Nebe nad vířivkou
Výběru zařízení venkovního spa věnujte pečlivou pozornost a nedělejte žádné kompromisy, protože jde o investici, která by vám měla zajistit příjemný odpočinek a pohodu ve chvílích volna.
Ikdyž se s vířivkami a vířivými bazény v poslední době roztrhl pytel, stále je ještě spousta lidí, kteří nevědí, co si pod termíny, jako jsou spa, vířivka či vířivý bazén, vlastně přesně představit. Vířivky jsou určeny především k relaxaci a odpočinku, jsou menší a kompaktnější než vířivý bazén a je možné je bez problémů umístit na terasu nebo do zahrady. Kromě „obyčejného“ víření většinou nabízejí ještě další funkce, jako masážní programy, světelnou terapii, aromaterapii a třeba i zabudovaný MP3 přehrávač s reproduktory. Oproti tomu vířivý bazén je vlastně něco mezi vířivkou a klasickým bazénem, ale s tím rozdílem, že bývá vybaven programem pro trénink a rehabilitaci, většinou především účinným protiproudem. Vedle relaxace tak nabízí i aktivní odpočinek. A to zvláštní slovo „spa“ je zkratkou latinského Sanum Per Aqua (zdraví díky vodě); zahrnuje tedy všechna zařízení a technologie, která mají co do činění s vodou ve spojení se zdravím, říká se tomu také hydroterapie. V podstatě si koupí vířivky budujete malé soukromé lázně…
JAK VYBRAT TU SPRÁVNOU?
Nejjednodušší je navštívit specializovaný obchod a nechat si vířivku vyrobit přímo na tělo, a to téměř doslova. Můžete si samozřejmě některou z vystavených vyzkoušet – zjistit, jak se vám v ní sedí, leží, stejně důležité je i to, jak se vám do ní vstupuje a vystupuje. Podle toho si můžete nechat upravit vzdálenosti jednotlivých masážních trysek, jejich rozmístění a počet, možná je i individuální úprava počtu sedátek či lehátek. Nejdůležitější je, abyste se v ní cítili naprosto pohodlně a nic vás nerušilo v příjemném odpočinku – i takový detail jako trochu nepohodlné sedátko, nevhodně umístěná tryska nebo příliš hlučné bublání vám mohou zážitek z koupele hodně zkazit. Dobrý prodejce vás také upozorní na to, že každá tryska má svoji roli – jedna se zaměřuje na masáž zad, druhá na chodidla, třetí na krk. Trysky bývají umístěny po celém interiéru vířivky – na dně, na bocích i za hlavou. U sofistikovaných modelů je možné jednotlivé trysky ovládat pomocí dotykového panelu, u luxusnějších provedení dálkovým ovladačem, novinkou posledních let je ovládání přes iPhone, klidně cestou z práce. vám mohou zážitek z koupele hodně zkazit. Dobrý prodejce vás také upozorní na to, že každá tryska má svoji roli – jedna se zaměřuje na masáž zad, druhá na chodidla, třetí na krk. Trysky bývají umístěny po celém interiéru vířivky – na dně, na bocích i za hlavou. U sofistikovaných modelů je možné jednotlivé trysky ovládat pomocí dotykového panelu, u luxusnějších provedení dálkovým ovladačem, novinkou posledních let je ovládání přes iPhone, klidně cestou z práce.
JAK NA ČISTOU VÍŘIVKU?
Nejjistější způsob je ozonizace, tedy dezinfekce vody ozonem. Ten se vyrábí v tichém elektrickém výboji z kyslíku přítomného ve vzduchu, velmi nenáročně a účinně. Je výborným dezinfekčním prostředkem, který bleskově ničí všechny patogenní organismy (bakterie, viry a plísně). Ozonizací byste ale neměli zcela nahrazovat běžnou údržbu vířivky, té se samozřejmě jen tak nezbavíte.
Víte, co s vámi vířivka udělá?
◗ poskytne vám odpočinek a uvolnění
◗ utiší bolest
◗ povzbudí imunitní systém
◗ provede hloubkovou hydromasáž těla
◗ odstraní napětí ve svalech, kloubech, páteři
◗ odbourá úzkosti a deprese
◗ zlepší krevní oběh
◗ sníží krevní tlak
◗ pomůže v boji s celulitidou
◗ může pomoci i při rehabilitaci
◗ zapůsobí pozitivně na psychiku (díky aromaterapii, chromoterapii…)
PŘÍMO POD OBLOHOU
Umístit relaxační bazén či vířivku do exteriéru, ať už na zahradu, terasu nebo prostornou verandu, je rozhodně dobrý nápad, ale vyžaduje splnění určitých technických podmínek, především přívodu vody a elektřiny. Neméně důležité je najít i ideální místo, kde byste měli jak dostatek soukromí, tak pokud možno i hezký výhled. Vhodný je například roh zahrady nebo její svažitá část s terasovitým terénem. Nesmíte zapomenout také na pravidelnou a pečlivou údržbu – jak vody, tak interiéru venkovní vířivky. Pokud jste odhodláni podstoupit všechny tyto přípravy, pak se vám za to vířivka odmění možností koupání v podstatě po celý rok a za jakéhokoliv počasí, klidně i ve sněhových závějích.
Výběru domácího venkovního spa věnujte pečlivou pozornost. Každý detail hraje velkou roli.
CO VŠECHNO DOKÁŽE?
To záleží na tom, k čemu ji chcete primárně používat – jenom k odpočinku a romantickým chvilkám pod večerní oblohou nebo jako součást léčebného programu? Budete ji mít jenom pro sebe, nebo se do ní poskládá celá rodina? Když si na tyto otázky odpovíte ještě před koupí, ušetříte spoustu peněz i starostí. Pro jednoho či pro dva stačí dvoumístná varianta a tomu odpovídající počet a rozmístění masážních trysek. Jestli ji budete využívat jako rodinnou vířivku, pak uvažujte o pěti či dokonce šestimístném provedení. U většiny vířivek máte možnost zvolit si i vnitřní uspořádání – počet míst v sedadlové a lehátkové části. Některé vířivky nabízejí i speciální sedátka pro děti.
VÝHODY BEZPOTRUBNÍ FILTRACE
Takzvaný francouzský bazén je postaven na principu bezpotrubní filtrace. Kompaktní jednotka bezpotrubní filtrace vyřeší všechny potřebné procesy týkající se úpravy a ohřevu bazénové vody, aniž by ji odváděla mimo prostor vlastního bazénu. Tato konstrukce zjednodušuje i zazimování bazénu, neboť jednotku bezpotrubní filtrace je možné na zimu vyjmout a umístit třeba do garáže. Jednoduché je i čištění filtru, stačí ho jednou za čas vyprat v automatické pračce. Jednotku bezpotrubní filtrace můžete zavěsit na okraj bazénu nebo zabudovat do jeho stěny s vnějším poklopem v barvě dlažby. www.desjoyaux.cz
ZAKRÝVAT, ZAKRÝVAT, ZAKRÝVAT…
Stejně jako výběr nejvhodnější vířivky je důležitá i péče o ni. A to především o čistotu vody. Šetřit byste proto neměli na termokrytu, který ochrání hladinu před spadaným listím, prachem, pyly, hmyzem, a navíc zamezí i úniku tepla. Voda ve venkovní vířivce může totiž zůstat napuštěná po celou sezonu, pouze se průběžně dohřívá na vámi zvolenou teplotu, obíhá v uzavřeném okruhu a na vás je ji jenom udržovat hygienicky čistou pomocí filtrace a ozonizace. Když údržbu a pravidelnou péči o vířivku podceníte, nezbude vám než před každou koupelí nejprve vylovit mouchy a brouky, sebrat listí a nečistoty a teprve pak si užívat. A to by se vám asi pokaždé nechtělo…
Datum vydání: 16. 9. 2015