Nepouštějte domů zloděje
Rodinné domy a byty se stále těší nežádoucímu zájmu zlodějů. Průměrná výše škody vzniklá v důsledku vloupání se podle údajů policie v minulém roce vyšplhala na 57 460 korun, což je suma, která představuje téměř trojnásobek ceny bezpečnostních dveří.
Statistika říká, že nejčastěji, téměř v polovině případů, se nezvaným návštěvníkům do rodinných domů a bytů podaří vniknout dveřmi. Zloději si pochopitelně vybírají objekty, které jsou chráněné nedostatečně nebo nejsou chráněny vůbec. Obyčejné dveře jim příliš práce nedají – vykopnout, vyháčkovat panty, roztáhnout zárubně, vyvrtat či vypáčit zámek je pro ně hračka. Co můžeme udělat pro to, aby v příští statistice vykradených domů a bytů nefiguroval i náš domov?
BEZPEČNOSTNÍ DVEŘE
Nejsnadnější způsob, jak ochránit naše domovy před návštěvou nezvaných hostů, je výměna obyčejných vchodových či vstupních dveří za bezpečnostní. Ty se na základě výsledků zkoušek při statickém i dynamickém zatížení a odolnosti, provedených českou autorizovanou zkušebnou a na základě platných evropských norem, při statickém i dynamickém zatížení a odolnosti proti manuálním pokusům o násilné vniknutí zařazují do šesti bezpečnostních tříd. Do obytných objektů se obvykle používají bezpečnostní dveře 3. a 4. bezpečnostní třídy. Dveře 3. bezpečnostní třídy by nezvaný host neměl otevřít hrubou silou, natož s pomocí masivního ručního nářadí. Dveře ve 4. bezpečnostní třídě by měly dále odolat i elektrickému nářadí. Bezpečnostní dveře kromě vniknutí zlodějů brání mimo jiné také průniku hluku do domu. Jejich neprůzvučnost může dosáhnout až 40 dB a povinná protipožární odolnost u dveří do bytu musí být minimálně 30 minut. Také tepelně izolační parametry bezpečnostních dveří splňují současné požadavky. Bezpečnostní dveře ale garantují ještě jednu výhodu: Umožňují nám s pojišťovnou uzavřít smlouvu proti vloupání, v případě nadstandardních bezpečnostních dveří pak některé pojišťovny dokonce nabízejí i zvýhodněnou smlouvu.
V ČEM SE LIŠÍ
V čem se bezpečnostní dveře liší od běžných vchodových dveří? Především pevnou ocelovou konstrukcí s celoplošným krytím plechem a rozvorovým systémem zajištěným až v 25 bodech. Samo dveřní křídlo by však zlodějům ve vniknutí do objektu nezabránilo. Nezvaným návštěvníkům je třeba rovněž znemožnit roztáhnutí zárubní heverem a závěsy. Bezpečnostní dveře se proto obvykle montují do zpevněných typizovaných zárubní, které se vyrábějí z nadstandardně silného materiálu a mají zesílené a chráněné otvory pro zamykací čepy. Bezpečnostní dveře lze osadit i do původních zárubní, pokud jsou ocelové, nepoškozené a splňují i další požadavky. To, zda je nutné zárubeň vyměnit, je však schopen objektivně posoudit pouze odborník. Rozhodneme-li se pořídit si bezpečnostní dveře, neznamená to, že musíme ustoupit ze svých estetických požadavků. Žádoucí vzhled bezpečnostním dveřím zajistí materiál použitý k jejich povrchové úpravě – nejčastěji dřevovláknité desky s laminátovou vrstvou, ale i dýhou, speciálními dezénovými povrchy či masivní dřevo. S dveřním křídlem lze pak bezproblémově pomocí obložení sladit i zárubeň. U bezpečnostních dveří se nemusíme vzdát ani oblíbeného prosklení nebo světlíků. Důležité však je, aby výplně byly z odolného bezpečnostního vrstveného skla.
VYŠŠÍ ZABEZPEČENÍ, VÝHODNĚJŠÍ POJISTKA
Ve všech případech, kdy pojišťovna uhradí škodu vzniklou vloupáním, musí zloděj při krádeži překonat určitou překážku. Obyčejné vstupní dveře pachatel zdolá během několika minut, totéž platí u nezajištěných oken. Kvalitní zabezpečení chrání nejen před zloději, ale je také základní podmínkou pojišťoven pro sjednání vyšších pojistných limitů. Nejnižší limity dostávají domácnosti s běžnými uzamykatelnými dveřmi, u certifi kovaných dveří s bezpečnostním zámkem je to však až 300 tisíc korun. U domů či bytů s vysokým stupněm zabezpečení a napojením na alarm či pult centrální ochrany může klient dosáhnout na pojistný limit až do výše 1,2 milionu korun. Obecně tedy platí, že čím vyšší stupeň zabezpečení, tím vyšší limity pojistného plnění. Zdroj: NEXT, Slavia pojišťovna
JAK JINAK NA ZLODĚJE
Zlodějům můžeme znesnadnit přístup do domů a bytů i jiným způsobem než typickými bezpečnostními dveřmi. Majitelům bytů v domech s historickou hodnotou, kde památkáři nepovolí použití běžných bezpečnostních dveří, se například nabízí řešení v podobě takzvaných přídavných dveří, které se montují na dveře původní. Těm z vnitřní strany tak přibude konstrukce z ocelového rámu a oplechování dvou- až třímilimetrovým plechem. Povrch přídavných dveří většinou tvoří dřevěné dveřní kazety, dýhy nebo koženka. Bezpečnost svých domovů můžeme zvýšit i pomocí fólií na sklo, které představují finančně dostupné řešení. Můžeme jimi zabezpečit třeba světlíky, sklepní průhledy nebo prosklené dveře na terasu. Výhodou fólií je, že nemusíme vyměňovat původní okna za bezpečnostní prosklení, což by bylo poměrně nákladné.
DVEŘE VŠECHNO NEZVLÁDNOU
Ani ty nejkvalitnější samotné certifikované bezpečnostní dveře a zárubně nám však ještě nezajistí žádoucí bezpečnost, přestože mají ve své konstrukci vícebodové uzamykání. Důležité je pořídit k nim kvalitní zámek, kterým se budou všechny rozvory centrálně ovládat. O odolnosti zámků a vložek rovněž vypovídají bezpečnostní kategorie – v tomto případě 1. až 4. třídy. Nejsnadněji se zdolává zadlabací zámek s dozickým klíčem, který je vhodný pouze pro interiérové dveře. Aby zámky odolaly násilí a vrtání, měly by být vybaveny bezpečnostní cylindrickou vložkou nebo klíčem takzvaného trezorového typu (motýlkovým). Cylindrické vložky se navzájem liší různým profi lem otvoru pro klíč i rozdílným stupněm odolnosti. Vedle odemykacího mechanismu tvoří nejdůležitější část zámku tzv. závora. Ta by měla být masivní a dostatečně široká, aby chránila zámek i zárubeň. Uvažujete-li o pořízení nového bezpečnostního zámku s vložkou, odborníci doporučují tzv. rozvorový systém. Trh nabízí i rozvorové zámky, které jedním otočením klíče uzamknou dveře na několika místech (od tří do devíti) a v různých směrech do speciálních úchytů mimo zárubeň. Rozvorový systém je nejvhodnější i pro dvoukřídlé dveře, protože zlodějům zabraňuje v jejich vyháčkování a rozlomení. Ovšem samotné dveřní křídlo obyčejných dveří vůbec neochrání.
NEZAPOMEŇTE NA OKNA
„Vyhodíš ho dveřmi, vrátí se oknem,“ říká se o neodbytných lidech. Na adresu zlodějů by se dalo říci něco podobného: Nepodaří-li se jim do domu či bytu vniknout dveřmi, zkusí to oknem. Jejich snadným cílem se často stávají přízemní byty s balkony a rodinné domky s mnoha prosklenými vstupy. Jak jim v tom zabránit? Nabízejí se různé možnosti.
- Účinnou, a přitom jednoduchou mechanickou ochranu před lupiči zajistí certifi kované bezpečnostní mříže instalované zevnitř. Pachatel musí nejprve rozbít sklo, což vyvolá poplach či minimálně značný hluk, a stále má před sebou hlavní překážku – mříže. Ty mají také silný psychologický účinek: Už sama jejich přítomnost může lupiče od zamýšlených pokusů o vloupání zcela odradit.
- Další alternativu představují například automaticky řízené venkovní rolety. Trubkový pohon a aretační závěsy tvoří bezpečnostní komplet, elektromagnetická brzda pohonu a aretační závěsy znemožňují nadzvednutí rolety. Integrovaný bezpečnostní program zajistí, že budou rolety sjíždět a vyjíždět v určených časech. Dům tak bude působit jako obydlený i v době vaší nepřítomnosti.
CERTIFIKOVANÉ VÝROBKY MAJÍ PŘEDNOST
Laik nerozpozná kvalitu, zvláště ne u cylindrických vložek, které na pohled vypadají naprosto stejně, ale jejich vnitřní mechanismy se mohou výrazně lišit stejně jako jejich odolnost vůči různým metodám překonání. Z toho důvodu byste zámek s bezpečnostní vložkou měli kupovat pouze u odborníků prodávajících výhradně certifikované výrobky (ČSN P ENV 1627, případně Národního bezpečnostního úřadu), kteří disponují potřebným přehledem i dobrou pověstí. Zajímejte se o to, kdo může vyrobit náhradní klíče k zámku – zjistíte-li že v podstatě kdokoliv, aniž by požadoval předložení bezpečnostní karty nebo jiné identifikace, obraťte se jinam. Z hlediska zabezpečení ochrany před vytvořením duplikátu klíče nepovolanou osobu je podstatné, že další klíče je možné nechat přidělat pouze ve specializovaných firmách. K přidělání klíčů je nutné mít s sebou originální klíč, bezpečnostní kartu vložky a občanský průkaz. Firma, u které jste si zámek koupili, by vám ho měla i instalovat. Pokud se do tohoto kroku pustíte sami, pamatujte, že vložka zámku nesmí z kování vyčnívat, protože by mohla být vylomena. A ještě jedno upozornění – bezpečnost je zajištěna až při uzamknutí, nestačí dveře pouze zabouchnout. Životnost jednotlivých druhů zámků se pohybuje v rozmezí 25 000–100 000 zamčení, což dříve než za několik desítek let nestihneme. Z důvodu zvyšující se kvalifikace zlodějů je ale vhodné si pořídit nový bezpečnostní zámek s cylindrickou vložkou již po několika letech. Vzhledem k tomu, že pořízení vložky i její výměna se vejde do částky do tisíce korun, určitě jde o investici, která se vyplatí. Na žádných vstupních dveřích do bytu či domu by nemělo chybět kování, které zámek a vložku ochraňuje zvenčí. Opět však není kování jako kování. Bezpečnostní kování je na rozdíl od běžného uchyceno do dveřní konstrukce speciálními pevnými šrouby a je vybaveno bezpečnostními prvky znesnadňujícími jeho odvrtání a zabraňujícími vylomení či odvrtání cylindrické vložky.
JAK ZVÝŠIT BEZPEČNOST
Přestože bezpečnostní dveře, zámky, vložky i kování se neustále zdokonalují, nepřekonatelné bezpečnostní dveře neexistují. Ideální je kombinace mechanického a elektronického zabezpečení. Dům s takovouto kombinovanou bariérou již dokáže odolat drtivé většině pokusů o vniknutí. Bezpečnostní dveře můžeme doplnit celou řadou dalších komponent, které zvyšují nejen naši bezpečnost, ale i komfort. Jedná se například o čtečku otisků prstů, která ve spojení s motorovou vložkou zamyká a odemyká dveře automaticky, bez použití klíče. Výhod je několik: nemůžeme ztratit klíče, nikdy nezapomeneme zamknout a máme detailní přehled o pohybu v objektu. Dalším velmi šikovným doplňkem je kamera ukrytá v kukátku. Ta bezdrátově přenáší obraz na jakýkoli televizor či monitor u vás doma, a tak s jistotou víte, kdo stojí za dveřmi.
Datum vydání: 22. 6. 2015