Nepřeberné možnosti tepelné izolace
Víte, jak dnes nejlépe zateplit rodinný dům? Variant na výběr máte víc než dost. Zateplená fasáda může dokonce zdobit.
Pokud stavíte nový dům, bude patrně nejlepší volit mezi zděnou stavbou bez dodatečného zateplení a moderní systémově zateplenou dřevostavbou. Jestliže vás ovšem čeká rekonstrukce staršího rodinného domu, budete zřejmě volit mezi kontaktním tepelněizolačním systémem a provětrávanou fasádou, která vám nabídne i poměrně radikální změnu vnějšího vzhledu stavby. Pro vlastní realizaci tepelné izolace je ideálním obdobím jaro nebo podzim, kdy teploty neklesnou pod 5 °C a zároveň nepřekročí 30 °C.
ZDĚNÝ DŮM BEZ ZATEPLENÍ
Zdění v jedné vrstvě, které už nepotřebuje žádné zateplení pod vnější nebo vnitřní omítkou, vám při stavbě šetří čas i práci, později peníze za vytápění (nebo za letní klimatizaci) a také obytný prostor v interiéru. Nové typy tvárnic pro obvodové zdivo jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako standardní pálené cihly, ale mají promyšlený systém dutin či voštin, které zpravidla vyplňuje vložený izolant (pěnový polystyren EPS, expandovaný perlit nebo minerální vata). Každý z izolantů funguje trochu jinak: Zatímco termoizolační efekt samotný dokonale splní EPS (HELUZ Family 2in1), pro univerzální tepelnou i zvukovou izolaci lze doporučit minerální vatu (Porotherm T Profi). A jestli bojujete s nedostatkem vnitřního prostoru, bude se vám hodit, že nízkoenergetického standardu dosáhnete už při tloušťce zdiva 38 cm (například pomocí broušených cihel). Jednovrstvé zdění v různých tloušťkách zdiva (37,5 až 55 cm) nabízejí také pórobetonové tepelněizolační tvárnice Lambda YQ.
TLOUŠŤKA KONTAKTNÍHO ZATEPLENÍ
- Při zateplování běžnými izolačními deskami (EPS, minerální vata) mějte na paměti, že investice do izolace s menší tloušťkou než 15 cm bývá velmi nevýhodná.
- Nejvyšší náklady jsou totiž spojeny se samotnou realizací zateplení, cenový rozdíl v tloušťce izolačního materiálu je už minimální.
- Téměř vždy se proto vyplatí provést komplexní zateplení v nízkoenergetickém standardu (který se navíc od roku 2020 stává předepsanou normou).
- Investice do kvalitního kontaktního zateplení by se vám měla vrátit nejpozději do 15 let, přičemž jeho životnost je přinejmenším dvojnásobná.
ZATEPLENÁ DŘEVOSTAVBA
Investice do zateplené dřevostavby znamená značnou úsporu vnitřního prostoru v domě (tloušťka celé stěny může činit jen 31 cm), ale také finanční úsporu při následném provozu domácnosti. Stometrová zateplená dřevostavba si na topení, vodu a světlo vyžádá pouze kolem 20 tisíc korun ročně. Provozní náklady totiž stáhne na minimum prvotřídní polyuretanová izolace (PIR), která tvoří součást stavebního systému J. Group pro výstavbu dřevostaveb. V podstatě jde o vylepšenou verzi již dříve užívané PUR izolace. Difuzně otevřený systém „větrá“, takže stavba se nepotí a vnitřní vlhkost je odváděna ven. Díky kvalitě PIR stačí již poměrně tenká vrstva izolace (celkem je jí ve skladbě obvodové stěny 20 cm). Polyuretan má téměř neomezenou životnost, zvládá rozdíly teplot i odpařování páry. Vadí mu jen přímé sluneční záření. V certifikovaném systému J. Group je chráněn silikonovou omítkou, která je voděodolná a umí odvětrávat vlhkost.
KONTAKTNÍ ZATEPLENÍ
Kontaktní tepelněizolační systémy bývají lepidlem nebo tmelem pevně spojeny s podkladem a zpravidla ještě ukotveny hmoždinkami. Podmínkou pro využití kontaktního tepelněizolačního systému je suché zdivo a pevný a únosný podklad. Nejrozšířenější jsou systémy ETICS (External Thermal Insulation Composite Systems), které tvoří ucelené a do detailů propracované sestavy tepelné izolace. Výhodou systémů ETICS je, že jsou vždy sestaveny z produktů jednoho výrobce, které se vzájemně doplňují a brání tvorbě tepelných mostů. Systém by neměl být aplikován svépomocí, nýbrž vyškolenou odbornou firmou. Pro radu se můžete obrátit na profesní sdružení výrobců nejčastěji používaných izolačních materiálů: Sdružení EPS ČR (pěnový polystyren – www.epscr.cz) nebo Asociaci výrobců minerální izolace (www.mineralniizolace.cz). Izolaci pevně spojenou se stavebním materiálem představují rovněž kalcium-silikátové minerální desky Multipor, které díky obdobnému složení ideálně doplňují pórobetonové tvárnice Ytong. Ke kontaktní tepelné a zvukové izolaci ovšem můžete použít i desky z výše zmíněné PUR či PIR izolace, tenkovrstvé izolace z tvrzené fenolické pěny (Kingspan Kooltherm K5) nebo přírodní konopné či dřevovláknité fasádní desky.
Překlad, který se vám přizpůsobí
Chcete předokenní roletu 165 x 165 mm, 180 x 180 mm, nebo raději jen žaluzii? Není problém! Překlad HELUZ FAMILY 3in1 nosný má variabilní prostor pro venkovní stínicí techniku. Můžete si tedy vybrat zastínění podle vlastní libosti a teprve pak dořešit detail dokonalého usazení se zateplením. HELUZ.
VĚTRANÉ FASÁDY
Moderní systémy větrané (provětrávané, odvětrávané) fasády cíleně kladou důraz na to, aby stěna dýchala a mohla z ní přirozeně odvětrávat vlhkost. Jejich principem je proto existence větrané mezery mezi izolantem a vnější fasádou, kterou můžete vytvořit téměř z jakéhokoli obkladového materiálu (vláknocementové desky, cihelný či betonový obklad, dřevo, sklo, plast, fotovoltaické panely). Jedná se o tzv. bezkontaktní zateplení domu, kdy je mezi tepelným izolantem (nejčastěji desky minerální vaty) a fasádním obkladem vzduchová mezera, která díky komínovému efektu (proudění vzduchu) pomáhá odvádět vlhkost z celé konstrukce domu. Zabraňuje tak tvorbě plísní uvnitř objektu a zároveň konstrukci aktivně vysouší. Navíc se tímto způsobem budova v horkých letních dnech příjemně ochlazuje. Tím, že domu umožňuje dýchat a zároveň účinně regulovat teplotu, zajišťuje odvětrávaná fasáda energeticky úsporné a hlavně zdravé místo k bydlení. Vlastní fasádní obklad je zavěšen na dřevěném nebo kovovém roštu a v případě potřeby se dá jeho poškozená část snadno vyměnit. Kvalitně provedená větraná fasáda má ovšem pro stavbu a její uživatele ještě celou řadu dalších užitečných vlastností.
DALŠÍ PŘÍNOSY VĚTRANÉ FASÁDY
- Provětrávaná fasáda vám zajistí kvalitní zvukovou izolaci.
- Díky tomu, že udržuje zdivo suché, prodlužuje životnost celého domu.
- Větraná mezera dokáže vyrovnávat tepelné rozdíly mezi interiérem a exteriérem bez extrémního namáhání konstrukce.
- Bezpečně odvádí rovněž dešťovou vodu, která tak nemůže poškodit izolační desky.
- Fasádní obklad lze vytvořit jako bezúdržbový a dodat tím budově trvale atraktivní vzhled.
NABÍDKA IZOLAČNÍCH MATERIÁLŮ
NA BÁZI PLASTU
Nejlevnější a pro kontaktní zateplení fasády základní materiál představuje expandovaný pěnový polystyren EPS. Jeho izolační parametry můžete vylepšit přidáním grafitu (jen o trochu dražší šedý EPS). Kvalitu EPS si lze ověřit také prostřednictvím Značky kvality, která je zárukou, že kupujete nadstandardně kontrolované zboží. Nenasákavý pěnový polystyren Perimetr a tvrzený čili extrudovaný polystyren XPS se hodí spíš pro izolaci spodní stavby a plochých střech (XPS je vhodnou izolací i pro jiné střechy). Z dalších plastových izolací můžete na fasádu využít PUR či PIR desky a izolace na bázi fenolické pěny, které díky uzavřené struktuře nepřijímají žádnou vlhkost a jsou odolné vůči ohni.
PŘÍRODNÍ IZOLACE
U provětrávaných fasád tvoří základ minerální izolace, které čerpají základní suroviny z přírody: Pro výrobu skelné vaty se používají sklo a písek (podíl recyklovaného skla až 80 %), pro výrobu kamenné vlny zase vyvřeliny (čedič, dolerit, vysokopecní struska). Protože nemají organický původ, nehrozí minerálním izolacím napadení plísněmi, houbami ani bakteriemi. Spolehlivě izolují také proti hluku a požáru. Ještě blíže přírodě jdou dřevovláknité izolace, sláma či konopné a lněné izolace. Zvláštní kapitolu tvoří konopné vlákno – odolný a pevný materiál s dlouhou životností. Je zbaveno pazdeří (dřevité části stonku) a neobsahuje cukry ani bílkoviny, takže odolává plísním i škůdcům.
IZOLACE BUDOUCNOSTI
Zatím spíše okrajovými materiály jsou vakuové izolační panely (označované zkratkou VIP) a pěnové sklo. Výplní vakuových izolačních panelů je tuhá síťová struktura tvořená shluky částic oxidu křemičitého. Vzduchotěsný a mechanicky tuhý obal zajišťuje vakuum uvnitř panelu a usnadňuje manipulaci. Pěnové sklo je tvořeno uzavřenými bublinkami – díky tomu je parotěsné a nehořlavé. Tato výhoda se již dnes využívá k izolaci základů či spodní stavby, případně pochozích střech s velkým tlakovým namáháním.
TEXT: VÍT STRAŇÁK
FOTO: ARCHIV FIREM
Datum vydání: 15. 6. 2020