Fotovoltaika
Ceny všech energií se k naší nelibosti stále zvyšují, jen cena sluneční energie se nemění. Je a bude stále zdarma. Proč toho nevyužít? Možností je již dnes mnoho, a určitě jich bude přibývat. Kde všude nám může slunce pomoci?
Můžeme si jen tak pro radost pořídit lampičku či fontánku do zahrady, ale můžeme slunce zaměstnat na plný úvazek – nechat ho ohřívat vodu či vyrábět elektřinu pro celý dům. Anebo jen pro bazén. Každému jak libo.
FOTOVOLTAIKA? FOTOVOLTAIKA!
Fotovoltaika, tedy přeměna slunečního záření na elektrickou energii, je kvůli nedávné kauze se solárními elektrárnami v obecném povědomí poněkud v nemilosti. Nehněvejme se však na technologii, ta za to nemůže. Naopak, fotovoltaické systémy se neustále zdokonalují a zlevňují a nesporně jsou ekologickým řešením, jak vyrábět elektrickou energii. Jsou i cestou, jak naplnit směřování Evropské unie k výstavbě domů s téměř nulovou spotřebou energie. Tento požadavek totiž neznamená, že dům musí být tak dokonale zateplen, aby nepotřeboval téměř žádnou energii k vytápění, ale aby byla spotřeba energie kryta z obnovitelných zdrojů. Vlastní elektrárna zajistí elektrickou energii jak na vytápění, tak na provoz spotřebičů, i na ohřev vody, který je velmi energeticky náročný. Možných řešení je mnoho, od využití fotovoltaiky jen pro ohřev vody až po ostrovní systémy, tedy domy zcela nezávislé na dodávce i zpětném odběru elektrické energie.
A je dobrou zprávou, že na instalaci fotovoltaických systémů můžete získat finanční podporu z programu Nová zelená úsporám, pro přípravu teplé vody částku až 35 000 Kč, u fotovoltaických elektráren na výrobu elektřiny k přímé spotřebě v domácnostech činí dotace až 100 000 Kč. Další dobrou zprávou je, že od letošního roku je k malým elektrárnám o výkonu do 10 kW vstřícnější i legislativa, například není nutné mít licenci od ERÚ k odběru přebytků energie, přibyla i daňová zvýhodnění.
OHŘÍVAT LEVNĚ VODU
To, že slunce dokáže ohřívat vodu, známe z přírody, z vyhřátých rybníků i moří. Proč ho tedy nevyužít k ohřevu vody cíleně? K tomu slouží kolektory, které zachycují sluneční záření tmavou plochou absorbéru v plochých kolektorech pod zasklením nebo trubicemi. Protéká jimi teplonosná nemrznoucí kapalina hnaná cirkulačním čerpadlem, která předává teplo užitkové vodě v tepelném výměníku – zásobníku, kde se uloží pro pozdější využití. Termické solární systémy ušetří okolo 70 % nákladů na ohřev teplé vody v domácnosti. Systémy, které slouží i k podpoře vytápění, ho zlevňují v průměru o 30 %. Na instalaci těchto systémů je poskytována dotace z programu Nová zelená úsporám – 35 000 Kč na ohřev vody a 50 000 na systémy s přitápěním. Jak jsme zmínili, ohřev vody je možné řešit i pomocí fotovoltaických panelů, které vyrobí elektřinu i pro ohřev vody v elektrickém bojleru. Termické solární systémy již zřejmě narazily na svůj technologický vrchol, a je možné předpokládat, že se vývoj bude nejspíš ubírat tímto směrem.
BAZÉN A SLUNCE
Pokud máte bazén a neřešíte jeho ohřev spolu s ohřevem užitkové vody v celé domácnosti, pak máte několik možností, jak získat teplejší vody za přispění slunce. Úplně jednoduchý ohřívač si dokonce můžete vyrobit sami z dlouhé černé hadice s vodou, ponechané na slunci. Ohřívače založené na tomto principu, technicky propracovanější, je samozřejmě možné i zakoupit, například ve tvaru pyramidy. Ještě účinněji zajistí sezonní ohřev vody v bazénu na principu absorbce slunečního záření různé typy přímo průtočných solárních absorbérů, obvykle deskových nebo trubkových. Systém může být zcela jednoduchý, kdy čerpadlo filtrace přivede vodu přímo do absorbéru, nejčastěji z plastu nebo syntetického kaučuku. Pokud se chcete koupat v teplé vodě i při horším počasí, pak je třeba vsadit na účinnější ploché zasklené kolektory a složitější dvouokruhový systém.
DEJTE SI SPRCHU!
Že nemáte bazén? I vy můžete slunci nabídnout zaměstnání! Solární sprchy jsou jednoduchá zařízení, která zajistí příjemné osvěžení bez teplotního šoku. A určitě se hodí i k bazénu. Jak fungují? Voda se ohřívá v zásobníku, kterým je obvykle tělo sprchy či podstavec, obvykle pojme 20 – 40 litrů vody. Při hojnosti slunce může teplota vody dosáhnout i 60 °C, proto je nutná mísicí baterie. Sprchy mohou být pevné nebo přenosné, dokonce si ji můžete dopřát i v kempu – jednoduché mobilní skládací sprchy mají zásobník na vodu v podobě plastového pytle, který se zavěsí na slunné místo. A máte-li bazén, měli byste o solární sprše také uvažovat, hygienické osprchování před vstupem do bazénu tak navíc příjemné.
BUDIŽ SVĚTLO!
Fotovoltaický jev, tedy přeměna světla na elektrickou energii, se s úspěchem využívá i zpětně. Kdo by dnes neměl alespoň pro potěšení v zahradě solární lampičku, kámen, fontánku? Solární lampy mohou reagovat na pohyb, dobře tedy poslouží pří vstupu do domu, do garáže. Výkonnější dokáží večer osvítit terasu pro večerní posezení. Oblíbená jsou domovní čísla, které v noci svítí právě díky fotovoltaice. Jak lampy fungují? Přes den se na slunci nabijí a večer svítí. K tomu potřebují solární článek, který mění energii slunečního záření na elektrickou a tou dobíjí baterii – akumulátor. Baterie pak zásobuje energií LED diody, které potřebují velmi málo energie, aby svítily, tedy vystačí si s tou, co přes den dodalo slunce. Kromě těchto základních součástí je důležitý regulátor nabíjení, protože v horkých letních dnech by docházelo k přebíjení článku. Navíc sleduje světlo ve svém okolí a po setmění se automaticky sepne a světlo začne svítit. Kvalita svítidla, a tím i jeho cena závisí na kvalitě všech těchto součástí, ale jak dlouho nám vydrží záleží především na dobíjecí baterii. U levných dochází k rychlému samovybíjení, a třeba po roce se již nedokáží dostatečně nabít a lampu budete muset vyhodit. Tedy odevzdat na sběrné místo pro elektroodpad, abychom byli přesní. Kvalitní akumulátory mají samovybíjecí efekt mnohem menší. Určitě čas od času solární článek očistěte, tím zajistíte, aby se mohla baterie kvalitněji nabíjet a prodloužíte její životnost. Solární článek nemusí být součástí svítidla, potřebnou energii může zajistit solární panel, a samotné svítidlo pak můžete umístit kdekoliv.
ZÁSOBA ENERGIE
V době, kdy se všude, i dále od zdroje elektrického napětí pohybujeme s elektronickými přístroji vyžadující dobíjení – mobily, fotoaparáty, tablety… určitě uvítáme pomoc slunce. Existují různé typy solárních nabíječek, které se skládají ze solárního článku, integrované baterie a různých koncovek, které slouží k připojení nabíjených spotřebičů. Při výběru solární nabíječky je třeba brát v potaz její výkon, výrobci obvykle uvádějí kapacitu v miliapérhodinách (mA). A musíte počítat s tím, že uváděné výkony solárních nabíječek odpovídají obvykle ideálním podmínkám. Kromě nabíječek existují i různá solární zařízení s integrovanou baterií, jako třeba solární kalkulačka, teploměr nebo i odpuzovač myší.
DOTACE PRO SOLÁRNÍ SYSTÉMY
Nová zelená úsporám – Podoblast C.3
C.3.1 Solární termický systém na přípravu teplé vody 35 000 Kč
C.3.2 Solární termický systém na přípravu teplé vody a přitápění 50 000 Kč
C.3.3 Solární FV systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem 35 000 Kč
C.3.4 Solární FV systém bez akumulace el. energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem 1700 kWh za rok 55 000 Kč
C.3.5 Solární FV systém s akumulací el. Energie a celkovým využitelným ziskem 1700 kWh za rok 70 000 Kč
C.3.6 Solární FV systém s akumulací el. energie a celkovým využitelným ziskem 3000 kWh za rok 100 000 Kč
Výhodný úvěr z EKOprogramu
Na solární systémy i další oblasti, které se týkají úpravy bydlení, které přinášejí ekologickou úsporu a je ve výsledku šetrné k životnímu prostředí, poskytuje Raiffesenbank úvěr aktuálně nejnižší úrokovou sazbou 1,89 %. Tento úvěr lze kombinovat s programem Nová zelená úsporám, není však získáním dotace podmíněn.
Foto: archiv firem
Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 2. 8. 2016