Není truhlík jako truhlík
Konečně jsme se po dlouhé zimě dočkali sluníčka. Že to ale trvalo… O to více jsme celí natěšení na první pěstitelské dovádění! Ale pěkně od začátku. Základem rozkvetlé terasy či zahrádky je dobrý květináč – odolný, krásný a nepříliš drahý.
Květináč nebo truhlík, který chceme umístit do exteriéru, by měl mít jako svoji základní vlastnost především odolnost a trvanlivost. Musí zvládnout mrazy, kyselé deště, horké slunce i výkyvy teplot. Vybírejte si proto takové kousky, které jsou kvalitní a lze u nich předpokládat, že takovými i na dlouhou dobu zůstanou – jak pokud jde o barevnost, tak i tvar a strukturu materiálu. Pečlivě vybraný květináč se může stát krásnou dominantou vaší zahrady nebo terasy.
JAKÝ ZVOLIT MATERIÁL
Požadavky na odolnost výborně splňují například pozinkované květináče, označované také jako nerezové. Jsou vyrobeny z vysoce kvalitního pozinkovaného plechu, navíc výborně vypadají. Dobrou volbou jsou i sklolaminátové, které především působí luxusně a vyrábějí se v mnoha tvarech a barevných provedeních, mohou svým designem imitovat třeba terakotu. Setkáte se i s výrobky z hliníkolaminátu, které jsou lehké, snadno se přenášejí, ale zároveň jsou velice pevné a mají vysokou odolnost. Oblíbené jsou i květináče z odolného plastu s UV filtrem, který zajistí stálost barvy i přes nepřízně počasí.
ANEBO Z PŘÍRODY?
Toužíte-li po přírodním materiálu, poohlédně te se po květináčích a truhlících z impregnovaného dřeva (kanadská borovice, smrk, dub…) nebo exotických dřevin (teak, bangkirai, merbau…) či keramických obalech. Keramické jsou sice oku lahodící, zejména ty s ruční glazurou a nádhernými barvami, ale mějte na paměti, že při větším rozměru mohou být již velmi těžké a hůře se přenášejí. Stále oblíbené a zejména na zastřešených terasách často k vidění jsou květináče s ratanovým obalem, terakotové nebo proutěné či bambusové. Snesou pobyt venku, ale dlouhodobé mokro a vlhko jim nedělají nejlépe. Proto je dobré umístit je pod střechu, ale i tak počítejte minimálně se změnou původní barvy jak vlivem deště, tak slunce. Pro někoho ale může právě tato přirozená změna mít své kouzlo a již od začátku s ní počítá. Alternativou k přírodnímu ratanu jsou květináče z vysoce kvalitního polyratanu – jde o barevně stálý a odolný materiál, který může stát na dešti celé dny a při občasné údržbě stále vypadá jako nový.
MUŠKÁTY JSOU GRUNT!
Muškáty neboli pelargonie jsou evergreenem většiny balkonů, teras i zahrádek. Výborně se jim totiž v naší zeměpisné šířce daří a doslova jen kvetou, navíc jejich pěstování je nenáročné a zvládne ho i začátečník. A ta typická vůně! Na zahradu nebo terasu (balkon) se hodí Pelargonie zonale, která má sametově měkké listy a kvete v mnoha barevných odstínech. Chcete-li převislou variantu, pak zvolte Pelargonii peltatum. A pokud letos uvažujete o změně, zkuste třeba petúnie, begonie, hořepník nebo levanduli, své kouzlo má také třeba převislá lobelka, ale i obyčejné macešky nebo barvínek.
ŠIKOVNÉ A SAMOSTATNÉ
Samozavlažovací květináče, s kterými se na současném trhu setkáte na každém kroku, jsou ideálním řešením pro ty, kteří sice chtějí mít krásně rozkvetlou terasu, ale nemají tolik času se o květiny pravidelně starat. Díky důmyslnému zavlažovacímu mechanismu uvnitř květináče máte jistotu, že květina si sama vezme přesně tolik vody, kolik potřebuje – kontrolka hladiny vody zabrání přemokření substrátu i jeho vysušení. Zároveň se nemusíte bát, že by velký déšť květiny přelil, i odtok vody je zajištěn. Naopak v horkých dnech hrozí u obyčejných květináčů nebezpečí, že silné sluneční paprsky rozžhaví parapet nebo podlahu terasy natolik, že se spálí samotné kořínky. U samozavlažovacích květináčů se tomu vyhnete, protože mezi parapetem a dnem květináče je izolační mezera. V ní většinou bývá inertní materiál (perlit nebo keramzit), který funguje jako izolant. Pak už jen stačí si vybrat, jakou rostlinu budete pěstovat.
odborná spolupráce Plastia
Datum vydání: 20. 4. 2017