Nebránit výhledu sobě ani sousedům
Kdo by se chtěl připravit o výhled na malebný hřeben Beskyd? Bungalov nad Žermanickou přehradou proto hledí na nádherné panorama velkými okny všech obytných místností. Svým zasazením do terénu dopřeje tento požitek i těm, kteří v budoucnu vystaví své domy výše ve svahu.
Architektce Haně Liškutínové se podařilo najít opravdu úchvatné místo pro to, aby si vybudovala vlastní dům v co největším souladu s přírodou, tak jak se jí vždy líbilo. Svažitý pozemek vybízel k uskutečnění snu inspirovaného berberskými skalními obydlími v Tunisku – navrhnout stavbu zcela zapuštěnou do terénu.
ZELENÁ STŘECHA PRO RADOST I UŽITEK
Stavba domu krytého zeminou by však byla příliš nákladná, dům je nakonec zapuštěn do terénu jen částečně. Rozhodně to však není řešení polovičaté, možná naopak, dům přirozeně vyrůstá ze svahu a je maximálně vstřícný jihozápadnímu slunci a otevřenému prostoru před ním. Vazbu na okolí prohlubuje vegetační střecha, která je realizací dalšího oblíbeného prvku obdivovaného architektkou, a to domů se zelenými střechami ve Skandinávii, zejména Norsku. Nejenže přispívá ke splynutí stavby s okolím, ale je i velmi praktická. Jak pro obyvatele vlastního domu, kteří ocení to, že je chrání před výkyvy teplot i před bubnováním dešťových kapek na střechu, že zpomaluje degradaci materiálů – mechanicky chrání hydroizolaci, že snižuje nároky na kapacitu dešťové kanalizace, tak i z širšího hlediska. „Pokud je střecha vegetační, voda se při dešti vsákne a nestéká ihned pryč, následné vypařování vody i produkce kyslíku pak přispívá ke zlepšení mikroklimatu,“ vysvětluje Hana Liškutínová. „Srovnáme-li letecké snímky dnes a dříve, vidíme, že ubývá volné přírody, respektive ploch, kde se může dešťová voda volně vsakovat a ihned neodtékat, jak je tomu u stále přibývajících zpevněných ploch – parkovišť kolem obchodních center, střech, dálnic… Nápor je tak velký, že si příroda neumí s vodou poradit a musíme se potýkat s povodněmi či erozí půdy. Pokud by se vegetační střechy rozšířily ve větší míře, přispělo by to ke zbrzdění odtékajících dešťových vod i zlepšení klimatu ve městech.“
ZDĚNÁ NÍZKOENERGETICKÁ STAVBA
Záměrem majitelů bylo vybudovat nízkoenergetickou stavbu v maximálním kontaktu s přírodou, nechtěli však „dům izolovaný polystyrenem“. Zvolili proto cihlové zdivo Porotherm SI 440 s tepelně izolační omítkou. Střechu tvoří dřevěná konstrukce s nadkrokevní tepelnou izolací, dokonalou hydroizolací krytou deseti centimetry substrátu, ve kterém se daří nenáročným rostlinám. „Z technického hlediska preferuji domy co nejvíce soběstačné, místo klimatizace dávám přednost venkovním žaluziím, tepelnému čerpadlu, rekuperaci,“ říká architektka. I v jejím domě tedy slouží k vytápění a ohřevu vody tepelné čerpadlo vzduch – voda a dva solární kolektory, o přitápění a vytváření příjemné atmosféry se stará oboustranný krb umístěný mezi obývacím pokojem a ložnicí. „Řízené větrání s rekuperací tepla nejenže šetří cenné teplo, ale obzvláště ho oceňujeme v obdobích zhoršených rozptylových podmínek, nadměrného výskytu smogu, které jsou v našem kraji bohužel časté. Díky řízenému větrání nemusíme vůbec otevírat okna, vzduch se filtruje a uvnitř domu je i přes nepříznivé klimatické podmínky čistý vzduch.“
Vizitka domu
Autor (stavba a interiér): Ing. arch. Hana Liškutínová
Realizace: 2009 – 2010
Zastavěná plocha: 160 m2
Obestavěný prostor: 416 m3
Realizace: GK STAVBY, Ostrava
Konstrukce domu: zděná stavba, POROTHERM SI 440
Střecha: pultová dřevěná konstrukce s nadkrokevní tepelnou izolací a vegetační vrstvou
Okna: eurookna – Tesko Kolovrat
Vytápění: tepelné čerpadlo vzduch-voda STIEBEL – ELTRON, solární panely, rekuperace
Osvětlení: Lampárna – Svítidla pro náročné, Ostrava
SPOLEČNĚ SE SOUSEDY
Dům zaujme mimo jiné i tím, že je plot napojen na dům a oplocena je pouze zahrada. Prostor před domem je volně přístupný a je společný s architektonicky příbuzným sousedním domem. Spolu tvoří harmonický celek. Přáním paní domu je, aby se zde podařilo vybudovat skupinu domů ve víceméně jednotném stylu. „Výhodou pouze částečného oplocení je samozřejmě cena – ušetří se za plot i posuvnou vjezdovou bránu,“ říká majitelka. „Navíc mohou společný prostor před domem využívat děti jako zpevněnou hrací plochu a v případě většího počtu hostů je zde dostatek parkovacího prostoru.“ A o hosty zde nouze nebývá. Kromě pohostinných majitelů a zároveň sportovců je velkým lákadlem hřiště na beach volejbal v zahradě. „Říkali jsme si, že velký pozemek je náročný na údržbu, a hřiště jsme plánovali do budoucna. Nakonec však bylo nejsnazší vybudovat ho hned při modelaci terénu. Malé děti tak mají velké pískoviště, dospělí pak hojně využívané hřiště,“ vysvětluje Hana Liškutínová.
NEJLEPŠÍ OKNO, ŽÁDNÉ OKNO
„Největší přínos bydlení v rodinném domě vidím v maximálním propojení vnitřní obytné plochy se zahradou a okolní přírodou, obrazně řečeno – nejlepší okno, žádné okno, nejlepší dveře, žádné dveře. Těchto efektů se snažím dosáhnout velkými prosklenými plochami, prolínáním prostorů a jejich propojením pomocí podlah, podhledů…,“ přibližuje svůj přístup k tvorbě. I proto je její dům přízemní. Bungalov je podle slov majitelky sice nákladnější, ale ve větší vazbě na okolní prostředí a bydlení v něm je pohodlnější. Každý pokoj jejího domu má svůj vlastní výstup na terasu, zázemí je rozprostřeno podél severovýchodní obvodové stěny. V tomto domě prakticky nenajdeme chodby, které považuje Hana Liškutínová za mrtvé prostory. Ze vstupního prostoru sejdeme po několika schodech do malé předsíňky, odkud vejdeme do obývacího pokoje, na který jsou přímo napojené dvě ložnice. Není zde, jak to bývá v současné době zvykem, striktně oddělena společenská část od intimní zóny. Rodina tak neustále komunikuje, žije v užším kontaktu.
PROLÍNÁNÍ PRVKŮ
Stejně jako dispozice přispívá k pocitu jednotného prostoru i materiálové a barevné řešení interiéru, v prvé řadě jednotná velkoformátová dlažba ve všech místnostech, dokonce je použita jako obklad v koupelně i na WC. Bílé stěny jsou v kaž- dém pokoji oživeny i barevným akcentem na některé z nich, přičemž zvolená barva stěny se vždy opakuje i na jiném zařízení pokoje – židli, polštářku, skříňce… Například světle šedá dýha použitá na dveřích se objevuje také v ložnici na čele postele. Dominantními barvami jsou žlutozelená a oranžová, které místnosti výrazně oživují, rozsvěcují. Zaujmou transparentní židle vytvářející poutavé efekty hrou barev a stínů. Variabilní atypický nábytek je vyroben na míru, aby byl prostor prakticky využit. K sjednocování i proměňování prostorů přispívá velkou měrou osvětlení, kterému se architektka obzvlášť pečlivě věnovala ve spolupráci s firmou Lampárna z Ostravy. Objevíme zde mnoho světel zabudovaných do podhledů nebo stěn, designová i bodová svítidla, která zajistí jak potřebné funkční osvětlení, tak vytvoření různých světelných nálad. S obdobnou pečlivostí a nápaditostí si počínali i v exteriéru.
Ing. arch. Hana Liškutínová (*1960)
Studium: VUT Brno členka České komory architektů. Pracuje ve vlastním ateliéru, který zpracovává projekty staveb a interiérů, rekonstrukce staveb. Zaměřuje se na ekologickou architekturu, nízkoenergetické domy a zelené střechy.
Ocenění: Stavba roku 2005 vyhlášená městem Třinec – Squash Centrum v Třinci
Kontakt
LIŠKUTÍNOVÁ HANA ARCHITEKT
Národní 5, 736 00 Havířov-Město
tel.: 603 885 428
liskutinova@centrum.cz
www.arch-liskutinova.cz
Datum vydání: 28. 11. 2015