NEBOJTE SE změny k lepšímu!
Co můžete získat a co ztratit výměnou oken? Nová okna – ať už fasádní, nebo střešní – vám přinesou novou kvalitu bydlení. Ztratíte jen trochu peněz, které se vám ale postupně vrátí úsporou energie.
Právě úspora energie představuje dnes nejvýraznější trend v oblasti bydlení. Z toho logicky vyplývá hlavní požadavek na nová okna: Netěsnostmi starších oken totiž uniká z budov opravdu velké množství energie. A to nejen v zimě v podobě chladu, nýbrž také v letním období v podobě vstupujícího horka, které vás pak nutí interiér nákladně klimatizovat.
DŮVODŮ JE VÍC
Energetická úspora ovšem není jediným důvodem, proč se vyplatí provést výměnu oken či zásadní rekonstrukci přirozeného osvětlení v rodinném domě. Moderní okna (fasádní i střešní) dokážou plnit řadu funkcí, které v souhrnu zajišťují výrazně vyšší kvalitu vnitřního prostředí. Z hlediska zdraví a duševní pohody je nejdůležitější maximální přísun světla i čerstvého vzduchu do interiéru, ale v dnešní době vzrůstá také význam kvalitní izolace proti hluku a spolehlivého zabezpečení objektu. Nová okna vám nabídnou rovněž podstatně delší životnost a elegantní vzhled.
VÝMĚNA STŘEŠNÍCH OKEN
Pro ideální fungování střešních oken je zásadní správně provedená montáž. Oslovte proto certifikovanou firmu, s níž získáte také řádně zateplené ostění i prodlouženou záruku. Odborníkovi zabere výměna střešního okna sotva dvě hodiny. Probíhá zhruba v následujících krocích:
- 1. Kontrola, zda souhlasí typ a velikost okna a zda máte správné lemování pro usazení nového okna do střechy.
- 2. Vysazení starého okenního křídla. Poté je třeba odstranit krytinu kolem okna, původní lemování, plisovanou manžetu a původní tmel i montážní úhelníky, které držely rám okna.
- 3. Vyjmutí rámu okna. Pak je třeba začistit hranu ostění (poškozené vyměnit) a olemovat ostění krycí parotěsnou páskou, která přichytí původní parotěsnou fólii na ostění.
- 4. Kontrola stavu a množství tepelné izolace mezi ostěním a krovem. Případně následuje doplnění nebo výměna zvlhlé (degradované) izolace. Minerální vata izoluje zároveň i proti hluku.
- 5. Nasazení rámu nového okna na ostění. V první fázi proveďte bez montážních úhelníků (ty jsou součástí balení lemování). Rám musí dokonale lícovat s ostěním. Ke krovu ho připevníte pomocí úhelníků na bocích okna.
- 6. Na vnější boky okenního rámu se připevní zateplovací lišty (zpravidla se nalepují). V místě střešních latí je třeba flexibilní část lišty zaříznout, aby těsnila kolem konstrukce.
- 7. Následuje oblepení rámu oboustrannou lepicí páskou pro uchycení difuzní fólie po celém obvodu okna. Délka fólie na hranu okna má mít přesah 8–10 cm na každé straně, postupuje se podle návodu a vždy zdola nahoru!
- 8. Do spodní části okna je nutné umístit plisovanou manžetu. Vyzkoušejte ji na krytinu, opět sejměte a ohněte o 45° dovnitř. Manžeta pak lépe dosedne na krytinu. Přišroubujte oplechování rámu.
- 9. Dokončení skladby lemování se provádí přesně podle montážního návodu a za použití ochranných pomůcek (rukavice, brýle). Pak je třeba vrátit zpět střešní krytinu a dokončit oplechování.
- 10. Na závěr je nutné nasadit křídlo v poloze, jako by bylo otevřené a zcela otočené. Okno zasaďte do středových pantů a ujistěte se, že jsou pojistky zacvaknuté. Pak okno zavřete: Křídlo musí sedět přesně a rám lícovat s ostěním.
- 11. Zbývá kosmetika: začištění spáry kolem rámu, nanesení silikonizovaného polyakrylátového tmelu do všech spár a začištění dohladka.
VÝMĚNA FASÁDNÍCH OKEN
U fasádních oken mohou být rozličné vstupní podmínky – proto základ každé výměny okna tvoří pečlivé zaměření výchozího prostoru. Je třeba zjistit typ stávajících oken (špaletová okna, vídeňská špaleta, zdvojená šroubovaná okna v paneláku) a podle toho zvolit postup výměny a rozměr nových oken. U nezateplené fasády počítejte předem s budoucím zateplením domu zvenčí, což může mít za následek úbytek světla: Okno se tím zasune hlouběji do stavby! Proto je dobré v rámci výměny okna buď rozšířit, nebo zvětšit jejich počet. Vlastní výměna není žádný problém: Staré okno se vybourá, prostor okna se důkladně vyčistí a osadí se nové okno, většinou na polyuretanovou pěnu. Pokud je to možné, instaluje se parotěsná uzávěra na montážní spáry zevnitř a paropropustná uzávěra na venkovní stranu nového okna. Poslední fázi tvoří zednické začištění a osazení parapetů. Zatímco vnitřní parapet se mění skoro vždy, venkovní zůstává často původní. Jen se renovuje a do ostění se pomocí přechodového profilu upevní jeho přechodová lišta.
Nová okna vám přinesou:
- výraznou úsporu energie,
- mikroventilaci se stálým přísunem čerstvého vzduchu,
- lepší zasklení a kvalitní izolaci proti hluku,
- spolehlivé zabezpečení objektu,
- výrazné prodloužení životnosti oken i ostění,
- elegantní vzhled zvenčí i zevnitř.
Zabezpečení stávajících i nových oken
Lépe než nevzhledné mříže ochrání vaše okna tři prvky: bezpečnostní skla, kování a elektronická čidla.
- 1. U bezpečnostního zasklení je mezi vrstvy skla vložena čirá PVB fólie (z polyvinylbutyralu), která se vyznačuje mimořádnou pevností a přilnavostí. To zaručí, že úlomky skla při jeho rozbití zůstanou připevněny na fólii a nerozletí se do okolí. Mezi vrstvy skla mohou být vloženy i dvě nebo tři fólie, což zajistí nejen bezpečí při rozbití, ale i zabezpečení před vloupáním. Pokud nechcete měnit celá okna, stačí vyměnit sklo u oken stávajících. Rychlé a jednoduché posílení bezpečnosti oken vám zajistí i speciální varianty bezpečnostních fólií, které se lepí na povrch okenních skel.
- 2. Princip fungování bezpečnostního kování se příliš neliší od klasického kování, rozdíl je však ve větším počtu uzamykacích bodů a jejich tvaru. Pokud budou mít okna s klasickým kováním například sedm uzamykacích bodů, okna s bezpečnostním kováním jich budou mít při stejném rozměru deset. A zatímco u klasického kování mají čepy uzamykacích bodů tvar hladkých válečků, čepy u bezpečnostních variant mají hřibovitý tvar bránící vypáčení oken. Chceteli rychlou výměnu samotného kování, může být celé překování na bezpečnostní variantu provedeno přímo u vás doma.
- 3. Bezpečnostní čidla se montují mezi rám a dveřní či okenní křídlo. Informují majitele o každém narušení těsnosti křídla vůči rámu. Pokud se zloděj snaží vypáčit okenní nebo dveřní křídlo, čidlo vyšle signál do zabezpečovacího zařízení. Čidla mohou sloužit i ke kontrole polohy kliky (otevřeno – zavřeno). Jde o skrytý, plně integrovaný systém, který okno nehyzdí a dá se napojit i do systému chytré domácnosti.
Text Vít Straňák, foto se souhlasem firem VELUX, FAKRO, Internorm a DAFE-PLAST
Datum vydání: 20. 5. 2021