NOVÝ KABÁT SE ZATEPLENÍM
Obklad fasády dokáže vašemu domu dodat úplně novou tvář. Ostatně samo slovo „fasáda“ je odvozeno od anglického „face“. Je ale škoda nespojit tuto inovaci se zateplením pomocí provětrávané fasády.
Systémy provětrávaných fasád využívají vcelku jednoduchý princip: Prouděním vzduchu v mezeře mezi fasád ním obkladem a vlastním zatepleným zdivem brání vlhnutí obvodového zdiva a vzniku plísní. Díky tomu vám provětrávaná fasáda přinese nejen úspornější a modernější bydlení, ale také celkově zdravější domov.
PROUDĚNÍ VZDUCHU
Instalace nové provětrávané fasády se zateplením znamená investici, která jednoznačně zvýší celkovou hodnotu vašeho domu. V podstatě jde o druh vnějšího zateplení, jenže oproti klasickému kontaktnímu zateplení (systémy ETICS s polystyrenem či minerální vatou) funguje na úplně jiném principu. Jedná se totiž o bezkontaktní zateplení domu, kdy je mezi tepelným izolantem (tím bývá nejčastěji minerální vata) a vnějším obkladem fasády záměrně ponechána vzduchová mezera, která díky komínovému efektu (proudění vzduchu) pomáhá odvádět vlhkost z celé obvodové konstrukce. Tím jednak průběžně zabraňuje tvorbě plísní uvnitř objektu, jednak konstrukci domu aktivně vysouší. Přirozeným způsobem tak řeší problém, který vzniká u řady rodinných či bytových domů v souvislosti s kontaktním zateplením.
TEPLOTA A VLHKOST
Pokud si pořídíte nová okna, která opravdu kvalitně těsní, a zároveň neprodyšně zateplíte dům polystyrenem, což jsou dva zdánlivě logické kroky, začne se leckdy v zimním období tvořit v rozích místností plíseň. Proč? Jestliže jste svůj dům důsledně utěsnili, ale zároveň nevybavili moderním systémem řízeného větrání, nemá vlhkost z interiéru kudy unikat.
Zejména v koupelně a kuchyni (ale nejen tam) vzniká značné množství vlhkosti a systémy odvětrávání často nefungují, jak by měly. A když už jste jednou investovali do kvalitních oken a pořádné vrstvy zateplení, byli byste blázni, kdybyste v zimě své pracně „nasyslené“ teplo pouštěli pánu bohu do oken… Jenže současně s teplem zůstává uvnitř uvězněná vlhkost, která se pak začne srážet na stěnách. Kouzlo provětrávané fasády spočívá právě v tom, že umožňuje konstrukci domu přirozeně dýchat a zároveň o získané teplo nepřicházet.
ŠATY NA MÍRU
Výhodou provětrávané fasády je i skutečnost, že se snadno může stát „oblekem na míru“: nejen volbou zateplení, ale především svým zevnějškem. Obklad, který se na zateplené zdivo (resp. na konstrukci ve větrané mezeře) zavěšuje, je totiž designově velmi variabilní a umožňuje kombinaci různých materiálů – od dřeva přes cementotřískové desky či obklady z vibrolisovaného betonu až po jednoduché, ale trvanlivé opláštění z plastu. Naše snímky vám představují několik základních estetických variant. Speciální fasádní obklady zpravidla téměř nestárnou – i bez údržby vydrží krásné několik desetiletí. A když už dojde k jejich poškození, stačí většinou jen dílčí oprava, která není příliš nákladná. Fasádu lze namontovat také na nerovný podklad a v případě potřeby opět rozebrat, aniž by došlo k poničení fasádních desek. Díky tomu vám provětrávaná fasáda umožňuje relativně snadno měnit vzhled domu, průběžně ho pohledově osvěžovat a dodávat mu stále novou architektonickou hodnotu.
SEČTĚTE SI PLUSY
Co vše vám správně realizovaná provětrávaná fasáda přinese? Zaprvé skvělou tepelnou izolaci domu v zimě i v létě, takže ušetříte jak za vytápění, tak i za klimatizaci. V tom funguje bezkontaktní zateplení stejně jako to kontaktní. Vzduchová mezera mezi fasádní deskou a izolantem ovšem zajišťuje cirkulaci vzduchu a zbavuje tak zdivo vlhkosti. Uvnitř domu se pak netvoří plísně, které způsobují alergie či dokonce astma. To je druhý citelný přínos.
Rovněž zvuková izolace provětrávaných fasád bývá ve srovnání s těmi kontaktními podstatně lepší. Proč? Jednak minerální vata pohlcuje hluk podstatně více než polystyren, jednak jako účinný izolant proti hluku působí i samotná větraná mezera. Proto ani kontaktní systém s minerální vatou nedokáže svými akustickými parametry konkurovat provětrávané fasádě. Průběžné odvětrávání vlhkosti ze zdiva prodlužuje také životnost stavební konstrukce a dlouhodobě zlepšuje statiku celého domu. Suché zdivo je zkrátka zdravější a vydrží déle. Navíc pomáhá konstrukci přirozeně vyrovnávat tepelné rozdíly mezi interiérem a exteriérem. Komínový efekt větrané mezery odvádí také dešťovou vodu bez rizika, že pronikne do skladby tepelné izolace a sníží její účinnost. Lze tedy shrnout: Provětrávaná fasáda je zdravá pro dům i jeho obyvatele.
Text: Vít Straňák, foto: archiv firem a Kamil Rakyta
Datum vydání: 9. 12. 2020