Nové jádro, nový byt!
Byt v paneláku dávno neznamená bydlení na nižší úrovni. V původní podobě ovšem byty v panelových domech nevyhoví dnešním požadavkům na bydlení. Vhodná rekonstrukce je však může posunout na žebříčku komfortu i výš než leckteré byty v novostavbách.
Neduhy původních panelákových bytů bývají četné, přičemž mezi nejčastější patří hygienicky nevyhovující umakartové jádro. Z dnešního pohledu je nedobré především dispoziční řešení – místnosti jsou stísněné, v malých chodbách se sotva otvírají dveře, v miniaturních a zastaralých kuchyňských prostorách se jen těžko vaří i větrá. Technický stav bytů pak obvykle odpovídá kterékoliv jiné stavbě staré třicet čtyřicet let: elektroinstalace jsou vedeny hliníkovými kabely, nikoli měděnými, počty zásuvek jsou z pohledu současného uživatele poddimenzovány. Po renovaci, lépe výměně, volají podlahy, povrchy stěn, radiátory, někdejší „vestavěné“ skříně, dveře i okna.
LEPŠÍ NEŽ NOVOSTAVBA?
Pokud toto vše přizpůsobí majitel panelákového bytu současnému standardu, pak může často získat kvalitativně lepší bydlení než v případě mnoha bytů v novostavbách. Desítky let staré panelové domy totiž bývají často situovány v dobrých lokalitách měst s kvalitní dopravní dostupností a infrastrukturou. Navíc, pokud se majitelé bytů starají dobře o dům jako celek, pak bývá provoz společných prostor i levnější než v domech stavěných v současnosti.
DALŠÍ PLUS PANELÁKU
Bydlení v panelovém domě může ovšem nabídnout i další výhody. Kromě lokality a vyvinuté infrastruktury to může být i čitelnost panelákových konstrukcí, neboť podle odborníků při rekonstrukci panelového bytu jen výjimečně narazíte na nečekanou komplikaci. Panelové domy jsou navíc rovněž unikátní, pokud jde o životnost vlastní nosné konstrukce. Zbývá tak už jen přizpůsobit vnitřní prostory dnešním nárokům či jen měnícím se potřebám domácnosti.
Pro celý dům
◗ Základem revitalizace celého panelového domu jsou opatření, která vedou ke snížení energetické náročnosti budovy (zateplení obvodového pláště a střechy, výměna oken a vstupních portálů, otopné soustavy).
◗ K dalším patří sanace nosné konstrukce, především lodžií, výměna výtahů a průběžná údržba či výměna rozvodů vody, plynu, elektřiny a odpadů.
◗ Samozřejmostí bývají investice do interiérů společných částí – podlahy, omítky, úspornější a regulovatelné osvětlení, výmalba – a technických vylepšení, například vybavení kamerovými systémy.
JÁDREM TO ZAČÍNÁ
„Jádra před rekonstrukcí jsou hygienicky naprosto nevyhovující, do malé koupelny se často nevejde pračka, natož sušička, dveře se kvůli nedostatku prostoru musí otevírat ven – nejčastěji do úzké chodby. Rovněž malé WC je z dnešního pohledu nehygienické, nemluvě o dožilém vybavení a materiálech, neexistujícím odvětrání a s tím spojeným výskytem plísní…,“ vypočítává nedostatky, s nimiž se potkává v praxi, Tomáš Zima ze společnosti Nemoinspekt. Pokud majitelé panelákového bytu nepřistoupí
rovnou ke kompletní přestavbě interiéru, pak bývá prvním a zásadním krokem právě vybourání umakartové konstrukce bytového jádra, které se nahrazuje novým – vyzděným. Stavět nové příčky se nedoporučuje z klasických cihel, neboť zbytečně zatěžují nosnost stropu. Lehčím materiálem, který je zároveň pohodlnější na manipulaci a lépe vyhoví požadavkům, jsou pórobetonové tvárnice. Nové příčky mohou být ovšem provedené ze sádrokartonu, který je velmi populární a nabízí možnost dokonalého propracování detailů, relativně snadného vybudování nik, říms a jiných prvků. Do vlhkých prostor, jakými koupelny jsou, je však třeba použít sádrokartonové desky s impregnací. V obou případech lze pak povrch upravovat různě, pouze s ohledem na stále přítomnou vlhkost. Nejčastěji vítězí keramické obklady (podobně na podlahách se setkáte nejčastěji s dlažbou, která je dobrým řešením také pro instalaci případného podlahového vytápění). Vnitřní příčky v jádru – mezi koupelnou a toaletou – lze také vytvořit ze skla, které musí mít ovšem patřičné bezpečnostní parametry. Lze přitom využít současných možností a kromě skla (například mléčného) nechat do skleněné příčky zalaminovat jakoukoliv grafiku, která zajistí potřebnou intimitu v koupelně i na toaletě.
NOVÉ ROZVODY
Nedílnou součástí rekonstrukce jádra jsou nové rozvody elektroinstalací – vody, elektřiny a odpadu. Subtilními příčkami, které spoří potřebné centimetry, lze ušetřit sekání, a to pomocí předstěnových systémů, které jednak skryjí potřebné kabely či trubky, a jednak nabídnou dostatečnou nosnost pro závěsné zařizovací předměty (záchodovou mísu, bidet i nábytek). Podobně lze ukrýt rozvody třeba v sádrokartonovém „schůdku“. Nezapomínejte, že v každém případě musí i v nové koupelně či toaletě zůstat snadno přístupná instalační šachta a že návrh nové podoby jádra musí počítat s nezměněnou pozicí stoupaček – s nimi zkrátka nelze hýbat.
Než změníte dispozici
Pokud hodláte celý byt proměnit k nepoznání a „nechat jen obvodové zdi“, pak je nutné ověřit, které stěny jsou nosné a které nikoli. Tento fakt je třeba zohlednit i u samotného jádra. Ne se všemi příčkami lze totiž hýbat nebo je zcela odstranit. Bytová jádra přitom bývají v různých typech domů řešena různě. Statika na tuto oblast v každém případě povolejte.
MODERNÍ POHODLÍ
Přestavbou lze z bývalých prostor koupelny a toalety, kde nebylo téměř k hnutí, vybudovat chytře řešenou místnost či místnosti, kam se vejde pohodlná vana opatřená sprchovou zástěnou, případně komfortní sprchový kout, toaleta i bidet, pračka se sušičkou (které je rozumné pořídit v setu a postavit na sebe). Důležité je dostatečné odvětrání, což zajistí částečně centrální větrání, ideálně ale s pomocí dalšího větráku například ve sprchovém koutu. Nábytek doporučují odborníci pořídit závěsný a koupelnu, byť je možná větší, než bývala, jím zbytečně nezatěžovat. Stejnou službu zajistí police či niky. Pokud jsou nutné uzavřené úložné prostory, pak zkuste využít praktické skříňky pod umyvadly či vysoké skříňky. „Pro paneláková jádra je vhodná varianta skříňky v šířce pouhých 44 cm doplněná o keramické umývátko bez přepadu. Skvělou službu udělají vysoké doplňkové skříně, u kterých je hloubka jen 25,6 cm – což z nich dělá úzkého, a přitom komfortního pomocníka v ukládání koupelnových nezbytností,“ radí Zdeněk Blažek ze společnosti Dřevojas.
KUCHYNÍ TO POKRAČUJE
Nestává se často, že majitelé panelového bytu začnou rekonstrukcí jádra a tou také skončí. Tento krok na sebe nabaluje další zásahy. V porovnání s komfortní koupelnou náhle zbytek prostor působí nepatřičně a sešle. Kompletní rekonstrukce tak často bývá pozvolným procesem, který z výměny jádra přirozeně vyplyne. Následuje obvykle výměna kuchyňské linky a samozřejmě spotřebičů za technicky vyspělejší a vestavěné, které zajistí, že nová kuchyň bude působit vzdušněji a prostorněji. Pokračuje to novými podlahami, které nahradí linolea a koberce…
DVEŘE, KTERÉ ŠETŘÍ MÍSTO
Dalším krokem bývá pořízení nových dveří, a to především vchodových, neboť původní dveře do panelákových bytů nenabízejí dostatečné bezpečí pro obyvatele ani jejich majetek. Také interiérové dveře (s typickým prosklením a plastovou klikou) chtějí výměnu, i proto, aby ladily s novými dveřmi jádra. Nejvíce jich bývá v malých chodbách. Ušetřit potřebné místo a učinit chodbu prostornější umožňují zasouvací dveře do zdi, přesněji do stavebního pouzdra. Trh nabízí typizované řešení právě pro panelákové byty v podobě dvojitého pouzdra, které slouží k oddělení dvou sousedících místností. Každé křídlo dveří se zasouvá na opačnou stranu – a jejich pohyb je nezávislý. „Stavební pouzdra pro zasouvací dveře mohou přijít jak do zděné příčky, tak do sádrokartonové. Umožňují přitom použití jakýchkoli dveří, od všech českých výrobců, dřevěných (plných i prosklených) i celoskleněných,“ dodává Petr Paksi ze společnosti J.A.P. Praktické jsou rovněž dveře posuvné po zdi. U tohoto řešení musíte jen ponechat volný prostor na stěně, kam se dveře budou otvírat – posouvat. Ušetřit místo v exponované panelákové chodbě umožní i reverzní zárubeň. Všechny dveře budou stát takzvaně v jednom šiku a nebudou vystupovat z hloubky stěny, jak to je u běžných zárubní. Navíc je budete otevírat v opačném směru, tedy do zárubně, respektive do dané místnosti. Kromě toho se jedná i o bezpečnostní opatření, kdy nehrozí poranění osob, které se v chodbě pohybují. Použity jsou skryté závěsy a plochu dveří tak nic nenarušuje. „Pro dokonalé sladění interiéru se nabízí využít jeden dekor na vše – od dveří, přes obkladové panely, šatní skříně až k věšákovým stěnám,“ doporučuje Dušan Vrtal, zástupce marketingu společnosti Sapeli.
CO TY OSTATNÍ?
Výměnu klasických otvíravých dveří i ve zbytku bytu lze dnes provést bez bourání kovových zárubní, jejichž nahrazení dřevěnými je i poměrně rychlé. Existuje totiž systém obkladu kovových zárubní, kterým se staré zárubně zakryjí a osadí novými dveřmi v odpovídajícím dekoru. Pravé dveře lze v tomto případě také nahradit levými a opačně, změnit můžete i způsob otevírání. Systém lze použít na různé průchozí otvory i tloušťky stěn.
NA CO POZOR?
Standardní rekonstrukce panelákového jádra firmou dnes vyjde na 100 až 120 tisíc korun v závislosti na zvolených materiálech a zařizovacích předmětech, přičemž zahrnuje projekt, vyřízení případného stavebního povolení, stavební práce, materiál, zařizovací předměty a hrubý úklid. Podmínkou, aby byt po rekonstrukci skutečně odpovídal moderním požadavkům na bydlení a zároveň sloužil další dlouhé roky, je však dobře odvedená práce i kvalitní vybavení. To bohužel není pravidlem. „Často se setkáváme s použitím laciných materiálů, které málo vydrží, v některých případech chybí odvětrání koupelny a WC, což zapříčiňuje vznik plísní. Dalším nešvarem bývá nekvalitní provedení obkladů a osazení van a sprchových koutů. Použití obyčejných plastových zařizovacích předmětů s sebou může po čase přinést problémy – popraskání silikonů u napojení na stěny, znehodnocení povrchu vany nebo sprchy,“ konstatuje Tomáš Zima ze společnosti Nemoinspekt. Pokud tedy nejste skutečně zkušení kutilové, do rekonstrukce jádra se na vlastní pěst nepouštějte. A při výběru firmy buďte pečliví, dejte na reference i dobře uzavřenou smlouvu.
Datum vydání: 9. 5. 2015