Než vezmete za kliku...

Klika, to je vlastně takový šperk dveřního křídla. Podstatný detail, který slouží nejen k otevírání dveří, ale také zdobí a přitahuje pozornost. Ne každá se však hodí ke každému typu dveří.

Vyberte si materiál

Kliky a dveřní kování se vyrábějí z mnoha materiálů, nejčastěji však z nerez oceli, chromu, niklu, bronzu, mosazi, eloxovaného hliníku, ale i z dalších druhů kovů. Na trhu najdete jak modely celokovové, tak i kliky, jejichž „madlo“ může být například potaženo kůží, koženkou, nebo zhotoveno z jiného materiálu, který je na rozdíl od chladného kovu mnohem příjemnější na omak. Podle typu dveří i interiéru, pro něž kliku vybíráte, můžete zvolit model s madlem ze dřeva, z plastu, z porcelánu, z kamene nebo třeba ze skla. Přejete-li si zdobnější variantu, zajímavě bude vypadat například klika vykládaná perletí, krystaly Swarovski nebo drahými kameny. Jako dokonalý šperk působí také klika zdobená originálním kresleným motivem nebo korálky.

Každý materiál má samozřejmě své přednosti i nevýhody, každý jinak reaguje na vlhké prostředí, chlad i horko, ale zejména na různou frekvenci používání.

Kování Mini, pro celoskleněné dveře, bez lišty, od 3610 Kč bez DPH. Foto: Sapeli

Klika Entero se zamykací pojistkou k instalaci na dveře od koupelny nebo WC. Foto: Kliky MT

Typy kování

Interiérové kování můžeme podle jeho tvaru rozdělit na dvě základní skupiny – na kování štítové a rozetové.

Štítové kování

Skládá se z jednoho kusu materiálu a překrývá jak otvor, určený pro nasazení kliky, tak i klíčovou dírku. Před jeho nákupem byste si měli změřit rozteč neboli vzdálenost mezi středem (osou) kliky a středem (osou) klíče.

Dveře Rede jsou vybaveny mušlí Entero II, materiál broušený nerez, 540 Kč bez DPH. Foto: Sapeli

Silence L – pro celoskleněné dveře, odlehčené zárubně z hliníku s povrchovou úpravou elox, vzhled kartáčovaná nerez nebo přírodní hliník. J.A.P.

Rozetové kování

Někdy je najdete také pod označením dělené. Skládá se ze čtyř částí, přičemž dvě jsou určeny pro překrytí otvoru kolem kliky (z obou stran dveří) a dvě pokrývají z obou stran klíčovou dírku. Jednotlivé rozety se k sobě připevňují skrze dveřní křídlo. Vyrábějí se v mnoha různých tvarových podobách, takže vybírat lze z modelů kulatých, hranatých či oválných – vždy podle toho, které se k vašim dveřím nejvíce hodí.

Co byste ještě měli vědět…

Dále je důležité znát také tloušťku dveří – zejména tehdy, máte-li doma atypické modely vyrobené na zakázku. Tento údaj byste měli znát kvůli dostatečné délce spojovacích šroubů, které při koupi dostanete v balíčku společně s kováním. Jsou-li vaše dveře silnější, bude potřeba dokoupit tzv. prodlužovací sadu. Ta obsahuje delší čtyřhran pro nasazení kliky a montážní šrouby pro uchycení kování.

Celoskleněné dveře lze osadit dlouhým madlem sahajícím až k podlaze a vybaveným integrovaným zámkem. Foto: JAP

Nejen klika

Nejrozšířenější způsob, jak dveře otevírat a zavírat, představuje klika. Nehodí se však ke všem typům dveří – například u posuvných modelů by bránila dveřním křídlům v  zajíždění do pouzdra nebo posunu po stěně, u skládacích dveří by překážela při seskupení jednotlivých dílů dveří k sobě, na některých typech skleněných dveří by zase působila příliš masivním dojmem.

Alternativní možnosti představují různé druhy madel, která mohou být na dveře instalována podobně jako úchytky na dvířka nábytku, nebo zafrézována (zadlabána) do čelní hmoty dveří jako tzv. mušle nebo misky.

V případě skleněných dveří bývalo dříve problém místnost uzamknout. Dveřní zámek býval ukrytý většinou v podlaze, a pokud jste se rozhodli dveře zamknout, nezbývalo než se k němu ohnout dolů. V současné době jsou však na trhu již také speciální modely dveřního kování pro celoskleněné dveře, které tento problém řeší daleko pohodlněji. „Pokud je potřeba uzamykat celoskleněné dveře, máme k dispozici dlouhé uzamykatelné madlo, jehož zámek je umístěn pohodlně ve výšce běžného dveřního kování a mechanismus dveřní západky se vysouvá do podlahy,“ uvádí pan Petr Paksi ze společnosti J.A.P.

Pravé versus levé

Důležité je také to, zda chcete na dveře instalovat kování, které má kliky z obou stran, nebo v kombinaci klika/koule či klika/madlo. Aby vše na dveře perfektně pasovalo, musíte znát směr otevírání dveří, tedy to, zda máte dveře pravé nebo levé. Poznáte to podle toho, na které straně mají dveře viditelné panty a kam se otevírají. Například mají-li dveře viditelné panty umístěné na pravé straně a otevíráte je tedy k sobě směrem doprava, jedná se o dveře pravé a naopak.

Kliky řady Maximal od výrobce M & T můžete sjednotit s povrchem dveří. Kombinace materiálů na obrázcích: lesklý chrom s výplní z bílého skla, matný černý titan s výplní z kůže nebo matný titan s výplní z ořechové dýhy s 3D efektem. Foto: Kliky MT

Vyznejte se v terminologii

Abyste si domů přinesli opravdu takové kování, které k vašim dveřím pasuje, je dobré znát některé pojmy, jež vám usnadní výběr správného typu. Z hlediska typů otvorů, tedy klíčových dírek, se rozlišují základní typy kování pro tzv. BB otvor, PZ otvor a WC otvor.

  • Typ BB představuje kování určené pro otvor určený k zasunutí interiérového klíče (dózický klíč).
  • Typ PZ označuje otvor pro cylindrickou vložku, tedy pro klasickou „fabku“.
  • Typ WC/koupelna – pod tímto označením hledejte sadu kování s integrovaným klíčem, která je určena pro dveře k WC nebo ke koupelně, jež můžete z jedné strany uzamknout buď klíčem, nebo pojistkou.

Text: Naděžda Vondrášková
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 1. 9. 2017

Edit: