Nerušit a nebýt rušeni aneb Podlahy v paneláku

Nedostatečná zvuková izolace mezi jednotlivými byty je jednou z mnoha potíží, se kterými se setkáváme v panelových domech. Rekonstrukcí bytu můžeme mnohé napravit, ale také pokazit. A narušit tak sousedské vztahy. Jak se tomu vyhnout?

Hluk v domě se šíří jak vzduchem – slyšíme hovor či televizi od sousedů, tak konstrukcemi, kdy nás ruší kroky nad hlavou, pád předmětů, posuny židlí… Odborně mluvíme o vzduchové a kročejové neprůzvučnosti, v panelových domech by se ale často hodil spíše termín průzvučnost.

V panelových domech se na akustickou izolaci příliš nedbalo, kročejovou neprůzvučnost mezi byty zachraňovalo celoplošně položené PVC, na kterém byl často i celoplošný koberec. Tyto měkké materiály tlumily zvuk, který se přenáší vibracemi a chvěním. Vyměníme-li pouze tyto podlahové krytiny za jiné, tvrdší – laminát, dřevo či dlažbu, zvuková izolace se tím zhorší. A sousedé pod námi nebudou jen pasivně trpět, ale nejspíš si budou i aktivně stěžovat. A věřte, že ani ve vašem bytě to nebude ideální, zvuky se budou nepříjemně rozléhat, protože tvrdé materiály otřesy netlumí, naopak je ochotně přenášejí. A zvuk se přece nešíří jen směrem dolů, k sousedům.

Anhydritový litý potěr AnhyLevel pro realizaci interiérových podlah je možné aplikovat již od tloušťky 30 mm, protože při vysychání nevznikají žádné deformace. Vyniká jednoduchostí zpracování, takřka nulovým smršťováním a dlouhou zpracovatelností. Foto: Cemex

Raději z gruntu

Chceme-li se vyhnout zmíněným problémům, pak je třeba zvolit opět pružnou a měkkou krytinu – PVC, vinyl, korek, linoleum, marmoleum či koberec. Akustika podlahy se tak nezhorší, ale ani příliš nevylepší. Zlepšení je však žádoucí vzhledem k nepříznivému výchozímu stavu i současným přísnějším normám. Proto je vhodnější přistoupit ke kompletní rekonstrukci podlahy, tedy odstranění všech vrstev až na stropní panel a realizovat novou podlahu. Takovou, jejíž pružná kročejová izolace odděluje horní vrstvu podlahy od nosné konstrukce stropu i od svislých stěn, a tedy nepřenáší otřesy a zvuky do konstrukce domu. Pak je možné zvolit jakoukoliv tvrdou krytinu. Problémem může být konstrukční výška podlahy, kročejová izolace by však ani v tomto případě neměla být opomenuta, a to ani v případě, že nebudou původní vrstvy zcela odstraněny. Pod tvrdé krytiny bezpodmínečně patří akustická izolace, dřevovláknitá deska, podložka z korku nebo z jiného pružného materiálu. Často používaný mirelon silný 2 až 3 mm není pro zvukovou izolaci dostatečný. Na akustiku podlahy má vliv i řešení detailů, prostupů stropem, aby se zabránilo pronikání zvuku touto cestou.

Nemáme-li dostatečně ohleduplné sousedy, musíme si svůj klid zajistit sami. Zvuky shora velmi účinně ztlumí akustické podhledy, stěny je možné zvukově izolovat pomocí sádrokartonových předstěn vyplněných minerální vlnou. Sice o něco málo zmenší obytný prostor, získaný klid však za to stojí. Šíření hluku výrazně sníží již 3 cm izolace, a tlumí ho i samotná sádrokartonová deska připevněná na profilech a působící jako membrána. Důležitá je i správná instalace, například použití pružného spojovacího tmelu, aby se hluk nepřenášel konstrukcí.

V panelových domech najdou uplatnění zejména měkké a pružné vinylové podlahové krytiny, jako je ekologická podlaha Wineo PURLINE. Foto: KPP

Ach, ta šachta!

Možná ještě více než samotné panely přenášejí hluk od sousedů instalační šachty. Je tedy třeba odhlučnit stěny včetně dvířek. Nejvíce však pomohou protihluková opatření přímo v instalační šachtě v podobě zvukově izolačních materiálů, kterými se obalují rozvody, a důsledné zamezení přímého styku rozvodů se stavební konstrukcí. Existují i systémy, které již samy o sobě tlumí zvuk protékající vody díky konstrukci a použitým materiálům.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Datum vydání: 5. 12. 2017

Edit: