísní. Klíčovou roli pro správné odvedení dešťové vody z fasádního pláště hraje důmyslně navržený tvar a průřez betonové cihly, důležitý je i statický příklon cihel k obkládané stěně.
A zcela identický obklad jako v exteriéru (cihlový, keramický nebo betonový) můžete samozřejmě použít i k doladění atmosféry uvnitř svého příbytku.
Mezi cementem a dřevem
Víte, co znamená název Cetris? Je to vlastně zkratkové slovo, které prozrazuje dvě hlavní složky fasádních desek: cement a třísky. Cementotřískové desky Cetris slučují výhody obou zmíněných složek. Jsou lehčí než tradiční cementovláknité desky, ale zato svou pevností a odolností vůči nestálé povětrnosti, mrazu i plísním předčí jak štěpkocementové, tak i sádrokartonové desky. Na jejich adresu lze říci spoustu chvály: jsou ekologické, hygienicky nezávadné a mrazuvzdorné, ale odolávají také ohni. Navíc dokonale zvukově izolují (což je u fasádních desek podstatná vlastnost), jsou pružné a snadno opracovatelné – dají se vrtat, řezat, frézovat i brousit. Špatnou zprávou je složení desek Cetris vlastně jedině pro hmyz: Kvůli tomu, že obsahují cement, ani trochu mu nechutnají!
PŮVABNÝ PERLITBETON. Fasádní obklady Lifebrick jsou vyrobeny z betonu či perlitbetonu. Vyznačují se barevnou i tvarovou stabilitou, jsou ekologické, recyklovatelné a vysoce požárně odolné. Fasáda je bezúdržbová a dokáže zajistit kompletně prodyšné zateplení. Lifebrick.
HPL versus CPL
Ideální pro vytvoření moderní odvětrávané fasády je rovněž laminát, ale ne jakýkoli! Mělo by jít vždy o vysokotlaký laminát HPL (High Pressure Laminate) – bezúdržbový kompozitní materiál s téměř neomezenou životností. Vyrábí se ve stacionárních lisech při vysokém tlaku a teplotě, může mít tloušťku od 0,6 až do 1,8 mm a je několikanásobně odolnější než laminát průběžně válcovaný při zvýšené teplotě. Ten nese označení CPL (Continuous Pressure Laminate), je výrazně tenčí (0,2 až 0,6 mm), levnější a hodí se na spoustu jiných aplikací (dekorace, povrch interiérového nábytku a dveří), ale pro fasádu nikoli. Vysokotlaký laminát ve formě desek seženete v široké škále barev a dekorů včetně imitací dřeva.
Odvětrávané PVC
Z řady dalších systémů odvětrávané fasády, které jsou řešeny z plastů a často napodobují kamennou nebo cihelnou fasádu (vinyTherm, vinyStone, Solid Stone, Solid Brick), poněkud vyčnívá jednoduchý systém Vinyl Siding, který si na nic nehraje a nic nezastírá. Jde o zateplený a odvětrávaný fasádní obklad na bázi měkčeného PVC. Jeho profily jsou vyráběny koextruzí (současným protlačováním) a jsou probarveny v plné tloušťce. Fasádní obklad se skládá z lamel, je lehce omyvatelný běžně dostupnými saponáty a zahrnuje několik skupin prvků, které se mohou vzájemně kombinovat či nahrazovat. Díky tomu vytváří ucelenou soustavu pro kompletní opláštění libovolného typu budovy. V kombinaci s izolačními materiály (doporučen je Rotaflex Super) dosahuje plastový obklad Vinyl Siding výborných parametrů jako dodatečné zateplení budovy. Při vhodné kombinaci jednotlivých segmentů může být zateplení i esteticky hodnotné. Trumfem, na který český zákazník slyší, není jen výhodná cena, nýbrž především v této cenové kategorii unikátní garance: Záruka na materiál činí 50 let! Zároveň nás to ovšem nutí k zamyšlení. Žijeme v době téměř nezničitelných plastů, které nás všechny přežijí…
LAMELOVÁ ELEGANCE. Fasádní lamely z cementotřískových desek Cetris Profil Lasur (dřevo, odstín 006) na Centru sociálních služeb Prostějov. Cetris.
ODVĚTRANÁ STAVEBNICE. Fasáda Novabrik je překládaný systém stavebnicového typu . Díky odvětrání brání vzniku plísní a chrání tepelnou izolaci. Novabrik.
Text: Vít Straňák; Foto: archiv firem
Datum vydání: 8. 4. 2015