Na zahradu si posviťme
Posezení za teplých večerů na zahradě či terase patří k nejhezčím chvílím v roce. Pohodu umocňuje vůně zimolezu, pustorylu, trávy, padající hvězdy a samozřejmě noční krása zahrady. Vychutnáme si ji však za jedné podmínky – když si na ni správně posvítíme.
Při rozhodování, jaké osvětlení si do zahrady pořídíme, se nám nabízí více možností. Směrodatné je především to, co od osvětlení očekáváme. Zda je to pouze zajištění základní orientace na zahradě či naladění příjemné atmosféry u zahradního stolu nebo jestli chceme, aby nám umožnilo provádět nejrůznější aktivity, a navíc obdivovat krásu zahrady i za tmy.
KDYŽ NABÍJÍ SLUNCE
Jednou z možností, jak si na zahradě či terase posvítit, je solární osvětlení. Tento druh osvětlení vydávající jemné tlumené světlo má bezesporu své přednosti. Především jsou to nižší náklady spojené s jeho pořízením a provozem. Ušetří nám nejen výdaje na rozvody elektřiny a provoz, ale i čas, neboť jeho instalace je velmi nenáročná. Většina těchto svítidel je vybavena bodcem, který se jednoduše zapíchne do země. Solární svítidla nepotřebují ani spínač – jednoduše se rozsvítí, jakmile se setmí. Velkou devízou solárních svítidel je i bezpečnost – nemusíme se obávat úrazu elektrickým proudem. Na druhou stranu je třeba objektivně přiznat i slabší místa solárního osvětlení: Žádné z nich nepředstavuje plnohodnotný zdroj světla – pokud si za teplých večerů na zahradě rádi sednete k novinám nebo knížce, budete zklamáni, protože solární svítidlo vám neposkytne více světla než pětadvacetiwattová žárovka a nevyzařuje ho ani příliš do dálky. K naladění příjemné atmosféry u zahradního stolu ale spolehlivě postačí. Další nevýhodou solárního svítidla je omezená doba provozu. K tomu, aby nám posvítilo po dobu jedné hodiny, je třeba, aby se jeho baterie za jasného počasí nabíjela přibližně dvě a půl hodiny, ve dnech, kdy je zataženo, pak dvojnásobně dlouho. K čemu je tedy vlastně solární osvětlení vhodné? Jeho umístěním u pěšinek značně zlepšíme orientaci na zahradě. Solární svítidla se vyrábějí v různých tvarech, na trávník i do vody, a poslouží i jako zajímavá dekorace. Je to příležitost pro lidi, kteří mají zahradu již vzrostlou a nechtějí ji rozkopávat, ale nějaký ten světelný efekt by si v ní rádi dopřáli. A na kolik nás vyjde solární svítidlo? Cenové rozpětí je velmi široké. Nejlevnější pořídíme již do stokoruny, speciální, která například mění barvy, se prodávají i za několik tisíc.
CO SE VYPLATÍ
Na zahradní osvětlení, a to především pokud jsme zvolili osvětlení na 220 V, bychom měli myslet již v době, kdy zahrada ještě není osázena, a tak není problém vykopat rýhu pro rozvody. Druhým důvodem je to, že si zároveň můžeme nechat nainstalovat automatické zavlažování, takže zemní práce se provedou najednou, aniž by se rozkopala již vzrostlá zahrada. Rozhodnete-li se pro elektrické zahradní osvětlení, nechte si do něho zabudovat i pohybové senzory. Svým automatickým rozsvěcováním při sebemenším pohybu v okolí přispívají k celkovému zabezpečení domu a jeho okolí. Výhodný je osvětlovací systém, který lze ovládat ze zahrady i z domu pomocí dálkového ovladače nebo soumrakového spínače časovačem.
ELEKTRICKÁ SVÍTIDLA
Do role zahradního osvětlení se v současnosti nejčastěji obsazují svítidla na elektřinu. Vzhledem k tomu, že i u zahradního osvětlení sledujeme, v jaké míře nám roztáčí elektroměr, jako zdroj světla se používají úsporné či halogenové žárovky a stále častěji LED diody, které jsou sice dražší, ale investice do nich se nám brzy vrátí. Velkou předností elektrického osvětlení je, že na rozdíl od solárního umožňuje volit intenzitu světla podle aktuální potřeby. Poskytne nám jak vhodné světlo k intimnímu posezení, tak třeba ke čtení. Instalace elektrického osvětlení je však ve srovnání se solárním podstatně náročnější. Vyžaduje samostatný venkovní podzemní kabelový rozvod, jehož součástí jsou i vypínače a zásuvky určené do venkovního prostředí. Můžeme volit ze dvou možností: Buď se rozhodnout pro klasickou sestavu, která je napájena 220 V, nebo dát přednost zahradnímu osvětlovacímu systému na nízké napětí – svítidlům, která jsou napájena 12 či 24 V. Výhodou rozvodu s 220 V je to, že v jeho rámci je možné v zahradě vyřešit i zásuvky pro malou elektrickou mechanizaci. Elektrický kabel, schovaný v ochranných trubkách, se instaluje minimálně 80 cm hluboko, a dříve, než se zahrne zeminou, je třeba ho ještě překrýt vrstvou cihel, abychom na něj nenarazili při zahradních pracích a zároveň aby byl dostatečně chráněn před hlodavci. Vzhledem k tomu, že oprava elektrického venkovního osvětlení není snadná záležitost a s elektřinou nejsou žerty, měli bychom si již ve stadiu plánování přizvat odborníka, který se v případě systému na 220 V zhostí i samotné instalace. Podstatně snazší je montáž zahradních osvětlovacích systémů na nízké napětí. V tomto případě jádro tvoří zapouzdřený, tedy odolný transformátor, který převede proud ze sítě na výstupní napětí 12 V, a kabel postačí uložit do mělké rýhy a překrýt zeminou, neboť toto napětí žádnému tvorovi neublíží. Přestože 12voltové zahradní osvětlení má často podobu stavebnicového systému a instalaci zvládne každý domácí kutil, je rozumnější svěřit ji odborníkům. Vědí lépe než my, kam svítidla umístit a jak je natočit. V neposlední řadě pak zajistí správné rozmístění elektroinstalace jako takové. Důležité je promyšlené rozmístění vypínačů, a to nejlépe tak, aby se osvětlení dalo zapínat nebo vypínat z krytého prostředí a pokud možno i z pohodlí domova.
POTŘEBNÁ ODOLNOST
Venkovní svítidla by měla být především bezúdržbová s dlouhou životností, abychom se o ně nemuseli starat. Měla by být úsporná a s maximální ochranou proti vlhkosti a prachu (IP44-68). Naštěstí v době moderních technologií lze splnit všechny náročné parametry, které jsou na dnešní svítidla pro venkovní použití kladeny. Důležitá je také materiálová stálost a odolnost povrchových úprav. Zvláště u levnějších svítidel se vyplatí schovat si účtenku pro případ pozdější reklamace.
JAK JE OSVÍTIT
Konečný výsledek osvětlení zahrady však nezáleží pouze na správné volbě druhu světla, ale i konkrétního typu osvětlení. Například pro zdůraznění zajímavých partií zahrady se nejčastěji používají směrové reflektory. Jejich umístění záleží na tom, co hodláme osvítit. Pokud se má osvětlit větší plocha, jako například trávník, je vhodné instalovat svítidla přímo u země a orientovat je ve směru pohledu pozorovatele. Při osvětlení keřů či stromů je nejlepší umístit zdroj světla u země tak, aby kužel světla směřoval nahoru. K osvětlení teras a odpočinkových koutů je vhodnější mírné, tlumené světlo než světlo jasné, zářivé. Příjemné je světlo s reostatovým regulátorem jasu. Květinovým záhonům a zákoutím sluší osvětlení jak zespodu, tak shora. Důležitý je i tvar lampy. Kulové svítilny dokážou rovnoměrně osvítit větší plochy, válcové se doporučují k osvětlení chodníků, reflektory vypíchnou jednotlivé objekty. Pro posezení, grilování, čtení apod. se nejvíce osvědčí jednoduché lampy. Zahradní světla a reflektory rozmísťujeme vždy tak, aby pozorovatel nemusel hledět přímo do zdroje světla, které by ho oslňovalo. Zvolit zahradě správné osvětlení není snadné. Specializované firmy však v současnosti již běžně na požádání zpracovávají návrhy, vizualizace, na jaké jsme si zvykli například při zařizování koupelen.
STÁLE ŽIVÁ ROMANTIKA
K zajištění nezbytného světla u zahradního stolu a zároveň umocnění příjemné atmosféry se často využívá živý oheň v podobě loučí a lucerniček, ve kterých se topí gelem nebo olejem, a především nejrůznějších druhů svíček. Vzhledem k tomu, že světlo přitahuje dotěrný hmyz, který nám dokáže narušit pohodu, oceníme druhy svíček, které ho odpuzují. Pro zajímavost: Bodavý hmyz ani mouchy nemají rády citrusovou a levandulovou vůni, komáry dále zahání vůně cedru, citronové trávy, rozmarýnu či máty.
Datum vydání: 1. 8. 2017