Netradiční podlahové krytiny
Proč dáváme v interiéru přednost dřevěným podlahám, nebo takovým, které se jako dřevěné tváří? Je to tradicí, touhou po přírodě? Nebo je to sázka na jistotu? Jasnou odpověď na tuto otázku vám dát nemůžeme, ale můžeme vám ukázat, že to jde i jinak. Jen to možná chce trochu více odvahy.
Dřevěnou podlahou či dřevěným dezénem jistě nic nezkazíme, je to opravdu sázka na jistotu. Dřevo si snadno rozumí s každým interiérovým stylem. Není to však trochu nuda? Nestojí za to dát svému domovu punc originality, zatraktivnit ho? Nebojte se, do ničeho vás nenutíme a ani vám nerozmlouváme dřevěné podlahy. Ostatně, i mezi nimi se najdou méně obvyklé i barevné vzory. Jen vám chceme nabídnout trochu inspirace, třeba až budete listovat naším časopisem někde u vody.
Podlaha je grunt
Volba podlahové krytiny je základem pro vyznění celého interiéru. I když volíme zcela neutrální, přece jen plocha, kterou zaujímá, má podstatný vliv na atmosféru místnosti. Neutrální podlahu je třeba oživit výmalbou, nábytkem, doplňky. Naopak, zvolíme-li výraznější podlahovou krytinu, získá místnost osobitý charakter bez ohledu na jeho zařízení. Samozřejmě, čím výraznější, tím citlivěji musíme zařizovat interiér. Každý z nás jistě slyšel o tom, jak mohou barvy proměnit náladu v místnosti, teplé tóny ho prohřejí, chladnější naopak, tmavší zútulní, světlejší dodají pocit většího prostoru. Jak však tyto známé poučky správně aplikovat?
Pokud si nejste zcela jisti svým citem pro barvy, můžeme jen doporučit, abyste využili služeb bytového designéra. Ale takového, který umí naslouchat, bude se snažit co nejlépe porozumět vašim přáním, vašemu vkusu. Protože jen tak může promítnout do konkrétního řešení osobnost obyvatel domu či bytu, a jen tak budete mít z odvážnějšího řešení radost. Pokud budete mít pocit, že vás tlačí do něčeho, s čím nesouhlasíte, čemu nerozumíte, raději hledejte pomoc jinde. Nebo se spolehněte sami na sebe.
Chce to kvalitu
Po barevných a originálních dekorech můžete pátrat mezi všemi druhy podlahových krytin, nejúspěšnější však nejspíš budete mezi vinylovými podlahami a PVC, o kobercích nemluvě. Výrazná podlaha přitahuje větší pozornost, a více tak vynikne každá nedokonalost. Dbejte proto pečlivě na kvalitu jak krytiny, tak pokládky. Bohužel rozpoznat kvalitu na pohled je obtížné. A ani cena není stoprocentně směrodatná, určitě by vás však měla varovat extrémně nízká. Určitě se zajímejte o původ krytiny, dávejte přednost renomovaným a na trhu zavedeným výrobcům. Jistou zárukou je, že zajistí-li prodejce i pokládku a servis, pak si bude za kvalitou práce spíše stát. U lamelových krytin můžeme pouhým okem zkontrolovat vzájemnou kompatibilitu dílců, přesnost a těsnost spojů. Nebojte se lamely prohlédnout a zacvaknout zámkové spoje. Určitě chtějte vidět technický list, podle něho můžete porovnávat vlastnosti jednotlivých krytin. U každé podlahové krytiny je uvedena zátěžová skupina, která vypovídá o mechanické odolnosti. Do bytových prostor jsou určeny krytiny třídy 21 až 23. Nejméně odolné jsou zařazeny do třídy 21, a uplatníte je například v ložnicích, třídu 23 volte pro nejvíce zatížené bytové prostory – na chodbu, do kuchyně… Důležité jsou údaje o struktuře krytiny, o jejích vrstvách. Důležitá je tloušťka nášlapné vrstvy, a její úprava. Pozor, kvalita lakovaných krytin nezáleží jenom na počtu vrstev, ale na kvalitě laků a použité technologii. Například u laminátových podlah dejte přednost nosné desce HDF (High Density Fibreboard).
Co ohlídat u vinylů
V posledních letech se na trhu prosazují tvrzené vinylové krytiny (LVT) a získávají si stále větší oblibu, ale rozpoznat jejich kvalitu je obzvlášť obtížné. Jejich kvalitě nahrává sama podstata materiálu, je elastický, nehlučný, voděodolný (s výjimkou vinylových krytin s nosnou HDF deskou). Rozdíly však mohou být v rozměrové stálosti, protože vinyl má snahu se rozpínat. Výrobci se snaží různými postupy, méně či více úspěšnými, tuto vlastnost eliminovat. Rozdíly jsou poměrně velké, na trhu najdete krytiny s hodnotou 0,15 %, což znamená, že při délce dílce 1200 mm se krytina může působením tepla protáhnout až o 1,8 mm, ale i 0,05 %. Další důležitou vlastností je odolnost vůči bodovému zatížení. Hodnota v technickém listu uvádí hloubku případného protlaku, opět čím je nižší, tím lépe. Rozdíly jsou i v tloušťce nášlapné vrstvy, do bytových prostor se pohybuje mezi 0,15 až 0,35 mm. Pozor dejte i na obsah ftalátů, které při výrobě slouží jako rozpouštědla. Evropští výrobci vinylů standardně užívají zdraví nezávadné ftaláty, na trhu najdete i stoprocentně bezftalátové krytiny.
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 5. 9. 2016