Něco víc, než jen koupel…
Milujete-li poležení ve vaně a zbožňujete-li masáže, je pro vás masážní vana nejlepším řešením. Zároveň byste ale měli vědět, že žádnému masážnímu systému nesvědčí dlouhá doba nečinnosti. Proto před koupí dobře zvažte, jestli se vám tato investice vyplatí.
Nabídku hydromasážních systémů najdete v sortimentu většiny koupelnových studií, od kvalifikovaných zkušených výrobců až po doslova „montovací“ firmy, které vám na přání spojí jakoukoli vanu s jakýmkoli systémem. Než ale investujete velkou sumu peněz, zvažte pečlivě všechna pro a proti a nepodceňte ani výběr dodavatele. Jste-li tedy již pevně rozhodnuti, je na čase zvolit si tu správnou vanu s ideálním masážním systémem, který vám bude do detailu vyhovovat. Nezapomeňte ani na doplňkovou výbavu, která často rozhoduje o konečném komfortu ve vaně. Můžete prolistovat desítky katalogů s nabídkami renomovaných prodejců, nejlépe vám ale poradí přímo v obchodě, kde většinou máte i možnost vyzkoušet si vanu přímo na tělo, a to doslova. Informujte se také na podmínky záruční doby, servisní střediska a dostupnost náhradních dílů. Nakupujte pouze u firem s dobrými referencemi, investice do masážní vany není zanedbatelná, chtějte proto to nejlepší a v dokonalé kvalitě.
AKRYL NEBO SMALT?
Hydromasážní systém lze instalovat téměř do jakékoli vany, jak do akrylátové, tak do smaltované. Aby ale vana s masážním systémem tvořila opravdu logický a funkční celek, je třeba si předem ujasnit materiál, rozměry vany, šířku jejích lemů, celkový tvar i umístění odtoku. Smaltované hydromasážní vany mohou na někoho působit pocitově jako chladnější, ale není tomu tak. Většinou bývají zapuštěny do polystyrenového nosiče, který má za úkol bránit ochlazování napuštěné vody a zároveň krásně tlumí hluk při napouštění vody do vany. Také jsou vyhlášené a oblíbené pro svoji vysokou odolnost a životnost. Pokud byste chtěli u smaltované vany změnit rozmístění trysek nebo velikost otvorů pro ně, musíte se obrátit přímo na výrobce vany. Akrylátové vany jsou variabilní, pokud chcete změnu v konfiguraci trysek, buď můžete také oslovit přímo výrobce vany, anebo odbornou firmu, která se zabývá montáží hydromasážních systémů. Akrylátové vany se snadno udržují v čistotě, pokud používáte doporučené čisticí prostředky bez abrazivních přísad (ty by mohly vanu poškrábat). Na druhou stranu drobná poškození (do jednoho milimetru) se jednoduše odstraní pomocí speciálních prostředků.
CO MÁTE NA VÝBĚR?
Záleží na tom, jaký druh masážního systému vám vyhovuje. Můžete vybírat mezi vířivým, perličkovým nebo kombinací obou. Vířivý, kterému se někdy říká také hydromasáž nebo whirlpool, funguje na tomto principu: voda ve vaně je nasávána čerpadlem a bočními tryskami se vrací zpátky. Trysky jsou směrovány do různých stran a směrů, můžete si je natočit a nasměrovat podle libosti, jak je vám to zrovna příjemné. K masáži chodidel není na škodu pořídit si ještě speciální sadu mikrotrysek, které nebývají běžnou součástí hydromasáže, ale stojí za to!
PERLIČKY A BUBLINKY
Podstatou perličkového systému (vzduchová masáž, airpool…) je proudící vzduch vháněný do vany tryskami umístěnými na dně vany. Dmychadlo vytváří vzduch (většinou horký) a zároveň se stará o konstantní teplotu vody ve vaně. Tělo je jemně masírováno po celém povrchu. Pokud o této variantě uvažujete, zjistěte si u prodejce, jestli systém vhání do vany studený nebo již předehřátý vzduch. V případě studeného vzduchu voda ve vaně samozřejmě vychladne rychleji. Co se týká ovládání obou variant, u levnějších modelů je mechanické, u luxusnějších elektronické s dotykovým displejem, někdy i pomocí dálkového ovládání. Pro nerozhodné je tu naštěstí ještě možnost zkombinovat oba masážní systémy. Vířivá vana je doplněná o perličkovou masáž a díky tomu si můžete vychutnat pohodlí a péči obou. A máte po váhání.
Kolik to bude stát?
Cenových kategorií je několik – nejlevnější typy masážních systémů začínají na 20 000 Kč, za ty nejluxusnější můžete zaplatit i několik set tisíc korun. Vždy záleží především na typu ovládání, počtu trysek a celkové výbavě. Při výběru kontaktujte několik firem, porovnejte informace, ptejte se na zkušenosti.
A NĚCO NA VÍC?
Ano, můžete si třeba přikoupit podvodní osvětlení, buď jednobarevné, nebo spektrální. Možná si myslíte, že je to zbytečný luxus, ale nemusí to být úplně pravda. Je prokázáno, že barvy mohou příznivě ovlivňovat lidský organismus a právě tzv. chromoterapie (léčba barvami) v kombinaci s příjemnou relaxací ve vodě může po náročném dni velmi pomoci. Zapomenout byste neměli ani na praktické doplňky, jako je protiskluzová úprava dna vany, funkce ozonizace (dezinfekce vody ozonem), dálkové ovládání pro maximální pohodlí nebo zabudovaný CD či DVD přehrávač. Některé modely, ty opravdu luxusní, mají v běžné výbavě ještě funkci vysoušení vany – vodu vypustíte a vana se sama vysuší teplým vzduchem a za pár minut ani nepoznáte, že se někdo koupal.
Co byste měli před koupí masážní vany určitě vědět?
◗ Přemýšlet o masážní vaně začněte ještě před přestavbou či výstavbou nové koupelny.
◗ Její pořízení zasahuje do vedení elektroinstalace, odpadů i přívodů vody pro baterii.
◗ Informujte se u dodavatele – zkušený prodejce hydromasážních systémů by vám měl nachystat dokument, tzv. stavební připravenost, kde jsou přehledně sepsány všechny požadavky na přípravu koupelny.
◗ Dodací lhůta bývá asi dva až tři týdny, proto si vanu objednejte raději měsíc dopředu.
◗ S objednávkou vany si objednejte i tzv. oživení hydromasážního systému, které byste jinak těžko zvládli sami. Obsahuje usazení vany, napojení na odpad a přívod elektřiny, napuštění, zkontrolování její těsnosti, zatmelení ve styčných plochách se stěnami i zaškolení v obsluze a údržbě. Celá akce netrvá většinou více než tři hodiny.
◗ Nepodceňte hlučnost masážní vany. Zejména levnější modely nemusí splňovat stoprocentně vaši představu romantické a klidné vodní masáže. Ani údaj v katalogu vám moc nenapoví, nejjistější je vidět a slyšet ji v akci.
◗ Velmi pozorně si prostudujte ovládání hydromasážního systému. Mělo by být co nejjednodušší a intuitivní, abyste mohli v klidu relaxovat.
MŮŽE JI MÍT KAŽDÝ?
Možná se obáváte, že k instalaci a provozu masážní vany potřebujete speciální podmínky. Není to tak. K tomu, abyste si zajistili bublinky, víření a masírování, nepotřebujete ani zvýšený tlak vody v potrubí, což je prý jeden z nejčastějších dotazů zákazníků v prodejnách, ani přehnané speciální stavební úpravy v koupelně. Její pořízení sice zasahuje do vedení elektroinstalace, odpadů i přívodů vody pro baterii, ale nejde o nic neřešitelného. Masážní systém není závislý na tlaku vody, vystačí si hravě pouze s minimální hladinou vody ve vaně, která by měla mít teplotu asi od 32 do 40 °C.
PÁR RAD NA KONEC
Před jejím pořízením se rozhodně poraďte s lékařem, jestli je pro vás tento druh koupele vhodný. Používejte ji pouze k relaxaci a hydromasáži, nenamáčejte v ní prádlo ani neperte boty… K mytí jsou vhodnější speciální koupelové gely; běžná mýdla, pěna nebo olej do koupele mohou zanášet trysky. Ideální by samozřejmě bylo nejprve se umýt ve sprše a masážní vanu používat pouze k relaxaci, nikoliv očistě těla, jak jsme většinou zvyklí. Naprostou samozřejmostí je její údržba – čas od času je nutné zkontrolovat trysky, propláchnout je a vyčistit. Na trhu jsou i modely, které se čistí samy, většinou si ale za tento nadstandard musíte připlatit.
Datum vydání: 24. 7. 2015