Nové bydlení? Stačí rekonstrukce!

Rekonstrukce jádra a vnitřních prostor bytů – to je téma pro nejbližší měsíce, možná i roky. Proč? Zkvalitnění vlastního bydlení je tou nejlepší investicí do budoucna.

Celoskleněné dveře VEKRA Interier Glass se v rekonstruovaném prostoru zasouvají do stavebního pouzdra. vekra.cz, foto VEKRA

Většina lidí s běžnými příjmy a bez zásadních úspor dnes dobře ví, že pořízení nového bytu pro ně bude v nejbližší době nedostupným snem. Proto je logické zhodnotit podle svých finančních možností stávající byt. Ostatně i celková rekonstrukce vás stále vyjde levněji.

 

Vyhněte se chybám

V případě rekonstrukcí často platí, že ty největší chyby se dělají právě u základních, zdánlivě banálních věcí a úkonů, na které se majitel nesoustředí, protože je považuje za samozřejmé či nepodstatné. Vyhnout se banálním chybám vám pomůže zkušená firma. Ovšem pokud budete pod ekonomickým tlakem, dost možná podlehnete pokušení dát přednost nejlevnější nabídce. Nedělejte to! Rozhodně neplatí, že každá firma odvede stejně kvalitní práci. Vždy hledejte předchozí realizace vytipované společnosti, zjistěte si její odborné zázemí a snažte se získat maximálně věrohodné reference. Je to sice časově náročnější postup, ale vyplatí se. Navíc většina firem, které se mají čím pochlubit, to dnes ochotně činí na svém webu! Přehnaně „škudlit“ byste neměli ani při volbě materiálů a konkrétních výrobků. Více než nízká cena znamená spolehlivý výsledek se zárukou.

Decentní a prosvětlená realizace nové kuchyňské linky s fóliovanými nábytkovými dvířky T.classic. trachea.cz, foto Trachea

 

Bez umakartu, s dobrou smlouvou

Jestli se chcete důsledně zbavit umakartu v panelovém bytě, bude s tím souviset také výměna elektroinstalace, dveří, koupelnového nábytku a většinou i kuchyňské linky. Právě proto je důležité dříve, než si necháte byt „rozkopat“, provést aspoň rámcový stavebně technologický průzkum stavu celého bytu a technickou přípravu zakázky. A samozřejmě nezapomeňte na řádnou smlouvu včetně ceny, přehledného položkového rozpočtu a jasných podmínek plnění pro obě strany. Neměly by chybět ani záruky a nárok na servisní opravy.

Příjemný retrostyl nabízí WC mísa a nádržka Heritage Granley. Akční cena WC mísy v rozměru 369 x 503 mm 11 409 Kč. koupelny-ptacek.cz, foto Koupelny Ptáček

 

Kde s rekonstrukcí začít?

Pokud jde o byt v panelovém domě, rozhodně by rekonstrukce (ať už jakkoli rozsáhlá) měla začít přestavbou umakartového jádra. Jednak proto, že jde o nejslabší místo panelové výstavby, jednak proto, že právě od něj se bude odvíjet další průběh rekonstrukce. Pro bezproblémovou realizaci většiny následujících prací musí být bytové jádro a jeho okolí předem připraveno. Navíc půjde pravděpodobně o nejprašnější, nejšpinavější a stavebně nejnáročnější část. Už zdárné dokončení tohoto dílčího kroku zásadním způsobem zhodnotí kvalitu bydlení v paneláku.

Koupelna jako v novostavbě! Plně vybavené hygienické zázemí po rekonstrukci bytového jádra. az-kratochvil.cz, foto AZ Kratochvíl

 

Rozvody vody

V rámci rekonstrukce bytového jádra vás čeká vyvedení nových vodovodních rozvodů a odpadů. Než k tomu dojde, je dobré mít již dopředu vybraný nábytek. Důvody vysvětluje Ing. Petr Blažek, generální ředitel společnosti Dřevojas, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku: „Častou chybou při plánování nové koupelny je, že si lidé nejprve nechají od instalatéra vyvést vodu a odpad – a teprve pak vybírají nábytek. Ten ale nemusí na nové instalace přesně pasovat. Jediným řešením v takových případech je finančně náročnější nábytek na míru.“ Pro bezproblémovou rekonstrukci přitom stačí maličkost: před realizací vodoinstalace znát rozměry svého nového koupelnového nábytku.

Zásuvka Elegant Aqua s krytkou v odstínu grafit nabízí bezpečnostní krytí IP 44, které chrání i proti stříkající vodě. obzor.cz, foto Obzor

 

Elektroinstalace

Po vyvedení vodovodních rozvodů přijdou na řadu ty elektroinstalační. Také ony by měly být plánovány v závislosti na budoucím koupelnovém vybavení a jeho rozmístění. Elektroinstalace v koupelně musí splňovat platnou normu, pozor je třeba dát zejména na dostatečnou vzdálenost umístění přístrojů elektroinstalace od zdrojů vody. Své o tom ví Marek Beneda, obchodně technický zástupce společnosti Obzor Zlín, českého výrobce domovní elektroinstalace: „Umístění zásuvek v blízkosti umyvadla určuje tzv. umývací prostor, tedy pomyslný pruh stěny stoupající v šířce umyvadla od podlahy až do výše 250 cm. Zásuvky mohou být umístěny u hranice tohoto prostoru, ale pouze v minimální výšce 120 cm od podlahy. Pokud potřebujete zásuvku instalovat níže, je třeba dodržet od této hranice vzdálenost 20 cm.“

Trojrámeček Decente s podkladem z MDF v odstínu dub: elegance, která sluší i koupelně. obzor.cz, foto Obzor

 

Bezpečné koupelnové krytí

Zvýšit bezpečnost v koupelně z pohledu domovní elektroinstalace je možné díky vyššímu stupni krytí IP. „Standardně se do koupelen používají zásuvky a vypínače se stupněm krytí IP 20. Pokud chcete bezpečí ve své nové koupelně ještě zvýšit, doporučujeme využít vypínače a zásuvky se stupněm krytí IP 44 – to chrání přístroje proti stékající a dokonce i stříkající vodě ze všech úhlů,“ vysvětluje Marek Beneda. Příkladem domovní elektroinstalace s tímto krytím je kolekce Elegant Aqua. Vypínače i zásuvky této řady mají uvnitř gumový lem těsně obepínající tělo vnitřního přístroje i okolní součásti, který zcela zamezuje průniku vody. Zásuvky jsou navíc z čelní strany vybavené průsvitným víčkem na pružině.

Vysokopevnostní sádrokarton Habito H se nemusíte bát použít ani v prostorách, které budou vystaveny značné zátěži. rigips.cz, foto Rigips

 

Boj s časem a centimetry

Minimalizovat nekomfortní podmínky stavebních prací, nerušit sousedy a mít vše co nejdříve hotové, to je přání všech, kteří se pustili do rekonstrukce bytového jádra. Pokud se dostanete do časové tísně, pomohou vám například expresní sety koupelnového nábytku s dodáním do pěti pracovních dní, které nabízí český výrobce Dřevojas. A boj s prostorem? Plnohodnotné řešení, se kterým výzvu jménem paneláková koupelna hravě zvládnete, přináší nábytek s menší hloubkou (třeba jen 38 cm), který vám v koupelně nevytvoří „němou barikádu“, ale přitom umožní skrýt spoustu koupelnových drobností.

Řešení na míru, které byt opticky odlehčí a šetří prostor: stavební pouzdro Norma Parallel, dveře Idea. japcz.cz, foto JAP CZ

 

Dveře do pouzdra

Jak ještě při rekonstrukci bytového jádra ušetřit místo? K tomuto účelu skvěle poslouží změna způsobu otvírání dveří. Stačí vyměnit klasická otočná dveřní křídla za dveře zasouvací do stavebního pouzdra. „Jde o stavební prvek zabudovaný v příčce, do kterého zajíždí dveřní křídlo, což oceníte především ve stísněných prostorech panelového bytu,“ popisuje Pavel Hajný, manažer divize interiérových dveří značky Vekra. Stavební pouzdra lze zabudovat jak do klasické zděné stěny, tak i do sádrokartonové příčky (způsob zabudování se liší – viz dále). Nemají nosnou funkci, proto nad nimi musí být nosný stavební překlad, který na sebe převezme tíhu příčky. Podstatné je také to, že ke svému zabudování potřebují dvojnásobný stavební otvor než standardní dveře, jelikož kromě šířky vlastních dveří musíte počítat s šířkou kapsy, do které dveře zajíždějí. Usazují se na výšku hotové budoucí podlahy, kterou na stavbě určuje váhorys.

 

Pouzdro do zděné příčky

Součástí stavebních pouzder určených pro zděné příčky je armovací síť, tedy vnější mřížka pro nanesení omítky. Stavební pouzdro se vloží do připraveného stavebního otvoru, do správné výšky jednoho metru podle váhorysu. Pak se ukotví do podlahy. Protože hotová čistá podlaha zatím chybí, je nutné stavební pouzdro podezdít nebo podložit do potřebné výšky. Pevně zafixované pouzdro se zapěnuje nízkoexpanzní montážní pěnou, která se nerozpíná. Poté je stavební pouzdro připraveno k omítnutí.

 

Pouzdro do sádrokartonu

Sádrokartonová konstrukce zajišťuje zapravení pouzdra tzv. suchou cestou. Plechový profil pouzdra je tedy bez armovací sítě. V rámci postupu je nutné nejdříve osadit sádrokartonové (SDK) profily a v místě uložení stavebního pouzdra ponechat otvor v odpovídající šíři. Do vzniklého otvoru se osadí stavební pouzdro, které má z obou stran přesně určená a předchystaná místa pro ukotvení k SDK profilu. Pouzdro se nejprve k SDK profilům pevně přišroubuje ze strany jeho plechové kapsy, poté se připevní i protilehlý SDK profil ke stojnici pouzdra. Závěrečnou fází je vlastní opláštění stavebního pouzdra a stěny sádrokartonovými deskami a jejich finální povrchová úprava.

 

Zavěsit, nebo postavit?

„Volba mezi variantami koupelnového nábytku v závěsném nebo samostojném provedení není jen záležitostí designu,“ tvrdí Ing. Petr Blažek z Dřevojasu. „Do prostoru bytového jádra, kde často bojujete s centimetry, je vhodný závěsný nábytek, který místnost opticky odlehčí, a navíc ho neohrozí ani případná voda na podlaze.“ Samotná instalace závěsných skříněk pak závisí na tom, zda budou kotveny do zděné, nebo sádrokartonové příčky. Pokud jste nezvolili vysokopevnostní sádrokartonové desky (například Habito od Rigipsu), je nutné sádrokarton nejprve vyztužit železnou traverzou či dřevěným rámem. V opačném případě riskujete, že vám skříňka doslova spadne na hlavu. Je třeba také počítat s tím, že závěsný koupelnový nábytek nelze kotvit do stěny v místě stavebního pouzdra. Jestli se nechcete pouštět do „žádných větších akcí“, vždy můžete zvolit skříňky na nožičkách. Ale pozor! I ty je někdy nutné kotvit – zejména když jsou skříně hodně vysoké a slouží k ukládání rozměrnějších předmětů, které by se mohly převážit.

 

 

text Vít Straňák

foto se souhlasem firem Vekra, Trachea, AZ Kratochvíl, Koupelny Ptáček, Obzor, Rigips, JAP CZ

Datum vydání: 12. 4. 2022

Edit: