Nechte slunce za okny

Zabránit slunci, aby v horkých letních dnech nerozpalovalo interiér, je stále aktuálnějším tématem. Tak aktuálním, že se vnější stínicí technika stala jednou z položek, na kterou je poskytována dotace z programu Nová zelená úsporám.

Proč je dotováno právě vnější stínění? Zcela jednoduše proto, že je nejúčinnější. Vnitřní žaluzie či závěsy sice ochrání před oslněním, ale tepelné paprsky proniknou sklem a v prostoru mezi stínicím prvkem a oknem se teplota v důsledku skleníkového efektu zvyšuje, žaluzie se zahřívá, teplo proniká dále do místnosti. Oproti tomu vnější stínění zastaví většinu tepelných paprsků ještě před oknem. Teplotu v interiéru je tak možné snížit až o deset stupňů.

Co vybrat?

K vnějšímu zastínění okenních tabulí slouží předokenní rolety, žaluzie nebo fasádní clony. Který z těchto prvků vybrat záleží na tom, co vše od nich očekáváme. Všechny omezují průnik slunečních paprsků do interiéru, liší se však v míře zatemnění, ve schopnosti regulovat průnik světla, ve schopnosti tepelně či akusticky izolovat i v míře poskytovaného bezpečí. Kromě typu zastínění záleží i na materiálu, barvě i vzdálenosti od skla. A nezanedbatelným kritériem výběru je i design, protože zvolené stínění významně ovlivní vzhled domu. Je proto důležité se s hledáním konkrétního řešení obrátit na odborníky, kteří dokáží posoudit všechny faktory.

Vnější fasádní clony FAKRO se podle potřeby promění ze svislých rolet v markýzu. Vyrábějí se z materiálů s různým procentem průsvitu, případně je lze vybavit plně zatemňovacím materiálem. fakro.cz

Pro komfort i úspory

Všechny stínicí prvky můžeme ovládat ručně, ale mnohem pohodlnější je elektrický motorový pohon. Díky němu pak můžeme stínění regulovat pomocí tlačítkového systému, dálkovým ovladačem, mobilem či ho začlenit do centrálního ovládacího systému domu. Kromě pohodlí může elektrické ovládání přispět k finančním úsporám, protože díky automatickému systému může stínění reagovat na změny venkovních teplot, sluneční svit či vítr, a to i v době naší nepřítomnosti. Elektrické ovládání umožní simulovat naši přítomnost automatickým stažením či vytažením rolet v určitou hodinu a odradit tak zloděje.

Dotace na stínění

Od října loňského roku je možné v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám spolu se zateplením domu či výměnou oken žádat o příspěvek na venkovní stínicí techniku. Její instalace musí být uvedena v projektu rekonstrukce. Dotace se vztahuje pouze na budovy, u nichž byla podána žádost o stavební povolení či ohlášení stavby před 1. červencem 2007. Prvky s ručním ovládáním jsou dotovány částkou 500 Kč/m2 stíněné plochy okna, prvky s inteligentním automatickým ovládáním částkou 1000 Kč/m2.

Speciální tvar lamel žaluzií INNEX řady S 90 mm přidává kromě zatemnění i ochranu před povětrnostními vlivy díky celistvé ploše, kterou vytváří při sklopeném stavu. innex.cz

Předokenní rolety

  • Fungují na principu otočné hřídele, na kterou se navíjí pancíř z pevně spojených lamel. Průchod světla se reguluje vytažením či spuštěním pancíře, některé typy však již dokáží částečně propustit do místnosti světlo i ve stažené poloze.
  • Ve stažené podobě nabídnou dokonalé zatemnění.
  • Jsou významným tepelně izolačním prvkem, lamely jsou povětšinou vyplněny izolační pěnou.
  • Výrazně snižují hladinu hluku z vnějšího prostředí.
  • Plní i bezpečnostní funkci – samy o sobě představují překážku, jejíž překonání trvá minimálně několik minut. Rolety vybavené zesílenými lamelami a dalšími bezpečnostními prvky nabídnou větší ochranu a mohou být certifikovány jako bezpečnostní.

Vnější žaluzie

  • Tělo žaluzií je tvořeno naklápěcími lamelami, kterými lze plynule regulovat přirozené osvětlení v místnosti.
  • Díky správnému sklonu se paprsky slunce odrážejí od lamel, nikoliv od oken, která se pak nezahřívají.
  • Žaluzie umožňují stínit a současně větrat.
  • Různé typy lamel poskytují větší či menší zatemnění, větší světelnou propustnost ponechávají lamely ve tvaru písmene C, lamely Z poskytují lepší zatemnění.
  • Pro ochranu před poškozením je vhodné je vybavit větrným čidlem, které samo dává pokyn, aby se zatáhly.

Fasádní clony

  • Svislé látkové clony z technických tkanin označovaných jako screen jsou vyráběné ze skelných vláken potažených polyesterem či PVC.
  • Umožňují ochránit interiér před slunečním zářením, a zároveň částečně propustit do interiéru světlo.
  • Zároveň slouží jako sítě proti hmyzu.
  • Ve dne ztěžují pohled zvenčí a zachovávají tak soukromí. Večer je však do místností vidět, je tedy nutná kombinace s vnitřním zastíněním.

S pomocí dálkového ovladače s časovačem NINA TIMER IO pro centrální ovládání až 40 zařízení můžete snadno ovládat, integrovat, ukládat do paměti, nastavovat všechna zařízení ve svém domě, a to i podle předem nastavených scénářů. somfy.cz

Montáž

Vnější stínicí prvky se mohou instalovat dodatečně do viditelných hranatých nebo zaoblených boxů. Roletový box zabere na výšku méně místa než žaluziový krycí plech.
U novostavby můžeme zvolit elegantní instalaci pod fasádu, kdy je schránka zakrytá omítkou nebo zateplovacím systémem. V současné době nabízejí výrobci stavebních systémů speciální překlady, které již s umístěním boxů pro stínicí techniku počítají.

Text: Miloslava Perglová
Foto: archiv firem

Uložit

Datum vydání: 13. 6. 2019

Edit: