Zahrada s rozlehlým, mnohoúčelovým altánem
Altán ve tvaru úzkého obdélníku posazený do zeleně rozlehlé zahrady měl pracovní název úl. Svým vzhledem totiž připomíná barevné včelí úly, jaké potkáváme při toulkách přírodou nejčastěji na kraji lesa. Tuto podobnost evokují barevné posuvné zástěny altánu z barevného plexiskla. Ale od začátku.
Rozhodnutí manželů se dvěma dětmi postavit si vlastní dům na venkově mělo obvyklý motiv: Chtěli utéci z města a postupně si vybudovat vlastní oázu poskytující více klidu a těsnější kontakt s přírodou. V obci na Kolínsku uprostřed staré zástavby koupili dvě parcely, jejichž spojením vznikl stavební pozemek o rozloze 3000 metrů. Do rodinného domu, který na něm vyrostl, se rodina nastěhovala již před šesti lety, ale pět dalších, jak to obvykle bývá, trvalo, než bylo opravdu všechno hotovo. Pak teprve přišlo na řadu dokončení zahrady.
Altán pro všechny
„S myšlenkou pořídit si na zahradě zastřešené posezení u otevřeného ohně, kde se, i když se setmí a ochladí, nebudeme balit do deky, nebo od něho dokonce utíkat před deštěm, jsme si pohrávali od prvopočátku. Představovali jsme si přístřešek, kde bude dostatek místa nejen pro ohniště, ale i příjemné posezení, pingpongový stůl a místnost, kam se bude ukládat zahradnické náčiní,“ vysvětluje majitel a dodává: „Věděli jsme si, že to bude značně náročná stavba, při které se nám zahrada změní ve staveniště, a proto jsme zároveň přistoupili ke stavbě bazénu. Majitelé nemuseli řešit otázku, koho pověří vypracováním projektu altánu. V tomto směru měli naprosto jasno. Stejně jako v případě samotného rodinného domu, se kterým jsou ve všech směrech spokojeni, oslovili ateliér L & P – architekty Jana Línka a Josefa Koláře. „Přestože jsme měli poměrně jasnou představu, co bychom chtěli postavit, věděli jsme, že oni jí dají ojedinělý výraz,“ vzpomíná majitel. Stejně snadné rozhodování bylo i v případě dodavatele. Manželé opět volili společnost IPMB ing. Pavla Matyáše, která jim stavěla už rodinný dům, a navíc je dokonale sehraná s ateliérem L & P, jemuž realizovala několik projektů. „Věděli jsme, že jí můžeme svěřit i stavbu, která bude značně náročná,“ dodává investor.
Když se staví v Čechách…
Altán vyrostl na nejvýše položené části pozemku, takže když se sedí u ohně, nabízí pěkný výhled na zahradu s bazénem i dům. Konstrukci polyfunkční stavby tvoří 120 cm od sebe vzdálené trámy z lepených smrkových profilů ošetřených lazurou. Střechu kryje bezbarvý polykarbonát, zástěny pastelových barev oddělující ohniště s posezením od ostatních prostor altánu jsou z barevného plexiskla. Zcela odlišnou konstrukci má zadní a jedna boční stěna altánu. Ty tvoří gabionová zeď. Stavba má tak dvojí podobu – zepředu působí křehce jako domeček ze sirek, máte pocit, že stačí ťuknout a spadne, ale když jste uvnitř, připadáte si zásluhou gabionové hradby jako v pevnosti. Při povídání o materiálech nám na otázku, jak je možné, že v době, kdy se značnému zájmu těší odolné exotické, případně severské dřeviny, zde dostal přednost domácí smrk, odpověděl Ing. Pavel Matyáš. Volbu architektů a majitele evidentně schvaloval: „Bylo zde uplatněno krédo – stavíme v Čechách, používejme české materiály. Z toho důvodu má altán smrkovou konstrukci, a to navzdory tomu, že se bude muset pravidelně natírat, podlahu v prostoru u ohniště z masivu smrku a terasa s molem u bazénu jsou taky ze smrkových prken. V tomto případě jsou ale tlakově impregnována, protože ve vodorovné poloze by smrk v exteriéru dlouho nepřežil. Také materiál na gabiony je z místního materiálu, konkrétně z ruly pocházející z lomu kousek od Kolína. Altán je zčásti potažen sítí z ocelových lanek, po kterých šplhá vinná réva. Většinu úrody sklidí kosové, ale zeleň révy altánu sluší a vhodně ho opticky tvaruje. Co se týče vybavení altánu, dominantou je velké kamenné ohniště, nad kterým je zavěšen komín z černého plechu ve tvaru obráceného trychtýře. Používal se v pozdním středověku, kdy se mu říkalo dymník. Spolehlivě ale odvádí kouř střechou ven i ve třetím tisíciletí, a navíc v altánu společně s kamenem navozuje nevšední atmosféru.
Úspěšná generálka
Zároveň se stavbou altánu přicházel na svět i bazén o rozměrech 3 x 10 m. Je vyzděný, vyložený fólií a vytápěný tepelným čerpadlem. „Díky tomu nám koupací sezona začíná na konci dubna a končí na přelomu září a října. I loni, a bylo ošklivé léto, jsme si bazén užili. Kdyby nebyl vyhřívaný, jen bych honil a filtroval vodu. Když je volná chvilka, je v něm skvělá relaxace, i kluci ho často využívají. Když to teď hodnotím, bylo to správné rozhodnutí,“ oceňuje majitel použití tepelného čerpadla v domě a na dotop bazénu. Loni proběhla generálka altánu a bazénu. Na otázku, k jaké spokojenosti, odpověděl majitel stručně jedním slovem „skvěle“. Pochvala se nevztahuje pouze k altánu a bazénu, ale k celé současné podobě zahrady. „Pletí, sečení… poskytují příjemnou relaxaci a dostavuje se příjemný pocit, když vidíte, jak je všechno upravené a jak to kvete.“ Na otázku, co by udělali jinak, kdyby to bylo možné, majitel dlouho hledá odpověď: „Místnost na zahradní věci mohla být větší, nedovedl jsem si představit, kolik věcí je k údržbě zahrady zapotřebí.“ A také živý plot by mohl být méně náročný na údržbu, ale s tím nic nenaděláme, zase zajišťuje soukromí.“ A co letos? Rozpálily se již uhlíky v ohništi do ruda a vypouští dymník nad altánem voňavý kouř ze suchého dřeva? „Když po únorových arktických mrazech na konci března přišlo jaro, samozřejmě jsme zahájili sezonu,“ říká spokojeně majitel.
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Foto: Jaroslav Hejzlar
Datum vydání: 28. 4. 2016