Nerozlučné duo – plot a brána
Přestože rozhodování, jaký plot a vjezdovou bránu si pořídíme, obvykle patří až do poslední kapitoly stavby rodinného domu, jde o velmi důležitý krok.
Plot má dnes několik rolí. Může zkomplikovat nezvaným hostům nežádoucí návštěvu, vytyčuje pozemek a zajišťuje nám důležité soukromí. S plotem koresponduje i řešení brány, která by nám měla zajistit co nejpohodlnější vjezd na pozemek.
PLOT JE MALÁ STAVBA
Pravda je, že nás nikdo nemůže nutit, abychom svůj pozemek obehnali plotem. Na druhé straně, pokud to máme v úmyslu, je třeba dodržovat platné předpisy. Plot totiž patří do kategorie malých staveb. Před zahájením stavebních prací je proto třeba záměr oznámit příslušnému stavebnímu úřadu a získat jeho souhlas. Omezení se většinou týká výšky plotu, ale často je rovněž stanoven jeho typ, a to především na straně do ulice. Podstatně větší možnost volby se nabízí v případě bočních plotů nebo plotů sousedícími s nezastavěnými pozemky.
KLASIKA – DŘEVO A KÁMEN
V případě výrobního materiálu se nám u plotů nabízí celá řada možností. Klasickým materiálem, kterým ohraničovali své pozemky již naši dávní předci, je dřevo. Využívá se v nejrůznějších podobách – od kulatiny ze štíhlých stromů, z níž se vyrábí především oplocení rozlehlejších ploch na venkově, přes klasické laťovky až po fošny nejrůznější šířky. Nejlevněji nás přijde plot ze dřeva jehličnanů, plot z listnáčů představuje náročnější investici, která se nám ale vrátí, protože tvrdé dřevo má delší životnost. Nejvíce zaplatíme za plot z exotických dřevin; ty však na druhou stranu mají nejmenší nároky na údržbu a přitom nejdelší životnost. Dřevěný plot by měl být izolován od země, aby nebyl vystaven dlouhodobému působení vlhkosti způsobující hnilobu a vznik plísní, což dřevo nejen připravuje o přirozenou krásu, ale především výrazně zkracuje jeho životnost. Z tohoto důvodu odborníci u dřevěných plotů doporučují podezdívku vysokou aspoň 60 cm, čímž se zabrání tomu, aby dřevo bylo dlouhodobě ve vlhku, ani když v zimě napadne dvacet nebo třicet centimetrů sněhu. Dnes se již nemusíme ani obávat pracnosti a časové náročnosti výstavby dřevěného plotu. Vyrábí se již i v podobě prefabrikátů, takže jeho instalace je velmi rychlá. Další nestárnoucí klasiku v případě materiálů vhodných ke stavbě plotů představuje kámen. Kamenné zídky vyrobené ze štípaného nebo nasbíraného kamene neztrácejí ani ve třetím tisíciletí na půvabu. Jak dřevo, tak i kámen vytvářejí zajímavé kombinace s jinými materiály. Moderní kamenné ploty představují gabiony. Tvoří je drátěný koš vyrobený ze speciálního antikorozního drátu a stojící na pevném betonovém základu. Žádoucí pevnost zajišťuje vyztužení přední stěny ocelovými pruty. Koš je vyplněn neštěpivým a dostatečně pevným kamenem, například žulou krychlového nebo kvádrového tvaru. Výhodou gabionových plotů je, že jsou velmi stabilní, hodí se k oplocení jak rovných, tak i svažitých pozemků a lze je doplnit dalšími gabionovými prvky v zahradě. Výhodou je i nulová údržba a schopnost tlumit hluk. V posledních letech můžeme u obytných objektů spatřit i zelené gabiony, v jejichž případě se základní konstrukce nechává porůst vhodnými rostlinami.
Pro pocit jistoty
Nemáte ještě hotový plot, ale ke stavbě navážíte materiál pro instalatéry, podlaháře, elektrikáře a další řemeslníky? Pokud ano, většinou se dostaví obava, že vám materiál někdo odcizí. Tento pocit nejistoty se může dostavit i v případě, kdy pozemek je již oplocen, ale vy odjíždíte na delší dovolenou. Oprávněných obav vás zbaví elektronické zabezpečovací zařízení, které pronajímá společnost NEXT. Zařízení vám zajistí kontrolu materiálu i pohybu osob ve vašem nedokončeném domě nebo na vašem pozemku. Za tuto službu zaplatíte měsíčně částku od 750 Kč.
ZDIVO A BETON
Minulostí dnes nejsou ani zděné ploty. Vysoké neproniknutelné zdi poskytují svým majitelům pocit maximální ochrany a soukromí. V městských zástavbách s velkým provozem tvoří i praktickou hlukovou a prachovou bariéru. Zděné ploty se dnes stavějí například z keramických či exteriérových vápenopískových cihel, ale i z ozdobných keramických plotovek. V poslední době se ke stavbě plotů stále častěji využívá i beton. Důvodem jeho stoupající obliby není ve srovnání s přírodními materiály pouze nižší cena ani aktuální módnost. Díky tomu, že beton dokáže napodobit řadu přírodních materiálů, vyznačují se betonové ploty velmi rozmanitým vzhledem a zajišťují dokonalé soukromí. Kromě toho mají dlouhou životnost a nulové nároky na údržbu. Při výrobě betonového plotu se využívají různé technologie. Plotová pole jsou většinou odlévaná do forem, které se osazují mezi sloupky. Betonové plotové bloky na principu ztraceného bednění lze využít ke stavbě podezdívky a sloupků nebo pozemek přímo ohraničí zdí.
Automatické ovládání
Pokud nechcete stále hledat klíče, bránu otevírat a zavírat ručně, dejte přednost automatickému ovládání. Její otevření pak zabere přibližně 10 sekund a po průjezdu vozu se samočinně zavře. Ještě větší komfort zajistí čtyřkanálový ovladač, s jehož pomocí můžete ovládat nejen bránu, ale i garážová vrata a osvětlení příjezdové cesty.
DALŠÍ MATERIÁLY
Často používaným materiálem ke stavbě plotů je rovněž kov, a to v různých podobách. K moderním plotům se hodí ploty z hliníku nebo z materiálu, který ho imituje. Oblibě se těší zvláště ploty z prolamovaného hliníku, které navíc zajišťují soukromí. Výrobci ošetřují povrch hliníku polyesterovými práškovými barvami, které zaručují jeho bezúdržbovost. Na trhu jsou však další druhy kovových plotů – ocelové ploty z pozinkovaného drátěného pletiva, svařované z profi lů a plochých plechových výplní, kované a vyráběné na zakázku uměleckými kováři, litinové vyrobené podle historických vzorů, ale i jiné typy. Dalším plotem, který nás nebude připravovat o cenný čas náročnou údržbou, je plot plastový. Tam, kde se investoři rozhodli pro plastová okna, případně i střešní krytinu, nebude narušovat ani celkový ráz domu. Musíte se však rozhodnout, zda zvolíte levnější variantu – plot vyrobený z recykláže – nebo dražší z dutého plastu. V druhém případě za téměř dvojnásobnou cenu získáte vyšší kvalitu a možnost výběru z širšího spektra barev. Plot z dutého plastu lze opatřit i fólií dokonale imitující dekor dřeva.
Vysoký, nebo nízký?
Na celkové podobě plotu se značnou měrou podílí i jeho výška. Ploty do jednoho metru působí decentně, nenápadně, zvláště v kombinaci se zelení neublíží vzhledu zahrady ani domu. Tyto ploty mají spíše symbolický význam, protože jako bariéra před nezvanými návštěvníky neobstojí. To platí i o plotech do výšky jeden a půl metru. Ploty od 190 cm výše jen tak někdo nezdolá, zajišťují i potřebné soukromí, ale na druhou stranu mohou působit značně těžkopádným dojmem. Tady velice záleží na provedení.
VJEZDOVÉ BRÁNY
Současně s výběrem vhodného plotu je třeba vyřešit podobu branky a vjezdové brány, které musí vzhledem korespondovat s charakterem plotu. Jaký zvolíme typ, záleží na terénu a prostorových možnostech, které máme k dispozici, a samozřejmě i ceně. V současnosti se nejčastěji používají tři typy vjezdových bran – otočné a posuvné, které se dělí na pojezdové a samonosné. Tam, kde není problém s prostorem, je možné volit z některých otočných vjezdových bran, jedno- nebo dvoukřídlé, které se většinou otevírají směrem na pozemek domu. Jejich výhodou je jednodušší stavební příprava a nižší cena. Nevýhodu je především to, že neumožňují parkování hned za branou, a prostor, kam se otevírají, nesmí být svažitý. V místech, kde není dostatek místa nebo pozemek je svažitý, je třeba volit z posuvných pojezdových nebo samonosných bran. Vjezdová brána pojezdová jezdí bočně na kolečkách po kolejnici instalované do předem připraveného betonového základu. Výhodou této brány je její nenáročnost na prostor – pokud nemáme na zahradě dostatek místa, může jezdit i vně pozemku. Nevýhodou naopak to, že vyžaduje rovný terén a že v případě zachycení nečistot, zejména z pneumatik projíždějících vozů, brána přestává jezdit. Orientačně se cena rámu brány v základním nátěru o délce tři metry pohybuje od 11 000 Kč výše bez DPH. Nejoblíbenějším typem vjezdových bran jsou v současnosti samonosné posuvné brány, které nosná konstrukce a pohon vynášejí mimo samotný průjezd. Umožňují parkování hned za branou. Nejezdí po kolejnici na zemi, ale jsou vedeny nad zemí nosníkem – válečky na pevně ukotveném ocelovém sloupku sloužícím zároveň jako držák motoru automatického ovládání, jímž je brána většinou poháněna. Nevyžadují tedy podpůrná kolečka, vodicí profil ani rovný terén. Nosník tak nemusíme nijak udržovat, což je výhoda především na podzim kvůli listí, a když sněží. Za nevýhodu lze označit to, že boční prostor pro odsunutí brány musí být přibližně o jednu třetinu větší než samotný průjezd, a vyšší cena nejen brány samotné, ale i pohonu, který musí být silnější než v případě jiných typů bran. Cena rámu brány v základním nátěru o velikosti tři metry se pohybuje od 19 000 Kč bez DPH.
VÝBĚR POHONU
Výběrem vhodného typu brány však naše starosti ještě nekončí. Je třeba zvolit ještě vhodný pohon zajišťující bráně plynulý chod a patřičnou odolnost. Motorovým pohonem lze vybavit všechny typy nových i již instalovaných vjezdových bran. Při výběru pohonu je třeba uvést typ brány, její rozměry, průvzdušnost (neprostupná výplň klade větru větší odpor) a hmotnost, v případě otočné brány rovněž sklon pozemku. Ceny pohonů začínají přibližně na částce 9000 Kč, ale mohou dosáhnout až trojnásobku. Záleží na typu.
Datum vydání: 29. 5. 2015